Japonsko má zúfalý nedostatok detí. Mesto preto vyhrabalo „Tinder 19. storočia“

  • Krajinu trápi nízka pôrodnosť
  • Jedno z miest sa chopilo iniciatívy a oprášilo jednu z najstarších metód zoznamovania
Randenie s Tinder aplikáciou
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mindy Sabiston, Mika Baumeister
  • Krajinu trápi nízka pôrodnosť
  • Jedno z miest sa chopilo iniciatívy a oprášilo jednu z najstarších metód zoznamovania

Hľadanie partnera prešlo do značnej miery do digitálnej formy, o to viac v priebehu pandémie, keďže ľudia sa nemohli stretávať osobne. Aplikácie ako Tinder či Badoo sú nainštalované u mnohých nezadaných ľudí. 

Napriek tomu výnimka potvrdzuje pravidlo a ako píše The Guardian japonské mesto Miyazaki sa rozhodlo zvoliť pri probléme veľkého počtu nezadaných ľudí staromódny prístup. 

Väčšina sú dvadsiatnici a tridsiatnici 

TakeToNews píše, že predstavitelia juhozápadného japonského mesta Miyazaki usúdili, že na problém nízkej natality (pôrodnosti) ľudia potrebujú viac ako swipovať doprava na Tindri. Preto sa pred dvoma rokmi rozhodli povzbudiť ľudí, aby si hľadali lásku svojho života pomocou pera a papiera, teda posielania ľúbostných listov. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa みやざき恋文運営事務局 (@miyazakikoibumi)

GrantsHalaNews informuje, že za dva roky fungovania tohto systému sa doňho prihlásilo 450 ľudí, čo je viac ako dvojnásobok pôvodného odhadu mesta, pričom 70 % z nich sú dvadsiatnici a tridsiatnici.

Indian Express prízvukuje, že zatiaľ síce nová iniciatíva neviedla k žiadnej svadbe, ale k uskutočneniu 32 osobných stretnutí a vzniku sedemnástich párov.    

Bez profilových obrázkov

„Trvá to dlhšie a inšpiruje vás to predstaviť si osobu, s ktorou komunikujete. Nejde ani tak o to, aké dobré je vaše písanie, ale skôr o to, že každý jeden znak napíšete úprimne a starostlivo a hlboko premýšľate o osobe, ktorej píšete. To robí listy tak silnými,“ povedala pre Indy100 Ria Miyatová, šéfka miestnej konzultačnej firmy, ktorá má na starosti viesť tento program. 

Newsbeezer poukazuje nato, že kandidáti sa vyberajú a priraďujú na základe informácií, ako je ich vkus čo sa týka kníh a filmov. Profilové fotografie sú zakázané, keďže zámerom tejto iniciatívy je, aby sa ľudia rozhodovali na základe osobnosti druhého človeka a nie jeho výzoru. „Vzhľad je často rozhodujúcim faktorom, ale v listoch ste posudzovaní podľa vašej osobnosti,“ povedala Miyatová pre Newsroompost.

The Guardian informuje, že ľudia, ktorí boli spárovaní, môžu odosielať a prijímať až päť listov bez toho, aby prezradili svoje meno alebo adresu. Ak sa chcú stretnúť, poradenská firma im poskytne kontaktné údaje.

Následne sa môžu stretávať bez akéhokoľvek zásahu poradenskej firmy. „Ako dieťa som písal listy dievčaťu, do ktorého som bol zamilovaný. Páči sa mi, aké staromódne sú listy. Na základe toho som sa zapojil do programu,“ povedal pre Newsroompost muž, ktorý chcel zostať v anonymite.

Dlhodobý problém Japonska

The Guardian podotýka, že táto takzvaná listová schéma je jedným z mnohých pokusov povzbudiť slobodných Japoncov a Japonky, aby sa stretávali, zosobášili a možno si aj založili rodinu, keďže krajina vychádzajúceho Slnka dlhodobo bojuje s nízkou natalitou a zmenšujúcou sa populáciou.

TakeToNews uvádza, že existuje veľa príkladov podobných iniciatív. V roku 2018 vyhotovili slobodní muži z horskej dediny Otari kalendár, ktorý im v práci ukazoval, že si nájdu lásku a spoločnosť. Vláda tiež začala financovať programy umelej inteligencie určené na dohadzovanie.

Podľa GrantsHalaNews sa v minulom roku narodilo v Japonsku rekordne málo detí, iba 811 604. Toto číslo označil japonský premiér Fumio Kishida za „šokujúce“.

Navyše japonské ženy momentálne porodia priemerne 1,3 dieťaťa, čo je hlboko pod hodnotou potrebnou na udržanie populácie v aktuálnych úrovniach.  

Zdroje: The Guardian, TakeToNews, GrantsHalaNews, Indian Express , Indy100, Newsbeezer, Newsroompost

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá