Starosta mal poslať takáčovcov zbiť Rómov a vypáliť im domy. Pred súdom sa rozplakal

  • Starostu Záhorskej Vsi prepustili na slobodu
  • Kaderova žena je dodnes hlavnou kontrolórkou obce
  • Získali sme detailný popis útokov na Rómov, ktoré si mal objednať od takáčovcov
Boris Šimkovič, Erik Kadera
Vpravo takáčovec Erik Kadera, SIU/Barbora Plávalová
  • Starostu Záhorskej Vsi prepustili na slobodu
  • Kaderova žena je dodnes hlavnou kontrolórkou obce
  • Získali sme detailný popis útokov na Rómov, ktoré si mal objednať od takáčovcov

Ako sme v pondelok informovali, muži z Národnej kriminálnej agentúry odviedli v putách osem ľudí, vrátane starostu Záhorskej Vsi Borisa Šimkoviča a takáčovca Erika Kaderu. Prokurátor žiadal pre oboch zadržaných kolúznu väzbu. To sa však nestalo. Sudkyňa špecializovaného trestného súdu totiž vo štvrtok neskoro večer prepustila Šimkoviča s Kaderom na slobodu. 

Dôvody na ovplyvňovanie svedkov nevidela. Prokurátor voči rozhodnutiu podal sťažnosť. A tak o tom, či Šimkovič s Kaderom ostanú na slobode, bude rozhodovať najvyšší súd, a to už 6. októbra. Starosta vyšiel z pojednávacej miestnosti so slzami v očiach, jeho reakciu si môžeš pozrieť vo videu. 

 

Kandidát na starostu Záhorskej Vsi za strany Smer a Hlas spolu s ďalšími 13 mužmi čelí obvineniu zo strany elitných príslušníkov NAKA za obzvlášť závažný zločin ublíženia na zdraví, hrubého nátlaku, porušovania domovej slobody, poškodzovania cudzej veci, ale vyšetrovateľ niekoľkých takáčovcov viní aj zo založenia, podporovania a zosnovania zločineckej skupiny.

Redakcii Startitup sa teraz podarilo získať detailný popis útokov, ktoré boli voči Rómom namierené. Zistili sme aj to, že žena takáčovca Kaderu, u ktorého si mal starosta brutálne bitky objednať, je dodnes hlavnou kontrolórkou obce Záhorská Ves. 

Vyšetrovanie bolo už zastavené, keď nastal zvrat

Prvý útok na tri rómske rodiny, pre ktorý je starosta Šimkovič stíhaný, sa odohral deň po Vianociach v roku 2003. Vyšetrovateľ Okresného úradu justičnej polície v Malackách síce začal pre bitky trestné stíhanie, neskôr však bolo prerušené, a to z dôvodu nedostatku dôkazov.

Všetko nasvedčovalo tomu, že skutky budú premlčané a desivé incidenty sa nikdy nevyšetria. V júli 2020 nastal zvrat a prípad prevzala Národná kriminálna agentúra na podnet policajného prezidenta. Zrejme začal vypovedať jeden z kľúčových spolupracujúcich alebo vyšetrovateľ získal nové dôkazy.

„Dňa 30. júla 2020 bolo vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry … vydané uznesenie, … ktorým pokračoval v prerušenom trestnom stíhaní zo dňa 19.09.2011, lebo dôvod na prerušenie trestného stíhania pominul,“ priblížil vyšetrovateľ NAKA v uznesení o vznesení obvinenia.

V priebehu vyšetrovania vyšetrovateľ vykonal výsluchy svedkov, poškodených, rôzne šetrenia a iné úkony, z ktorých vyplynuli ďalšie skutočnosti a okolnosti, pre ktoré mohol v trestnom stíhaní pokračovať. 

Pomoc s „neprispôsobivými občanmi“ hľadal v zločineckej skupine

Zločinecká skupina takáčovci podľa popisu skutkov, ktoré sa členom kladú za vinu, na objednávku starostu Borisa Šimkoviča brutálne napadli a zbili tri rómske rodiny a zničili im obydlia, ktoré poliali benzínom a zapálili.

V jednej z nich sa v tom čase nachádzal aj trojročný Roman Malík, ktorý utrpel popáleniny II. stupňa na 23 % tela. Za tento útok mal starosta takáčovcom prisľúbiť byty a zmluvy obce so spriaznenými SBS spoločnosťami. A tam zoznam výhod pre zločineckú skupinu ani zďaleka nekončí.

Startitup zistil, že manželka obvineného takáčovca Erika Kaderu pôsobí dlhé roky na obecnom úrade. To potvrdzujú aj informácie na stránke Záhorskej Vsi, kde sa uvádza, že Ruth Kaderová aktuálne vykonáva pozíciu hlavnej kontrolórky obce. 

Šokujúce výpovede členov gangu

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Záhorská Ves

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá