Štát chce podľa Trubana kúpiť predražené datacentrum, potichu a bez súťaže

  • Slovensko si chce podľa Michala Trubana kúpiť budovu za 38 miliónov eur
  • Túto budovu si chce odkúpiť od Igora Rattaja, ktorý tam má podiel 95 %
TASR - Jakub Kotian
  • Slovensko si chce podľa Michala Trubana kúpiť budovu za 38 miliónov eur
  • Túto budovu si chce odkúpiť od Igora Rattaja, ktorý tam má podiel 95 %

Ako informuje SITA, vláda pod vedením Petra Pellegriniho a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), chcú podľa koalície strán PS+SPOLU cez vianočné sviatky kúpiť bez súťaže a veľmi nevýhodne budovu v Petržalke pre dátové centrum od bývalého spolumajiteľa J&T Igora Rattaja za 38 miliónov eur.

Informovali o tom v pondelok na tlačovom brífingu predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban a predseda SPOLU Miroslav Beblavý. Partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj pre agentúru SITA reagoval, že štát navrhoval maximálnu výšku transakcie na 38 miliónov eur, no počká si na znalecký posudok. Rattaj je však presvedčený, že budova hodnotu 38 miliónov eur má.

Sviatky sú príležitosťou pre podozrivé zákazky

„Sviatky sú presne obdobie, kedy sa zvyknú robiť na Slovensku podozrivé zákazky cez špekulantov a oligarchov. Ľudia vtedy nedávajú pozor a oni tento čas využívajú na to, aby si dokončili svoje kšefty. Aj z mojej skúsenosti z IT sektoru viem, že presne toto bolo obdobie, kedy sa ku koncu roku podpisovali rôzne nevýhodné zmluvy so štátom a podobný prípad nastáva aj teraz,“ uviedol v pondelok Truban.

Slovensko si chce podľa Michala Trubana kúpiť budovu za 38 miliónov eur, kde si už raz štát kúpil jedno poschodie za 14 miliónov eur. Spolu ide teda o 52 miliónov eur.

„Toľko peňazí vynaloží štát na servery pre web slovensko.sk. Túto budovu si chce odkúpiť od pána Rattaja, ktorý tam má podiel 95 %. Túto budovu chce štát kúpiť narýchlo a celý projekt je nepripravený. Slovak Telekom si podobnú budovu dokázal kúpiť za 12 miliónov eur. Ak si súkromník dokáže takúto budovu obstarať za tretinu, neviem prečo to štát nedokáže,“ pokračoval Truban.

CHCÚ KRADNÚŤ AJ NA VIANOCE – DATACENTRUM ZA 38 MIL. EUR, POTICHU A BEZ SÚŤAŽE 👀Nechceli sme robiť politické tlačovky…

Gepostet von Miroslav Beblavý am Montag, 23. Dezember 2019

 

Koalícia PS+SPOLU vyzvala v pondelok vládu, aby zmluvu na kúpu tejto budovy nepodpísala. „Už pred týždňom sme navrhli nový zákon, ako sa má vláda vysporiadať s nevýhodnými zmluvami. Slovensko musí mať takýto zákon, mechanizmus, aby sa takýmto zmluvám vyhlo,“ dodal predseda SPOLU Miroslav Beblavý.

Partner finančnej skupiny J&T Igor Rattaj sa prišiel osobne obhájiť na tlačový brífing. „Z ničoho nič vznikla nejaká tlačovka, že ideme robiť obchod cez Vianoce. Na tomto projekte sa pracuje dlhodobo, ide o verejné obstarávanie, nie tender. Zo strany štátu prišiel dopyt na kúpu dátového centra a štátu sme odkázali, že sme pripravení o tom rokovať a rámec bol zo strany štátu stanovený do výšky 38 miliónov eur. Podpis zmluvy ani rokovanie určite nebude prebiehať cez Vianoce. Základom na obchod bude znalecký posudok štátu. Samotná budova má hodnotu 12 miliónov eur, no technika, ktorá je v nej, stojí zhruba 20 miliónov eur. Nemyslím si preto, že cena 38 miliónov je prestrelená,“ reagoval Igor Rattaj.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK