FATF plánuje sprísniť pravidlá obchodovania s kryptomenami. Čína obchodovanie zakázala úplne

Pravidlá pre obchodovanie s kryptomenami sa sprísnia. Globálna organizácia FATF sa obáva ich zneužívania na pranie špinavých peňazí. Krajiny budú povinné kontrolovať spoločnosti, a burzy zase klientov podnikajúcich v tejto oblasti. Podozrivé transakcie budú musieť ohlasovať.

Prísnejšie kontroly sú dôsledkom obáv

Finančná akčná skupina (FATF) plánuje sprísniť pravidlá pre firmy obchodujúce v oblasti kryptomien. Na globálnej úrovni ide o prvý pokus obmedziť tento rýchlo sa rozvíjajúci sektor.

Globálna organizácia FATF vyzýva svoje členské krajiny, aby sprísnili dohľad nad burzami kryptomien s cieľom zabrániť ich použitiu na pranie špinavých peňazí. Tento krok odzrkadľuje rastúce obavy medzinárodných policajných agentúr, že kryptomeny sa používajú na tento účel.

Krajiny budú povinné registrovať a kontrolovať spoločnosti z tejto oblasti, okrem iného aj burzy, ktoré budú musieť podrobne kontrolovať svojich klientov a ohlasovať podozrivé transakcie.

Pranie peňazí z trestnej činnosti za pomoci kryptomien je realitou

Riaditeľ finančného spravodajstva v európskej policajnej organizácii Europol Simon Riondet pre agentúru Reuters uviedol, že zaznamenali zvýšené používanie kryptomien na prepieranie peňazí z trestnej činnosti.

Europol začiatkom tohto roka rozbil španielsky drogový kartel, ktorý zneužíval dva kryptobankomaty vydávajúce kryptomenu za hotovosť.

Podľa Riondeta kryptomeny sa využívajú na prevod peňazí medzi krajinami a rozdeľovanie veľkých súm z trestnej činnosti na menšie, ktoré sa ťažšie odhaľujú.

„Už sme vyšetrovali tzv. temný web, v ktorom sa platby realizujú v kryptomenách, niekedy v bitcoinoch, a teraz prechádzajú na anonymnejšie kryptomeny,“ povedal Riondet.

Odkazuje tým na tzv. privátne mince, napríklad monero, ktoré umožňujú klientom zatajiť takmer všetky podrobnosti o transakciách.

Kritike sa nevyhla ani kryptomena Facebooku

Cez týždeň aj sociálna sieť Facebook vyvolala vlnu kritiky regulačných a legislatívnych orgánov, keď predstavila plány na vydanie kryptomeny s názvom libra.

Šéfovia troch centrálnych bánk okamžite vyhlásili, že budú libru kontrolovať, aby nedošlo k ohrozeniu finančného systému alebo k praniu špinavých peňazí. Napríklad šéf nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann uviedol, že virtuálna mena prepojená s oficiálnou menou, známa aj ako stabilná minca (stablecoin), môže podkopať banky, ak sa príliš rozšíri.

Snaha o globálne platiace pravidlá

FATF tak podniká prvý pokus o vytvorenie globálnych pravidiel pri regulácii kryptomenového trhu v hodnote 300 miliárd USD (265,11 miliardy eur), ktoré by nahradili rôznorodé pravidlá v jednotlivých krajinách. Napríklad Japonsko vytvorilo licenčné burzy, Čína zas obchodovanie úplne zakázala. Globálne sektorové združenie kryptomien Global Digital Finance privítalo krok FATF.
(1 EUR = 1,1316 USD)

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech