Spôsobuje vyše 200-tisíc úmrtí ročne. Protilátka proti norovírusu sa skrýva v tele rozkošného zvieraťa

  • Norovírusy spôsobujú 212 000 úmrtí ročne
  • Najčastejšie im podľahnú dojčatá a dôchodcovia
  • Protilátka by mohla byť skrytá v tele lamy, ukázala štúdia
lama, vakcína
Vakcína, lama, Unsplash/Sebastien Goldberg, CDC
  • Norovírusy spôsobujú 212 000 úmrtí ročne
  • Najčastejšie im podľahnú dojčatá a dôchodcovia
  • Protilátka by mohla byť skrytá v tele lamy, ukázala štúdia

Veľa ľudí ich v zoologických záhradách obchádza, aby neschytali na čisté oblečenie poriadne mokrý pľuvanec, a pritom sa v ich organizme skrýva niečo, čo by mohlo zabrániť státisícom úmrtí ročne.

Ak si ešte neuhádol, o akých zvieratách hovoríme, ide o rozkošné huňaté stvorenia – lamy. Práve tie podľa výsledkov najnovšej štúdie vo svojom tele produkujú špeciálne ochranné látky, ktoré zabraňujú lamám nakaziť sa norovírusom. Ten však človeka dokáže potrápiť natoľko, že môže spôsobiť smrť. A to sa, bohužiaľ, deje pomerne často.

Norovírusy spôsobujú vyše 200-tisíc úmrtí ročne

Norovírusy spôsobujú vracanie a hnačku, avšak neexistuje proti nim zatiaľ žiadna vakcína ani liek. Väčšina ľudí sa z tejto infekcie síce zotaví, ale pre dojčatá, starších ľudí a tých, ktorí už majú nejaké zdravotné problémy, môže byť toto ochorenie vážne až smrteľné.

Norovírus je veľmi odolný voči vplyvom prostredia a prenáša sa hlavne cez nečisté ruky, ale tiež môže byť prenášaný vzduchom. Infekcia sa rýchlo rozvíja a obvykle trvá do troch dní.

Odborníci uvádzajú, že tieto norovírusy spôsobia ročne až 684 miliónov ochorení a 212 000 úmrtí po celom svete.

Problémom je, že tieto vírusy sú veľmi rôznorodé a neustále sa menia. Ľudské telo si síce vytvorí obranu proti jednému typu, ale na nové varianty naša imunitná obrana nedokáže pohotovo reagovať. To následne komplikuje vývoj vakcín a liečebných metód.

Protilátky z lám testovali na ľudských bunkách

Vedci sa rozhodli preskúmať nový spôsob, ako bojovať proti týmto „zákerným“ vírusom. Zaujímali ich konkrétne nanoprotilátky produkované v tele lám.

Vedeli, že už v minulosti pomohli v boji proti iným vírusom, ako napríklad chrípke alebo hepatitíde typu B. Preto sa rozhodli zistiť, či by sa nedali využiť aj na boj proti norovírusom.

Lama
zdroj: Unsplash/Jessica Knowlden

Spolu s vedcami s Argentíny testovali nanoprotilátky v laboratóriu na bunkách, ktoré tím expertov vytvoril tak, aby sa čo najviac podobali ľudským črevným bunkám. Týmto spôsobom chceli zistiť, či nanoprotilátky dokážu zastaviť norovírusy.

Výsledky štúdie odborníkov skutočne prekvapili. Ukázalo sa, že nanoprotilátka z lamy, ktorú nazvali M4, nielen zastavila aktuálne cirkulujúci kmeň norovírusu v „črevných“ bunkách, ale zneškodnila aj staršie verzie tohto vírusu. To znamená, že by „lamia esencia“ mohla účinkovať proti viacerým rôznym formám vírusu súčasne.

Vedci sa po tomto zistení pokúsili pochopiť, ako to táto nanoprotilátka dokáže. Zistili, že M4 nanoprotilátka rozpoznáva špeciálnu časť vírusu, ktorá je skrytá až do chvíle, kým sa vírus nezmení. Táto zmena vírusu pôsobí na protilátku z lamy ako akýsi spínač, ktorý umožní M4 nanoprotilátke rozpoznať vírus a zastaviť ho.

Tieto zistenia majú podľa tímu expertov veľký význam, pretože ukazujú, že proti zákernému ochoreniu by sa predsa len mohlo čoskoro dať úspešne bojovať.

Okrem toho neopomenuli odborníci ani fakt, že po niekoľkých ďalších výskumoch by sa dalo uvažovať aj o vytvorení vakcíny proti norovírusom práve z nanoprotilátok pochádzajúcich z tela lám.

Zdroje: Nature Communications, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá