Startupová komunita na východe znovu ožíva!

  • Podujatie Startup Weekend sa v piatok 22. apríla vráti do Košíc. Jedná sa o veľkú demonštráciu komunity.
11350872_943089415755081_5100112081969824468_n
  • Podujatie Startup Weekend sa v piatok 22. apríla vráti do Košíc. Jedná sa o veľkú demonštráciu komunity.

Nie, nebude to demonštrácia s transparentmi a policajným sprievodom. Ide skôr o názornú ukážku, ako podporiť svoje ciele, vybudovať zmysel pre komunitu a dostať na jedno miesto top ľudí, ktorí sú len tak mimochodom všetko Slováci.

Možno ste už počuli skratku AZU. Aktivita zvyšuje úspech. Trochu prázdne heslo? Projekt založili vysokoškoláci, ktorí chceli priniesť viac praxe do štúdia a napojiť študentov priamo na malé a stredné podniky a ich projekty. Zároveň chalani vybavovali spíkrov, ktorí by študentom pomohli so sebarozvojom či podnikateľským myslením. Potom sa niekto zhora rozhodol, že je to dobrý nápad a mal by fungovať na viacerých univerzitách.Na jeseň 2013 približne 10 ľudí riešilo projekt na 5 univerzitách. A vtom si uvedomili, že Startup Weekend Košice 2 je v nedohľadne a ak ho chcú mať, musia si ho zorganizovať sami. Však až tak veľa povinností nemajú…

swk

Druhé košické podujatie uzrelo svetlo sveta na jar 2014 a natrvalo sa zapísalo do kalendára. Pre organizátorov zapadal Startup Weekend perfektne do ich konceptu. Chodíš na prednášky o rozvoji podnikateľských zručností? No tak si ich poď precvičiť. Zakladatelia AZU mali tiež ďalšiu víziu. Naštartovať košickú startupovú komunitu a vytvoriť pre ňu priestor.

Startup Weekend Košice 2014 bol demonštráciou sily malej skupiny. Dokázali, že vedia zohnať peniaze, majú kontakty a neboja sa popýtať o pomoc, zvládnu pritiahnuť ľudí a vybudovať stálu komunitu. Tá mala dovtedy podobu skôr roztrúsených individuálov, ktorí sa súčasne nachádzali v rovnakom priestore. Darmo, AZU ľudia si stoja za svojím názvom.

1977240_698032173594141_2021791584_n

Demonštrácia pokračuje. Minulý rok dostali organizátori množstvo pochvaly na úroveň podujatia. A tak si vybudovali čiastočne megalomanické sklony a rozhodli sa kapacitu podujatia zdvojnásobiť. Celé mesiace telefonovali, komunikovali a otravovali, aby mohli účastníkom priniesť čo najviac pridanej hodnoty. A tak vznikol tohtoročný dream-team, v ktorom sú medzinárodne uznávaní ľudia, pričom každý z nich je Slovák :)

Ako facilitátor sa do Košíc vráti Michal Maxian, ktorý bude účastníkov sprevádzať podujatím. On stál za rozbehnutím formátu Startup Weekend na Slovensku a už roky je súčasťou slovenskej startupovej a non-profit scény.

Mentori sú mixom rôznych zameraní a silných stránok, ktorých kombinácia nenechá človeka chladným. Sú to všestranní ľudia, ale môžeme spomenúť aspoň ich najzaujímavejšie charakteristiky.

11217815_937605806303442_3143764401715501542_n

Michal Borza sa počas svojej kariéry venoval projektovému manažmentu či finančnej analýze. Vďaka súčasnému pôsobeniu vo venture kapitálovom fonde má na svojej strane aj množstvo kontaktov a dokáže odhadnúť dobrý nápad.

Lujza Bubánová študovala v zahraničí, organizovala veľké podujatia a založila vlastný startup. Priamo vidí do problematiky fundraisingu a zakladania podniku.

Peter Dorčák je členom viacerých marketingových asociácií doma a v zahraničí, a ako akademik vás dokáže napojiť aj na výskumné inštitúcie či školy.

Validácia produktu, finančné analýzy, modelovanie trhu, technická podpora. Aj s týmito vecami si poradí Matej Ďuriš, momentálne produktový špecialista pre Slovak Telekom.

Matej Ftáčnik stál pri vzniku startupového centra The Spot ako aj akcelerátora The Spot – Booster. Jeho skúsenosti zo Silicon Valley a medzinárodných podujatí, na ktorých vystupoval ako mentor, sú zárukou dobrého prehľadu vo všetkých sférach života startupu.

Martin Hasiček s IKT skúsenosťami z Európy, Ázie a USA zvládne sledovanie projektu od počiatočného nápadu cez vývoj až po nastavenie veľkosti trhu, bezpečnosť či spustenie.

Ďalší zakladateľ The Spot a pravidelný mentor s medzinárodnými skúsenosťami je Michal Kačerik. Ani on nemá pochybnosti o tom, že pomôže účastníkom vyhrať Startup Weekend. :D

Ján Majroš viedol medzinárodné tímy a jeho srdcovými záležitosťami sú lean/scrum mentoring a medicínske technológie. Aj ty veríš, že med-tech a bio-tech sú horúcimi trendmi?

Tomáš Osvald sa po pôsobení v Rusku a Hong-Kongu vracia na Slovensko, aby pomáhal startupom s ich biznis modelom a stratégiou, ako to robí aj v štúdiu Launcher v Bratislave.

Barbora Ruščin z T-Systems sa v rámci kariérnej dráhy venuje oblasti PR a firemnej komunikácii. Tímom pomôže nie len s ich prezentáciou na final pitch, ale aj s marketingovým výskumom a segmentáciou.

Peter Šoltés vybudoval úspešnú online marketingovú firmu Promiseo. Osloviť a získať zákazníkov je jeho živobytím. Vieš už, ako ich získaš ty?

21708_937613452969344_250869219608208025_n

Dream-team môžete doplniť aj o porotcov, ktorí budú mať posledné slovo. Určite stačí, ak povieme, že na záver podujatia si na nápady a vypracovania účastníkov posvietia mená ako Patrik Horný z investičnej platformy Crowdberry, či Jaroslav Lupták z Neulogy Ventures.

Svoju silu teraz musia demonštrovať účastníci. Košický Startup Weekend slúži celému východnému Slovensku. V samotných Košiciach napočítate spolu s detašovanými pracoviskami 7 vysokých škôl a univerzít, v Prešove 4. IKT firmy, školy a podnikateľské inštitúcie vytvorili združenie Košice IT Valley a zrejme na to mali dobrý dôvod. Skrýva sa tu množstvo talentu. Tak sa neboj prísť a ukázať ten svoj.

13006623_1261516313912388_234460703071845950_n

zdroj: Startup Weekend Košice, zdroj fotografií: FB/Startup Weekend Košice

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK