Stačí sa odsťahovať a dostanú 7-tisíc eur. Vláda sa úporne snaží dostať rodiny preč z hlavného mesta

  • Nové opatrenie je platné od apríla
  • Do programu sa zapojilo asi 1 300 obcí
preplnená ulica v tokiu
Preplnená ulica v Tokiu, Unsplash/Juliane Liebermann
  • Nové opatrenie je platné od apríla
  • Do programu sa zapojilo asi 1 300 obcí

Fenomén koncentrácie populácie v hlavných mestách nie je ničím novým. Lepšie vzdelanie, uplatnenie na trhu práce, pracovné možnosti, kultúrne a športové vyžitie, to všetko sú faktory, ktoré prispievajú k tomu, že veľká časť obyvateľstva je koncentrovaná v hlavnom meste krajiny, respektíve niekoľkých najväčších mestách v danom štáte.

V rámci nášho regiónu nemôžeme nespomenúť Maďarsko či Rakúsko, kde v hlavných mestách, teda v Budapešti a Viedni, žije približne pätina obyvateľov krajiny.

V dôsledku toho sú ostatné časti krajín často zanedbané, respektíve nedostatočne rozvinuté a v mnohých prípadoch je prevažná väčšina obyvateľov menších obcí staršia generácia v už neproduktívnom veku, čo samozrejme predstavuje problém.

Prestížny časopis Time v tejto súvislosti upozorňuje na tento problém v Japonsku a na to, že japonská vláda pod vedením premiéra Fumia Kišidy sa túto otázku snaží riešiť pomocou finančného stimulu pre rodiny, ktoré sa odsťahujú z hlavného mesta krajiny.

Rodiny dostanú aspoň 7 100 eur

Portál Japan Today píše, že centrálna vláda prisľúbila tokijským rodinám s deťmi asi 7 100 eur za to, že sa vysťahujú z jedného z najväčších miest sveta, ku ktorým Tokio jednoznačne patrí. Ide o viac ako trojnásobok v porovnaní s doteraz platným finančným stimulom, ktorý mal tokijské rodiny presťahovať sa do menej rozvinutých oblastí.

The Week poznamenáva, že stará iniciatíva bola prijatá v roku 2021, avšak využilo ju iba 2 400 ľudí. Nové pravidlá pre finančné podpory budú platiť od apríla 2023 a budú sa vzťahovať pre rodiny žijúce v 23 centrálnych obvodoch Tokia a susedných prefektúrach Saitama, Chiba a Kanagawa.

7 100 eur je suma, ktorú dostane rodina za jedno dieťa. The Guardian podotýka, že japonskí úradníci dúfajú, že ponúkané štedré sumy povzbudia rodiny s deťmi do 18 rokov, aby oživili regióny a zmiernili tlak na priestor a verejné služby v Tokiu, najväčšej svetovej metropole s približne 35 miliónmi obyvateľov. Japan Today dopĺňa, že výnimky majú deti, ktoré už majú osemnásť rokov, ale sú v poslednom ročníku strednej školy.

Presídľujúce sa rodiny však musia splniť  jedno z troch nasledujúcich kritérií, ak chcú dostať vyššie uvedené sumy: zamestnanie v malej alebo stredne veľkej spoločnosti v oblasti, do ktorej sa presťahujú; pokračovanie vo svojich starých zamestnaniach prostredníctvom práce na diaľku alebo začatie podnikania v novom domove, zdôrazňuje ázijský portál Nikkei Asia. Polovica vyplatených peňazí bude pochádzať od centrálnej vlády a druhá polovica od miestnych samospráv.

Problém vyľudňovania v celom Japonsku

The Guardian uvádza, že japonská vláda dúfa, že do roku 2027 sa z Tokia do vidieckych oblastí presťahuje 10-tisíc ľudí. Aby prilákali nových obyvateľov, vyprázdnené mestá a dediny v Japonsku zdôraznili čaro vidieckeho života a ľahký prístup k starostlivosti o deti. 

Ide o najnovší pokus o oživenie regiónov, ktorý prichádza uprostred ďalšieho poklesu japonskej populácie. Populácia tretej najväčšej svetovej ekonomiky utrpela v rokoch 2020-21 podľa vládnych údajov rekordný pokles, konkrétne 644-tisíc ľudí. Očakáva sa, že počet obyvateľov Japonsku v roku 2065 klesne zo súčasných 125 miliónov na odhadovaných 88 miliónov, čo znamená pokles o 30 % za 45 rokov.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Japonsko má problém s natalitou, pretože ľudia sú naučení veľa pracovať a potom nemajú toľko času na osobný život a to je ďalší z významných faktorov prispievajúcich k vyľudňovaniu krajiny vychádzajúceho Slnka. V roku 2021 sa celkovo narodilo 811 604 detí, čo je najmenej od prvého vedenia záznamov v roku 1899.  

Zdroje: Time, Japan Today, The Guardian, Nikkei Asia, The Week

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá