SAV chce priblížiť verejnosti vedu cez umenie

Prepojiť vedu a umenie je cieľom nového projektu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Divadelného ústavu, ktorý odštartuje diskusným večerom na tému „Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení“. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

„Diváci sa počas večera dozvedia viac o hliníku ako vzácnej surovine pre klenotníkov, ale aj o arzéne, ktorým sa ešte aj v 19. storočí farbili šaty aj napriek tomu, že jeho jedovatosť bola dávno známa,“ priblížila Hucáková.

Hosťom bude riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Podolinská a jadrový fyzik Martin Venhart. Diskusia sa uskutoční 12. júna o 19.00 h.

Od projektu si SAV sľubuje zvýšenie záujmu o vedu. „Chceme chodiť medzi publikum a vysvetľovať, ako veľmi potrebujeme vede rozumieť v každodennom živote,“ uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík. Riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete doplnila, že divadlo bolo vždy interdisciplinárne. „Divadlo a dráma často tematizujú vedecké poznatky a približujú ich takto smerom k divákovi,“ konštatovala.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech