Stanica Nivy ide s trendom. Prinesie farmársku tržnicu a obrovskú zelenú fitness plochu

  • Veľkolepý projekt Stanica Nivy má z niekdajšej hanby Bratislavy spraviť reprezentatívnu vstupnú bránu do mesta. Cieľom developérov je tiež čo najviac tento priestor priblížiť ľuďom. Napríklad aj obdobou populárneho Fresh Marketu či zeleňou a športom.
collagewqwe
HB Reavis
  • Veľkolepý projekt Stanica Nivy má z niekdajšej hanby Bratislavy spraviť reprezentatívnu vstupnú bránu do mesta. Cieľom developérov je tiež čo najviac tento priestor priblížiť ľuďom. Napríklad aj obdobou populárneho Fresh Marketu či zeleňou a športom.

Všetci vieme, že srdcom projektu Stanica Nivy je rekonštrukcia autobusovej stanice, ktorá má byť schopná v novej podobe s potravinami a fast foodom plne schopná obslúžiť až 20-tisíc cestujúcich. Zároveň sa má stať novým orientačným bodom v meste, do ktorého budú „viesť všetky cesty“, teda bude skvelo dostupná autom, mhd či bicyklom. Ruku v ruke s hlavným cieľom projektu ide aj prestavba okolitej infraštruktúry vrátane zlepšenia dopravnej situácie v tejto štvrti. 

Foto: HB Reavis

Stanica Nivy, ktorá by mala svoje brány otvoriť v roku 2020, však má toho priniesť oveľa viac. HB Reavis z nej chce spraviť moderný nákupný komplex s vyše 100 prevádzkami a centrum trávenia voľného času. Projekt sa chváli tým, že všetky módne obchody umiestni na jedno podlažie, čo zaručí ich synergiu. Chcú pracovať s priestorovou filozofiou a vytvárať harmonické zóny, využívajú zmyslový marketing, osvetlenie či hudbu pre vytvorenie atmosféry. 

 

Foto: HB Reavis

Chýbať nebudú luxusné kancelárske priestory. Jednou z najzaujímavejších častí projektu je však najmä bohatá food zóna s čoraz populárnejším street foodom, kaviarňami a reštauráciami, a moderná farmárska tržnica podobá bratislavskému Fresh Marketu. Čerešničkou na torte je obrovská zelená plocha, ktorá vznikne na streche tohto centra a akú zatiaľ Bratislava nezažila.

Foto: HB Reavis

Okrem outdoorovej časti fitness centra či priestoru pre street workout má priniesť aj bežeckú dráhu, multifunkčné ihrisko, detské ihrisko, ihrisko na pétangue, rodinnú piknikovú zónu či dokonca komunitné záhrady a včelíny. Ambície developérov sú skutočne vysoké a podobný multifunkčný projekt zatiaľ v Bratislave nemá obdobu. Jedinečná strecha má byť novým stredobodom komunitného a športového života Bratislavčanov. 

Foto: HB Reavis

Jeho inšpiráciu môžeme nájsť napríklad v nákupnom stredisku Central, ktoré má tiež zelenú strechu, no menších rozmerov a bez možnosti širokého športového využitia. Slúži skôr pre deti, na menšie eventy či posedenie na trávniku po nákupoch. Napriek tomu, že zelenou strechou zatiaľ u nás nedisponuje veľa budov, je to nový trend, ktorý sa bude objavovať čoraz viac. Každý kúsok zelene je totiž v paradoxne čoraz zastavanejšom centre potrebný. 

Foto: HB Reavis

Za návrhom tohto megalomanského projektu stojí architektonické štúdio Benoy v spolupráci so slovenským ateliérom Siebert + Talaš. zelenú oázu na streche zas projektovalo londýnske štúdio BDP. Na výsledok ich snaženia si síce ešte pár rokov rokov počkáme, no všetci sme v očakávaní, čo skutočne Stanica Nivy prinesie a ako ovplyvní mestský život v Bratislave. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech