Startitup konfrontoval Blahu po útokoch na moderátorku. Jeho dôvod „klopania na dvere RTVS“ je prozaický

  • Startitup konfrontoval Ľuboša Blahu po vlne hejtu na adresu novinárky
  • Kontroverzný smerák tvrdí, že do diskusie v RTVS išiel z prozaického dôvodu
Ľuboš Blaha hovorí
Startitup/Matej Hlbočan
  • Startitup konfrontoval Ľuboša Blahu po vlne hejtu na adresu novinárky
  • Kontroverzný smerák tvrdí, že do diskusie v RTVS išiel z prozaického dôvodu

V relácii RTVS Sobotné dialógy tento víkend mali vystúpiť dvaja hostia. Ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi mal kontrovať smerák Marián Kéry. Z debatnej relácie sa ale stala kauza s nechutnou dohrou. Namiesto Kéryho sa totiž na dvere obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu „dobýjal“ nečakaný hosť, a to Ľuboš Blaha. Ten chcel vystriedať Kéryho na diskusnej stoličke, pretože sa vraj relácie zúčastniť nemohol. 

RTVS kuriózneho náhradníka do relácie nevpustila a Smer tak využil priestor na kritiku verejnoprávnej inštitúcie. Blahove výčitky na adresu rozhlasu sa ale nezaobišli bez dohry, na ktorú doplatila najmä moderátorka Sobotných dialógov Marta Jančkárová. Krátko po rozhorení hejtu na adresu novinárky Startitup konfrontoval smeráckeho poslanca priamo na pôde Národnej rady. 

Kéry ochorel, Blaha býva najbližšie

„Chybu sme určite neurobili,“ reaguje Ľuboš Blaha na otázku Startitupu, či nepochybili v komunikácii ohľadom témy rozhlasovej debaty. Po Blahovej neúčasti v diskusii vystúpili zástupcovia Smeru na improvizovanej tlačovke pred budovou slovenského rozhlasu a nešetrili kritikou na adresu inštitúcie a novinárky.

Rozpútali tak vlnu drsného hejtu a vyhrážok adresovaných moderátorke. Jančkárová si tak našla vyhrážky v maile, ale vyhrážali sa jej aj v telefonáte. RTVS v tlačovej správe informovala, že sa moderátorke vyhrážali likvidáciou, ale aj hromadným znásilnením. Verejnoprávna inštitúcia tak podala na neznámeho páchateľa trestné oznámenie.

Blaha vyhrážky novinárke síce odsúdil, no naďalej si myslí, že novinárka profesijne pochybila. Zaujímalo nás, či podobný štýl rétoriky je už súčasťou štvavej predvolebnej kampane strany Smer-SD. Predčasné voľby sa totiž podľa všetkého uskutočnia 30. septembra tohto roku.

Podľa Blahu RTVS dala Smeru ponuku, kto by išiel do diskusie s Jaroslavom Naďom. Smer mal poslať práve Blahu, no podľa neho mal Naď odmietnuť a náhradníkom sa stal Kéry. „Tomu prišlo v piatok zle, a išiel som do rozhlasu ja, tak mi zavolali zo strany, pretože bývam najbližšie,“ vysvetľoval Blaha.

Vulgarizmy aj na nitrianskej akcii

Smer s následkami svojej rétoriky a slovníka má už bohaté skúsenosti. Pred niekoľkými mesiacmi počas podujatia organizovaného Smerom práve Blaha hecoval dav v súvislosti s kritikou na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Blaha totiž do mikrofónu zvolal: „Je to americká…“ a dav dokončil vetu vulgarizmom.

Porovnávanie tejto udalosti s témou relácie RTVS je podľa Blahu vytrhávanie faktov z kontextu. Smerák sa v tom čase a aj dnes tvrdí, že nemal v záujme, aby dav kričal nadávky. Vraj reagoval na rozhodnutie súdu, ktorý mu zakázal označovať hlavu štátu ako americkú agentku, a tak chcel, aby túto vetu za neho dokončila práve masa fanúšikov.

„My sme takýmto spôsobom označovali prezidentku a súd nám to zakázal, ja som iba vyzval ľudí, ktorí boli na tej manifestácii, aby to povedali na miesto mňa, keďže mi to súd zakázal, že pani Čaputová je americká agentka. To, že tam lietali nejaké vulgarizmy, to nebol môj zámer,“ ospravedlňuje vulgárne prejavy na smeráckej akcii Blaha.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá