Speekle: Hravý nástroj, ktorý rieši poruchy reči

  • Až 78% detí trpí rečovými poruchami. Tie je potrebné odstrániť v predškolskom veku, aby neskôr nedochádzalo k problémom v učení alebo k šikane na škole. Tento problém doslova hravo rieši Speekle.
image_1396523863.jpeg
  • Až 78% detí trpí rečovými poruchami. Tie je potrebné odstrániť v predškolskom veku, aby neskôr nedochádzalo k problémom v učení alebo k šikane na škole. Tento problém doslova hravo rieši Speekle.

 

Bezplatne si môžete vyskúšať verziu logopedickej pomôcky TalkLand a cvičiť výslovnosť hravou formou. TalkLand je logopedická herná platforma, ktorá umožňuje hranie rozličných logopedických hier. Vyžaduje operačný systém Windows Vista, 7 alebo 8, prípadne XP, SP3, a pripojenie na Internet. Je určený pre deti predškolského veku a zmení im nudné logopedické cvičenia na hry. Môžu si tak precvičiť sykavky [s] a [š] s trpaslíkom Goldym alebo sa učiť zvukovú diferenciáciu s papagájom Squakom.

 

http://www.absolventi.stuba.sk/dokumenty/aktuality_a_podujatia/speekle_fiit.jpg

 

Speekle je pomôcka, ktorá má byť neoddeliteľnou súčasťou terapie. Firma má záujem ďalej sa rozvíjať, pridávať ďalšie jazyky a pomáhať deťom s poruchami reči po celom svete. Momentálne program funguje už v riadne licencovanej verzii, ktorá je od začiatku marca dostupná pre rodičov. Čoskoro by sa mal pridať aj analyzátor pohybu jazyka, ktorý je momentálne vo vývoji.

Vývojársky tím je zložený zo štyroch ľudí: Veronika Štrbáková (23) – vývojár serverovej časti, PR a marketing, Miroslav Šimek (22) – vývojár analyzátorov, TalkLand hernej platformy a iných podporných prostriedkov do TalkLandu, Peter Demčák (21) – game designer a vývojár hier do TalkLandu, PR, Ondrej Galbavý (22) – vývojár serverovej časti, inštalácie, support. Mentorom tímu je Michal Barla (30).

 

 

Hra Goldy

Hlavnými postavami hry sú dvaja trpaslíci, ktorí našli jaskyňu plnú zlatých pokladov. V jaskyni však žije zlý drak, ktorý si tieto poklady stráži. Drak spí nepokojným spánkom na vrchu kopca, uprostred jaskyne. Naši odvážni trpaslíci nedokážu draka poraziť, a preto si na zbieranie pokladov musia pomáhať šikovnosťou a trochou kúziel. Keď si priložia prsty k ústam a urobia zvuk “ššššš“ alebo “sssss“, dokážu sa premeniť na neviditeľných a schovať sa pred drakom!

Po spustení hry si dieťa vyberie jeden zo štyroch levelov náročnosti Level 1 je najľahší a level 4 najťažší. Levely rozhodujú o tom, koľko pokladov je potrebné nazbierať, ako často sa drak zobúdza a ako ťažké je schovať sa pred drakom.

Po vybraní levelu si hráč vyberie hlásku, ktorú je potrebné cvičiť ([s] alebo [š]). Hlásky reprezentujú dvaja trpaslíci Goldy (zelený kabátik, [š]) a Nugget (modrý kabátik, [s]). Po výbere trpaslíka začína hra.

Trpaslík sa nachádza v strede obrazovky a hráč ho môže po jaskyni navigovať pomocou šípok. V jaskyni sa nachádza mnoho vecí – kamene, poklady, rôzne pomôcky a v neposlednom rade drak.

 

 

Cieľom hry je naplniť si vrece pokladmi a vyhýbať sa drakovi. Drak sa nachádza na vrchu obrazovky a z času na čas sa začne budiť. Pod trpaslíkom sa vtedy zobrazí meter, ktorý treba naplniť vyslovovaním správnej hlásky do mikrofónu. Keď sa panel naplní, trpaslík sa schová pred drakom a drak opäť zaspí. Inak drak na trpaslíka vychrlí oheň a trpaslík stratí život a niekoľko bodov skóre. Keď trpaslík stratí všetkých päť životov (srdiečka v ľavom hornom rohu), hra sa skončí a trpaslík prehral.

Pokiaľ sa drak práve nezobúdza, trpaslík môže zbierať poklady. Poklady sú rôznych veľkostí – čím sú väčšie, tým väčšiu majú hodnotu. Trpaslíkovi v ceste stoja kamene, cez ktoré sa však dokáže prekopať krompáčom. Ten používa jednoduchým stláčaním šípok. Trpaslík môže zbierať rôzne pomôcky, ktoré sa aktivujú kliknutím myši na inventár napravo od hracej plochy:

  • Bomba – Zničí všetko okolo trpaslíka
  • Kúzelná palička – Premieňa veci z jednej na druhú
  • Kúzelný plášť – Trpaslík sa na určitú dobu stane bezpečne neviditeľným
  • Veľký diamant – Poklady, ktoré trpaslík zbiera, majú v obmedzenom čase dvojnásobnú hodnotu

Celkové skóre a čas hrania sa zobrazujú v pravom hornom rohu obrazovky – vrece s pokladmi sa zväčšuje spolu s nazbieranými pokladmi. Po naplnení vreca sa hra končí a hráč vyhráva.

Hru je možné kedykoľvek vypnúť kliknutím na dvere v pravom dolnom rohu obrazovky.

zdroj: www.speekle.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech