Startup zanalyzuje tvoju DNA a zistí, na čo máš predispozície. Teraz sa môžeš porovnať s Fialkovou a Tóthom

 • Slovenská biotechnologická spoločnosť DNA ERA ukončila rok 2021 s medziročným rastom tržieb o viac ako 700 %
 • Spoločnosť sa pripravuje na expanziu a smeruje k ďalšej investícii vo výške 1 milión eur od investorov z Crowdberry
 • Okrem vstupu na český trh pribudla aj nová webová aplikácia na interpretáciu výsledkov analýzy DNA
 • Softvér, ktorý okrem iného analyzuje viac ako 50 genetických variantov spojených so športovými predispozíciami, vyhodnocuje športový potenciál zákazníka
 • Umožňuje porovnať gény so športovcami ako Matej Tóth, Ján Volko či Paulína Fialková
DNA ERA
DNA ERA/Michaela Šišková, TASR/AP/Martin Baumann, Paulína Fialková
 • Slovenská biotechnologická spoločnosť DNA ERA ukončila rok 2021 s medziročným rastom tržieb o viac ako 700 %
 • Spoločnosť sa pripravuje na expanziu a smeruje k ďalšej investícii vo výške 1 milión eur od investorov z Crowdberry
 • Okrem vstupu na český trh pribudla aj nová webová aplikácia na interpretáciu výsledkov analýzy DNA
 • Softvér, ktorý okrem iného analyzuje viac ako 50 genetických variantov spojených so športovými predispozíciami, vyhodnocuje športový potenciál zákazníka
 • Umožňuje porovnať gény so športovcami ako Matej Tóth, Ján Volko či Paulína Fialková

Poznať svoje telo od hora dole je základ. No už sa nestačí pozerať každé ráno do zrkadla, treba ísť hlbšie. Pozrieť sa na svoje telo do absolútneho detailu – spoznať svoju DNA a podľa toho si správne „naštelovať“ svoje návyky.

Na Slovensku je jednorožcom v tomto biznis segmente slovenský startup DNA ERA. Spoločnosť sa špecializuje na testy, ktoré zanalyzujú tvoju DNA a zistia, na čo máš predispozície. Napríklad, aké typy športov sú pre tvoje telo vhodnejšie, a aj to, aké choroby by ťa v budúcnosti mohli trápiť. Zákazník však dostane personalizované odporúčania, čo robiť v rámci prevencie.

Podľa CEO biotechnologickej spoločnosti Michaely Šiškovej budú testy DNA skôr či neskôr štandard úplne pre každého. „Bežne sa takéto testy, ako robíme my, nerobia a je to v istom slova zmysle nadštandard. Som však presvedčená o tom, že takéto testy sa jedného dňa stanú rutinou a keď sa narodí dieťa, bude to prvý test, ktorý mu doktori budú robiť,“ vysvetľovala v rozhovore pre Startitup podnikateľka.

„Je teda podľa mňa len otázkou času, kedy sa do takéhoto bodu ako spoločnosť dostaneme,“ doplnila.

Michaela Siskova
zdroj: DNA ERA

Rok 2021 už máme všetci za sebou a je marec, teda čas bilancovania. Spoločnosť DNA ERA ukončila rok 2021 s medziročným rastom tržieb o viac ako 700 % a v roku 2022 má veľké plány. Ako spoločnosť informuje v tlačovej správe, startup uzavrel rok 2021 s obratom vo výške 684 000 eur a ziskom.

„Zaznamenali sme medziročný rast tržieb o viac ako 700 % a rast našej zákazníckej bázy o tisícky zákazníkov na Slovensku aj v Čechách. Chodí nám veľké množstvo pozitívnych reakcií od ľudí, ktorí sa rozhodli urobiť pre svoje zdravie a budúcnosť viac. Naše výsledky potvrdzujú, že o genetické analýzy je veľký záujem. Ideme ďalej a na najbližšie obdobie máme veľké plány,“ hovorí Šišková.

Pripravujú sa na expanziu

Ešte v závere roka 2020 podpísala DNA ERA, ktorá sa zameriava na priamu genetickú analýzu DNA zákazníkov, investíciu vo výške 250 000 eur od CB Investmenet Management. Spoločnosť sa pripravuje na expanziu a smeruje k ďalšej investícii vo výške 1 milión eur od investorov z Crowdberry.

Minimálna výška investície začína na sume 5 000 eur. 

Jakub Siska_DNA ERA
zdroj: DNA ERA/Jakub Šiška

„DNA ERA odpovedá na rastúci trend záujmu o zdravý životný štýl a potrebu trhu po riešeniach, ktoré zefektívnia prevenciu a starostlivosť o zdravie. Pandémia ukázala, že zdravotnícke kapacity majú svoje limity a práve produkty tohto typu majú potenciál na trhu. Potvrdzuje to aj signifikantný rast predajov DNA ERA testov dosiahnutý v roku 2021,“ hovorí Jakub Bachratý, investičný manažér Crowdberry.

„Potom, čo si spoločnosť DNA ERA získala dôveru profesionálneho investičného fondu, sa aktuálne uchádza o ďalší rastový kapitál od súkromných investorov na našej investičnej platforme. Vďaka novej investícii bude môcť pokračovať v expanzii a rozširovaní portfólia produktov a služieb. Pre investorov je to príležitosť pridať sa k firme v rannej rastovej fáze s kvalitným tímom zakladateľov, čo im môže priniesť vyššie zhodnotenie v prípade potencionálneho exitu,” dodáva Jakub Bachratý.

Môžeš sa porovnať s profi športovcami

DNA ERA si pre zákazníkov prichystala zaujímavý nástroj. CEO spoločnosti o ňom už v krátkosti hovorila aj pre Startitup koncom roka. „Budúci rok tiež plánujeme spustenie tzv. porovnávača, naši zákazníci si budú môcť porovnať, na koľko sú zhodní v rámci športových predispozícií s vrcholovými športovcami,“ povedala v rozhovore ešte v decembri.

Porovnávač je už na svete a svoje predispozície si môžeš porovnať s vrcholovými športovcami. 

„Pohyb je z hľadiska zdravia univerzálnym nástrojom na zlepšenie kvality ľudského života. Športové aktivity fungujú ako prevencia. Pomáhajú odbúrať stres, znižujú telesnú váhu, trénujú naše srdce a pozitívne vplývajú na naše telo. Okrem analýzy športových predispozícií chceme naším zákazníkom ukázať, že potenciál majú v sebe a svoje telo môžu porovnávať s tými najlepšími. Stačí odhodlanie a chuť zmeniť svoj život. Pozitívne účinky sa dostavia takmer okamžite,“ objasňuje rozhodnutie k vývoju porovnávača CTO spoločnosti DNA ERA Jakub Šiška.

DNA ERA
zdroj: DNA ERA

Spoločnosť plánuje rásť na nové trhy a rozšíriť svoje portfólio produktov a služieb. Nové produkty budú okrem DNA analýz zahŕňať aj kompletne novú produktovú radu, ktorá bude dopĺňať existujúcu ponuku DNA testov.

Cieľom je zákazníkom ponúknuť ďalšie informácie o vlastnom tele, vďaka ktorým môžu robiť rozhodnutia smerujúce k skvalitneniu vlastného zdravia a životného štýlu.

Startup DNA ERA

 • Spoločnosť DNA ERA poskytuje priamu genetickú analýzu DNA zo vzorky slín zákazníka a následnú interpretáciu dát, pomocou vlastného softvéru postavenom na vedeckých štúdiách a databázach.
 • Zákazník tak získava informácie o rôznych oblastiach svojho zdravia, zdravotných predispozíciách, nutričných predispozíciách, ako aj o vlastnom športovom potenciáli v podobe prehľadného reportu.
 • Od roku 2018 využili služby spoločnosti tisíce zákazníkov na Slovensku, v Čechách a v okolitých krajinách.
 • Spoločnosť DNA ERA analyzuje vzorky v spolupráci s certifikovaným laboratóriom v Nemecku a na interpretáciu dát využíva vlastné algoritmy pozostávajúce z genetických štúdií a vedeckého výskumu, ktorých výsledky sú uverejnené v popredných vedeckých časopisoch a svetových výskumných databázach.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá