V sprístupňovaní dát je Slovensko stále pozadu. Oproti minulému roku sa ale zlepšilo

  • Ešte chvíľu potrvá, kým sa v synonymickom slovníku pri slovenskej vláde objaví aj efektivita a transparentnosť. No aspoň v oblasti open data sa u nás niečo deje.
open_data_stickers
  • Ešte chvíľu potrvá, kým sa v synonymickom slovníku pri slovenskej vláde objaví aj efektivita a transparentnosť. No aspoň v oblasti open data sa u nás niečo deje.

Slovensko bolo v rámci iniciatívy European data portal zaradené do skupiny „Fast Trackers“ v kategórii Open data.

Open data sú dáta, ktoré sú voľne prístupné a môžu byť bezplatne využívané. Štát ich nedrží vo svojich systémoch a môžu ich teda využívať aj tretie strany. Startupy alebo neziskové organizácie ich vedia využiť pri svojich aktivitách a pri tvorbe produktov bez nutnosti platiť licenčné poplatky.

V kategórii Fast Trackers sa umiestnili krajiny, ktoré významne pokročili v oblasti poskytovania štátnych dát. Podmienkou bola zavedená politika a vyvíjajúci sa portál zameraný na open data. Okrem Slovenska sa v ňom umiestnilo Grécko, Rumunsko, Nórsko, Slovinsko, Chorvátsko, Luxembursko a Estónsko.

featured-highlight_20161006_image_1

foto: europeandataportal.eu

Na Slovensku sú prístupné na portáli Open.Slovensko.sk. Väčšina dát je vo formáte CSV a asi 99 percent dokážu čítať stroje. Z 3 450 unikátnych návštevníkov za mesiac je asi desatina zo zahraničia.

Podľa Petra Pellegriniho, Slovensko musí stále pracovať na dátach, s cieľom naštartovania potenciálu slovenskej ekonomiky.

Pozitívne bol vnímaný aj Centrálny register zmlúv, kde štát zverejňuje všetky kontrakty medzi verejným a súkromným sektorom.

untitled-2

foto: slovensko.sk

No nedostatky našli najmä na úrovni samospráv. Vydavatelia datasetov samospráv majú podľa nich nižšie vedomosti ohľadom noriem, ktoré sa na dáta vzťahujú.­

Celkovo sa Slovensko umiestnilo na 36. mieste v rebríčku Open Data Barometer Rank. Najlepšie skóre dosiahla Veľká Británia.

V Open Data Index Rank – druhom rankingu, ktorý skúma oblasť otvorených dát, sa Slovensko umiestilo na 50 mieste. Na prvom mieste sa tu umiestnil Taiwan, ktorý ale v predchádzajúcom rebríčku nefiguroval.

Umiestnenie Slovenska medzi Fast Trackers je určite dobrým znamením, no štát má ešte stále veľa práce kým sa bude môcť nazývať otvoreným a transparentným. A nie iba pokiaľ ide o open data.

zdroj titulnej fotografie:  ihned.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech