Spoznaj 10 najhoršie platených pozícií na Slovensku: Pre spoločnosť sú často absolútne nevyhnutné

  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku
  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných
  • Finančne sú však nedocenené
upratovačka peniaze
TASR/František Iván, Unsplash/Roman Wimmers
  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku
  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných
  • Finančne sú však nedocenené

Pravdou je, že aj keď je každé povolanie dôležité, niektorým z nich prislúchajú neveľké platy. Na Slovensku sa dokonca „na spodku barelu“ nachádza množstvo zamestnaní, ktoré sú pre chod ekonomiky dôležité a žiadané, no finančné ohodnotenie tomu vôbec nenasvedčuje. 

Ako informuje agentúra TASR na základe analýzy portálu Platy.sk, rebríček najhoršie zarábajúcich povolaní na Slovensku vedie pozícia asistenta vychovávateľky v materskej škole, ktorí priemerne zarábali približne 700 eur.

Nejde pritom o žiadnu nenáročnú prácu. Zamestnávatelia v aktuálnych inzerátoch na portáli Profesia.sk vyžadujú vyššie vzdelanie, prax v obore a množstvo osobnostných vlastností.

Treba ich všade, platiť nechce nik

Medzi menej zárobkové povolania patrili aj strihači textilu, krajčíri či pokladníci v bankovníctve. Menej ako 850 € priemerne mesačne zarobili tento rok aj opatrovateľky, plavčíci, pracovníci izbovej služby či vrátnici a informátori.

V dvadsiatke najhoršie platených povolaní nájdeme aj také, ktoré sú nutné prakticky všade. Na 9. priečke zoznamu sa umiestnila napríklad upratovačka, s priemerným mesačným platom vo výške 870 €.

plavčík
zdroj: Unsplash/Megan Bucknall

Na 10. a 11. priečke sa nachádzajú s takmer identickými platmi obuvníci a sanitári, ďalej nasledujú školníci, poštári či maskéri. Záujem uchádzačov však, prekvapivo, podľa portálu Profesia nie vždy ovplyvní výška platu.

Pracovný portál eviduje nadpriemerný záujem napríklad aj o druhú najhoršie platenú pozíciu, a to o pozíciu strihača textilu. „Na jednu ponuku pre strihačov a strihačky textilu príde v priemere 18 reakcií,“ vysvetlila PR manažérka pracovného portálu Profesia Ľubica Melcerová.

Vysoko nad priemerom

Na opačnej strane spektra sa ocitajú zase zamestnanci a zamestnankyne v oblasti vrcholového manažmentu. Až osem najlepšie platených pozícií je práve z tejto oblasti. Najviac si mesačne prilepšia generálni riaditelia a riaditeľky, ktorých priemerný mesačný plat je tento rok takmer 6 300 eur.

Tento rok bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ 81 pracovných ponúk na túto pozíciu, polovica z nich v Bratislavskom kraji. Regionálne rozdiely sú výrazné aj v prípade generálnych riaditeľov, medzi priemerným platom v Bratislavskom kraji na úrovni takmer 7-tisíc eur a v Prešovskom kraji s platom 5,1 tisíca eur je takmer dvojtisícový rozdiel.

S odstupom viac ako 1 000 eur mesačne sú na druhom mieste oblastní manažéri a manažérky a pozíciou s tretím najvyšším priemerným platom je riaditeľ či riaditeľka IT, tí zarobia takmer 4 550 eur mesačne.

Jediná pozícia v top 10, ktorá je z inej oblasti ako vrcholový manažment, je profesia pilota. Priemerný mesačný zárobok je 3 867 eur. Pracovných ponúk pre pilotov a pilotky je však veľmi málo, tento rok ich bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ len jedenásť.

Aj mimo vrcholového manažmentu si však vedia Slováci a Slovenky nadštandardne zarobiť. IT architekti a architektky majú takmer rovnaké platy ako technickí riaditelia.

Vyše 3 600 eur mesačne v priemere zarobia riaditelia a riaditeľky sektora v bankovníctve. Medzi desať najlepšie platených profesií mimo vrcholového manažmentu patria aj riadiaci letovej prevádzky s takmer 3 500 eurami mesačne či finanční manažéri s vyše 3 300 eurami.

Zdroje: TASR, SITA, Platy.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá