Stáli sme pri ich zrode a teraz zaujali NY Times. Bratislava je malá, energická a má skvelý lokálny dizajn

  • Novinár a cestovateľ Mark Ellwood píše pre NY Times, ale aj známy cestovateľský časopis Condé Nast Traveler
  • Zaujala ho Bratislava a tak sa o nej pred pár dňami dozvedel aj New York
  • Startitup o nich písal vtedy, keď začínali. Pozreli sme sa, kam sa posunuli
bratislava
TASR/Wikimedia
  • Novinár a cestovateľ Mark Ellwood píše pre NY Times, ale aj známy cestovateľský časopis Condé Nast Traveler
  • Zaujala ho Bratislava a tak sa o nej pred pár dňami dozvedel aj New York
  • Startitup o nich písal vtedy, keď začínali. Pozreli sme sa, kam sa posunuli

Známy hotel Kyjev dominuje Bratislave od roku 1973 a nazývaný je aj náhrobkom módy tých čias – taká je vstupná brána do hlavného mesta očami britského novinára žijúceho v New Yorku a monitorujúceho celý svet. Dnes vyzerá lepšie ako pred pár rokmi, kedy sa na ňom vypínali reklamy mobilných operátorov. A sľúbené sú mu lepšie časy.

Na Bratislavu sa novinár pozrel predovšetkým cez lokálny dizajn. Móda je to, čo na Slovensku v poslednej dobe výrazne rezonuje a vo veľkých mestách sú obchodíky, ktoré majú dušu, kvalitu, dobré značky a šikovných ľudí v pozadí.

Do Bratislavy sa chodí na dobrý dizajn

Taká je Ivica Jusková a jej slávica design store. Myšlienkou bolo vytvoriť darčeky pre ľudí, ktorí si zo Slovenska okrem magnetky a vázičky z ÚĽUV-u nemali čo priniesť. A potom tu bolo ešte veľa slovenských dizajnérov. Tí nemali showroomy, kde by mohli ukázať svoje umenie. slávica ako prvá na Slovensku prišla s konceptom, ktorý poňal nielen slovenskú, ale aj českú módu. Ivica má vo svojej slávici všetko, čo by si rada obliekla, obula či kúpila ona sama. Presne preto sa u nej môžeš cítiť ako doma.

slávica si rýchlo získala medzi mladými miestnymi obyvateľmi meno a tak sa obchod pred piatimi rokmi presťahoval na Laurinskú ulicu. Je minimalistický, nasiaknutý svetlom a celý biely. Poličky a stoly sú posiate produktami zo sortimentu slovenských talentov,“ píše o slovenskej slávici NY Times. Do Bratislavy sa chodí nakupovať dobrý lokálny dizajn, preto bolo naše hlavné mesto zaradené do rubriky Shopping. Ty si o nej môžeš prečítať TU.

Prednedávnom rozšírili predajňu o krásny ružový priestor, kde predávajú printy známych slovenských maliarov, grafikov a ilustrátorov. Ako sa im darí dnes? Od roku 2015 im zisky stále stúpajú a aj napriek investícii do prestavby nevyužitého priestoru v zadnej časti obchodu sa držia v zelených číslach.

zdroj: Finstat

V širšom centre mesta sa nachádza Drobne Store&Atelier, ktorý si podchytili tri sestry a vymysleli okrem predaja lokálneho oblečenia, šperkov či doplnkov aj tzv. požičovňu dizajnérskeho oblečenia. Ak nemáš peniaze na dizajnéra, jednoducho si ho požičaj. Takto sa lokálna handmade móda dostáva viac medzi ľudí a stáva sa dostupnejšou. Nájdeš tú kúsky, z ktorých si vyskladáš dokonalý kapsulový šatník, v čom je nová vlna slovenských dizajnérov špecifická a fakt dobrá.

Možno sa nazdávaš, že vznikli len prednedávnom, no sú medzi nami od roku 2013. My sme o nich písali napríklad aj nedávno. Postupne sa profilujú a ich tržby stále stúpajú.

zdroj: Finstat

 

V Amerike bola spomenutá aj Bratislava Fashion Map, vďaka ktorej máme všetci prehľad o tom, kde sa čo dobré v meste nachádza a kam presne za tým zájsť.

Jedným takým „must-visit miestom“ je aj Zita. Optika, ktorej vládne Zita. Poradí a vyberie okuliare naozaj každému.

Európski dizajnéri, créme de la créme toho najštýlovejšieho z optickej módy. Bodku dodáva retro-minimalizmus. A ty si môžeš prečítať, čo sme o nej napísali.

zdroj: Finstat

Značka, ktorá sa živí poctivým remeslom a vyrába produkty z prírodnych a inovatívnych materiálov doplnené značkovým kovaním. Volajú sa PAKTA STUDIOS a my sme o nich písali v roku 2017. Vyrábajú v ateliéri v Bratislave a predávajú v showroome hneď vedľa.

Ich výrobky však veľmi úspešne putujú po Slovensku a všimla si ich už aj Amerika. Nad týmto kvalitným vývozným artiklom sa jednoznačne oplatí pozastaviť a odviezť ho ako darček komukoľvek, ukázať ho všetkým a pýšiť sa ním denno-denne. PAKTA Studios sa darí, pozeraj.

zdroj: Finstat

Veľká zmienka o primátorovi hlavného mesta Matúšovi Vallovi je ocenením jeho doterajšej práce, ktorú v meste vidno. Verejný priestor sa mení vďaka náhľadu architekta, ktorý vie, čo chce a vie aj to, čo mesto a jeho obyvatelia potrebujú. O Bratislave vie New York. Sme malí ale nápadití.

Zdroj: nytimes.com, finstat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech