Stančík z OĽaNO: Kto chce mier, musí sa pripraviť na vojnu

Andrej Stančík
TASR/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Archív AS

Autor názoru je poslancom národnej rady za klub OĽaNO

Mnohým sa nám možno zdalo, že armáda je prežitok a čakajú nás len slnečné dni, no Vladimir Putin nám jasne ukázal, že vojna v Európe môže byť smutnou realitou.

Za pár dní doslova prekreslil bezpečnostnú mapu Európy. Nič to nedemonštruje viac ako fakt, že neutrálne krajiny Švédsko a Fínsko sa dnes chcú stať členmi NATO, pretože sa obávajú ruskej agresie.

Podpora členstva v NATO v spoločnosti sa len vo Fínsku strojnásobila a dnes v podstate nič nebráni vstupu do aliancie. Ďalší Putinov geniálny ťah. Šach-mat.

Hrdinskí Ukrajinci nám idú príkladom

Pre Slovensko ako malú krajinu je členstvo v NATO národno-bezpečnostným záujmom. Bez silných spojencov by sme dnes mohli spávať oveľa horšie. Voči prípadnej agresii by sme nemali veľkú šancu. Aj keď…

Hrdinskí Ukrajinci nám ale idú príkladom. Aj menšia a slabšia krajina môže čeliť silnejšiemu agresorovi, ak sa zomkne a postaví sa mu. Imperatív tu samozrejme hrá pomoc Západu. USA v podstate rovnakým mechanizmom, akým pomohla ZSSR poraziť Hitlera dnes pomáhajú Ukrajine brániť sa, tak ako pomáhajú ďalšie krajiny vrátane nás.

Boj o štátnosť

Zatiaľ čo my sme našu štátnosť takpovediac dostali, Ukrajinci za ňu krvácajú. Svoje o boji za nezávislosť vedia Poliaci, ktorí si naplno uvedomujú potrebu zaistenia vlastnej bezpečnosti a dobre vedia, čo je Rusko zač. Táto vojna nám ale naplno ukázala, ako minulé vlády „zabezpečili“ našu obranu.

Zastaralé obranné systémy nám servisovali Rusi a namiesto modernizácie sme milióny dávali Výbohovi. Títo chlapci vedia aj obranu krajiny zneužiť na kšeft. Bolo to doslovné zrádzanie našich národno-bezpečnostných záujmov.

Nepodceňme obranu

Plne chápem, že v tejto dobe ľudia potrebujú pomoc, a preto vládnu pomoc ľuďom podporím, ako aj príspevky na deti.

Zároveň ale považujem obranu za jednu zo základných funkcií štátu. Ak ju podceníme, staneme sa terčom pre tyranov a diktátorov a nakoniec stratíme našu slobodu a suverenitu.

Vďakabohu máme spojencov, ktorí sú ochotní nás brániť, aj keď našu domácu úlohu nesmieme podceniť. Popravde ma mrzí, že len 13 % Slovákov by bolo ochotných bojovať za vlasť.

Nič nie je pre potenciálneho agresora väčším lákadlom, ako krajina, ktorá sa nevie a nechce brániť. O to viac si ale cením všetkých našich vojakov a vojačky, ktorí sa na toto poslanie dali. Patrí im naša vďaka. Ak chceme mier, musíme byť pripravení na vojnu.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Trendové videá