Stačí pár desatín stupňa a klíma Zeme sa navždy zmení. Na zmeny je už neskoro, boja sa vedci

  • Nová štúdia globálneho otepľovania priniesla znepokojivé zistenia
  • Ku drastickým zmenám sme bližšie, než sme mysleli
  • Súčasný stav nestačí
globalne oteplovanie
Unsplash/Mika Baumeister, Roxanne Desgagnes
  • Nová štúdia globálneho otepľovania priniesla znepokojivé zistenia
  • Ku drastickým zmenám sme bližšie, než sme mysleli
  • Súčasný stav nestačí

Globálne otepľovanie je (doslova) horúcou témou už po dlhú dobu, no svetové mocnosti sa, po mnohých varovaniach vedcov, v riešení tejto problematiky rozhýbali len niekoľko rokov dozadu. Aj napriek snahám sme sa však podľa vedcov ešte nevyhli riziku, že sa ľudstvo dostane do nezvratného bodu v procese klimatickej zmeny.

Body, z ktorých nie je návratu

Autormi rozsiahlej štúdie, ktorá hovorí o rizikách nedodržania klimatickej dohody udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 °C, je tím vedcov a odborníkov špecializujúcich sa na globálne otepľovanie a výskum zemských systémov.

Štúdia bola uverejnená v magazíne Science a ďalej o nej informuje portál ScienceAlert. Píše sa v nej o udalostiach, ktoré sú v odbornej terminológii nazývané „body zvratu klimatického systému“.

Konkrétne ide o procesy, ktoré sa dostanú do pohybu po prekročení určitého teplotného prahu, a následne sa stanú sebestačnými, čo znamená, že by sa nezastavili, ani keby sa ľudstvu podarilo zvrátiť následky globálneho otepľovania.

V mojich očiach ide o udalosti, ktoré by doslova zmenili tvár Zeme, keby ste sa na ňu pozerali z vesmíru,“ cituje ScienceAlert jedného z autorov, profesora globálnych klimatických zmien Tima Lentona.

Body zvratu však nie sú žiadnou novinkou. Klimatická veda ich dokopy pozná až 16, avšak väčšina z nich zatiaľ nebola považovaná za bezprostredne nebezpečné. 

Dokonca aj 5 najpravdepodobnejších z nich malo pôvodne nastať až pri zvýšení priemernej teploty o 3 až 5 °C, k čomu sa teraz svet nepribližuje. Vedci však vo svojej štúdii hovoria o znepokojujúcich zisteniach.

Menej, ako sme si mysleli

Súčasná úroveň otepľovania sa drží na približne 1,1 °C, čo však podľa nových zistení postačí na dosiahnutie až 3 z 5 bodov zvratu. Podľa denníka The Guardian taktiež existujú obavy, že sme spomenuté body už prekročili.

Prvým z nich je kolaps ľadovcov v Grónsku, najväčšom ostrove sveta. To by mohlo mať za následok rapídne zvyšovanie hladiny oceánov.

Ďalším z nich je kolaps dôležitého morského prúdu v Atlantickom oceáne. To by zase mohlo mať za následok výrazné zmeny v dažďoch, na vlahe ktorých sú závislé miliardy ľudí.

ladovec arktida more
zdroj: Pixabay/Public Domain Pictures

Rovnako znepokojivá je aj možnosť rozpúšťania permafrostu, a teda trvalo zamrznutej zeme, ktorá v sebe ukrýva bohaté zásoby oxidu uhličitého.

Jeho rozpustenie, a teda uvoľnenie spomenutého skleníkového plynu, by znamenalo nárast ich úrovne v atmosfére a možno dokonca zmarenie doterajších snáh otepľovanie zvrátiť.

Ako však ďalej informuje The New York Times, dosiahnutie zvýšenia priemernej teploty o 1,5 °C, čo mnohí odborníci už dnes považujú za nezvratné, by rozpútalo ešte ďalekosiahlejšie následky.

Medzi ne patrí napríklad vymieranie severských lesov či rozpustenie takmer všetkých horských ľadovcov. Mnohé z nich sú pri tom len „na skok“ od Slovenska.

Stačí pár desatín stupňa

Podľa najnovších zistení je finálnym bodov zvýšenie teploty o 2 °C, od ktorej Zem s prihliadnutím na súčasné úrovne vylučovania emisií nie je realisticky príliš ďaleko. Pri tejto teplote by ľudstvo dosiahlo všetkých 16 identifikovaných bodov zvratu klimatického systému.

V závere štúdie vedci zhodnotili, že Zem prekročila limit „bezpečnej klímy“ už po prekročení otepľovania na úrovni 1 °C, no taktiež dodávajú, že ďalším bodom, ktorý nesmieme prekročiť je 1,5 °C.

Limitovanie oteplenia na 1,5 °C nezaručí, že neuvidíme prekročenie bodov zvratu,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie David Armstrong McKay, ktorého ďalej cituje NY Times. „Rozhodne to však zníži ich pravdepodobnosť,“ dodal.

mapa znázorňujúca globálne klimatické zmeny
zdroj: NASA

V súčasnosti však len minimum krajín znížilo svoje emisie skleníkových plynov dostatočne na to, aby sme boli v tzv. „bezpečnej zóne“, ktorú stanovila Parížska dohoda.

Vedci preto zdôrazňujú, že ich výskum by mal primäť krajiny konať rýchlejšie a prijať také opatrenia, ktoré by výrazne zredukovali ich emisie, predtým, než bude neskoro.

Zdroje: ScienceAlert, Science, The Guardian, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá