Startup vyrobil tričko, ktoré sa v pôde rozloží do 12 týždňov. „Pochovať“ sa dá aj v záhráde

  • Mnohé svetové firmy dnes podliehajú trendu udržateľnosti a ekologickosti
  • Ekologické tričko vyrobil startup Vollebak
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Mnohé svetové firmy dnes podliehajú trendu udržateľnosti a ekologickosti
  • Ekologické tričko vyrobil startup Vollebak

Po značkách ako adidas či Native Shoes, predstavil svoje vlastné udržateľné oblečenie aj britský startup Vollebak. Ako uvádza na svojej oficiálnej stránke, ich tričko vyrobené na báze rastlín a rias, predstavuje nový prístup k móde a obliekaniu. Tričko vraj vznikalo úplne inak ako zvyšok ich produktov. Vyrobené je z eukalyptu a bukoviny, ktoré získali z udržateľne spravovaných lesov a tiež rias rastúcich v bioreaktoroch.

„Ako pôvodný zdroj rastlinného života na planéte konzumujú riasy väčšinu oxidu uhličitého, produkujú až 80 % kyslíka na Zemi a dokonca držia kľúč k nášmu prežitiu. Keďže sme už začali využívať super materiály, ako grafén a uhlíkové vlákna v oblečení, chceli sme tiež zahájiť cestu používania rias,“ vyjadril sa startup.

Toto prírodné tričko neskončí ako mnohé iné oblečenie. Keď sa rozhodneš, že ho už viac nebudeš nosiť, v pôde sa dokáže rozložiť už do 12 týždňov, keďže sa rýchlo stane potravou pre červy, ktoré sa postarajú o jeho likvidáciu. Podľa Vollebaku môžeš tričko buď „pochovať“ vo svojej záhrade, alebo ho využiť ako súčasť kompostu. Zatiaľ si tento originálny kúsok oblečenia kúpiť nemôžeš, no máš šancu pridať sa na zoznam čakajúcich, ktorí majú oň záujem.

Britský startup sa špecializuje na funkčnú, modernú a inovatívnu módu. Na svojom konte majú okrem rozložiteľného trička už napríklad aj solárne nabíjateľnú bundu. Tá dokáže v tme svietiť a slúžiť má hlavne bežcom, ktorí sa športu venujú v neskorých večerných hodinách. Túto vymoženosť si môžeš kúpiť za 395 eur.

Nohavice vyrobené z materiálu, aký má vojakom umožniť kráčať cez oheň, podľa startupu vydržia sto rokov. Sú odolné voči vode a vetru a okrem toho ich vyrobili z príjemných a pohodlných látok. Praktické nohavice sú ideálne hlavne pre aktívnych ľudí, ktorí si nechcú kupovať každý rok nový šatník. Táto storočná investícia ťa vyjde na 575 eur.

Tenisky, ktoré sa rozložia za 45 dní

Okrem trička sú na svete aj tenisky vyrobené čisto z rastlinných a prírodných materiálov s príznačným názvom Plant Shoe. Stojí za nim kanadská firma Native Shoes.

This is the first of its kind on the planet, produced in a limited quantity.

Gepostet von Native Shoes am Freitag, 14. Juni 2019

Plant Shoe sa skladajú zo štyroch základných surovín – ananás, eukalyptus, kenaf a juta a sú zhotovené z udržateľných materiálov, ktoré nezaťažujú prírodu. Na vytvorenie špičky použili ananásové šupky, na vnútornú podošvu eukalyptus, na zlepenie podrážky so zvyškom topánky jutu, ktorá, ak sa zmieša s olivovým olejom, slúži ako dokonalé lepidlo. Vložka pozostáva z ázijskej rastliny kenaf a podrážka je vyrobená z korku. Viac čítaj TU.

Zdroj: Vollebak, Native Shoes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech