Sprísňovanie pravidiel v Rakúsku sa dotkne aj Slovákov. Menia sa podmienky vstupu do krajiny

  • Od pondelka 22. novembra prestane Rakúsko uznávať antigénové testy a testy na protilátky
  • Krajina zároveň skráti platnosť očkovacieho preukazu
pendleri, rakúsko
TASR/ František Iván
  • Od pondelka 22. novembra prestane Rakúsko uznávať antigénové testy a testy na protilátky
  • Krajina zároveň skráti platnosť očkovacieho preukazu

Rakúsko s platnosťou od pondelka 22. novembra sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny. Pre vstup do Rakúska už nebude uznávaný negatívny výsledok antigénového testu a ani test na protilátky. Táto novinka sa však netýka pendlerov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Pre vstup do krajiny je potrebné buď potvrdenie o zaočkovaní, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

V prípade pendlerov sa bude uznávať negatívny výsledok antigénového testu, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín. „Antigénové samotesty nie sú akceptované,“ upozorňuje rezort diplomacie.

Od 6. decembra sa platnosť očkovacieho preukazu v Rakúsku skracuje na 270 dní.

Lockdown pre neočkovaných

V Rakúsku začal platiť 15. novembra celoštátny lockdown pre osoby, ktoré nie sú zaočkované proti koronavírusu a nedávno neprekonali ochorenie COVID-19.

Takíto ľudia nemôžu opustiť svoje domovy s výnimkou základných aktivít, ako sú práca, nákup potravín, prechádzka či očkovanie. Lockdown sa týka zhruba dvoch miliónov obyvateľov a bude platiť do 24. novembra.

Lockdown sa vzťahuje na osoby vo veku 12 rokov a viac. Na deti do 12 rokov neplatí, pretože ich ešte oficiálne nemožno očkovať proti COVID-19.

Polícia v tejto súvislosti posilní hliadky. Neočkovaní ľudia, ktorí porušia lockdown, čelia pokute do 1 450 eur.

Úrady sa obávajú rastúceho počtu infekcií a zväčšujúceho sa tlaku na nemocnice a zvažujú ďalšie opatrenia. Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein sa pre televíziu ORF vyjadril, že chce v stredu prediskutovať ďalšie kroky, pričom na stole je napríklad návrh obmedzenia nočného vychádzania, čo by sa vzťahovalo aj na očkovaných.

Kancelár Alexander Schallenberg sa v rádiu Ö1 vyjadroval opatrnejšie, ale nevylúčil zostrenie opatrení. Podľa svojich slov v súčasnosti neočakáva obmedzenia na bary a podobné podniky.

Vyjadril sa však, že ďalšie obmedzenia by mohli zahŕňať povinnosť nosenia respirátorov na viacerých miestach, viac práce z domu a testovanie očkovaných ľudí pred účasťou na podujatiach.

Sedemdňová incidencia infekcií v Rakúsku bola v nedeľu 849,2 na 100-tisíc obyvateľov. Plne zaočkovaných proti COVID-19 je 65 percent obyvateľov krajiny, čo je podľa kancelára Schallenberga „hanebne nízka“ miera vakcinácie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie