Počet bezhotovostných platieb v zahraničí vzrástol denne až 59-tisíckrát

V minulorom roku Slováci minuli v dovolenkových destináciách viac než milión eur. 790-tisíc pritom pokrývali len bezhotovostné platby. Informuje o tom TASR.

Dáta z bánk ukázali, že Slováci hradia bezhotovostne nielen ubytovanie či autopožičovňu, ale viac míňajú aj na jedlo a pitie v bare. Platby kreditnými kratami vzrástli až 59-tisíckrát.

Na dovolenke platíme kartou stále častejšie

I keď stále veľa ľudí dôveruje hotovosti, skúsení dovolenkári cestujú s kreditnými kartami. Okrem úspory času pri cestách do zahraničia tak majú nepretržitý prístup k financiám. „Keďže klienti využívajú viaceré druhy platobných kariet, z ktorých má každá iné výhody, mali by si na dovolenke zapamätať jedno pravidlo – platiť počas dovolenky kreditnou kartou a hotovosť vyberať debetnou kartou. V letných mesiacoch vzrastie počet denne realizovaných transakcií v zahraničí o 9 %. Slováci len počas leta v priemere denne zaplatia kartami v zahraničí takmer 59-tisíckrát,“ hovorí Andrea Šipošová, vedúca oddelenia kartových procesov VÚB.

Počas minuloročného leta Slováci minuli v zahraničí podľa očakávania najviac na hotely a ubytovanie, a to takmer o 45 % viac oproti celoročnému priemeru. Zaujímavejšie je, že hneď za hotelmi platili až o 38 % viac v baroch a na diskotékach a až potom v autopožičovniach a na čerpacích staniciach. Kreditné karty prispievajú k väčšej pohode na dovolenke, keďže pri požičaní auta, pri objavovaní nových športových možností, či pri rezerváciách hotelov je často štandardne požadovanou zárukou. Dokonca i v prípade neoprávnenej či neautorizovanej platby, ktorú dovolenkári zistia, o peniaze neprídu. Oznámia to banke a tá prípadnú reklamáciu vyrieši za nich.

Popularita platieb mobilom rastie

Mnohé banky však idú ešte ďalej a do popredia sa dostávajú platby mobilom. Podľa Lýdie Žáčkovej z Poštovej banky čoraz častejšie si Slováci zvykli používať bezkontaktné platby svojím mobilným telefónom. Môžu tak platiť jednoducho, pohodlne a bezpečne na všetkých bezkontaktných platobných termináloch aj bez toho, aby mali pri sebe peňaženku či platobnú kartu.

Okrem rýchlosti a jednoduchosti je veľmi dôležitým atribútom tejto služby bezpečnosť platieb. Pri platbe sa s nikým nezdieľa číslo platobnej karty. Výhodou je aj to, že keďže v mobile sa nenachádzajú údaje o karte, v prípade straty telefónu nie je potrebné blokovať fyzickú platobnú kartu.

„Na dovolenke míňame najmä za jedlo, ubytovanie a benzín. Najviac utrácame u našich susedov, z prímorských krajín vedie Chorvátsko a nasleduje Taliansko. Zo správania Slovákov vidno, že od vyberania peňazí z bankomatu sa odkláňajú a viac dôverujú plateniu v obchodoch kartou,“ tvrdí Žačková.

Slovenské more

Chorvátsko zostáva stále najobľúbenejšou dovolenkovou prímorskou destináciou Slovákov. Dokazujú to aj dáta banky, podľa ktorých v Chorvátsku Slováci minú výrazne viac ako v iných prímorských letoviskách. Klienti banky si vlani od júna do septembra vybrali z bankomatu alebo zaplatili kartou sumu prevyšujúcu milión eur. Z toho väčšinu, takmer 790.000, zaplatili dovolenkári kartou, zvyšok vyberali ako hotovosť z bankomatu.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK