Štát finančne podporí slovenské rodiny. Parlament odobril zvýšenie príspevku

  • Nárok na celý príspevok budeš mať už aj na štvrté dieťa
  • Pri piatom a ďalšom dieťati je suma o niečo nižšia
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Bermix Studio, TASR/Michaela Zdražilová
  • Nárok na celý príspevok budeš mať už aj na štvrté dieťa
  • Pri piatom a ďalšom dieťati je suma o niečo nižšia

Ako sme ťa už informovali, od začiatku mája tohto roka by sa mala suma príspevku pri narodení štvrtého dieťaťa výrazne zvýšiť. V utorok (28. 3.) Národná rada SR definitívne schválila novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí.

Tento návrh do parlamentu predložili poslanci z hnutia OĽANO na čele s Annou Záborskou. Z toho vyplýva, že nárok na celý príspevok pri narodená dieťaťa bude mať jeho matka od 1. mája 2023 už aj na štvrté dieťa.

Ako uviedol Denník N, príspevok pri narodení dieťaťa je jednorazová štátna dávka, ktorú dostáva matka narodeného dieťaťa. V apríli 2022 bola zo zákona vyradená podmienka, ktorá pojednávala o tom, že dávku mohla dostať matka dieťaťa až vtedy, keď sa dieťa dožilo 28 dní, to už dnes neplatí.

Výška takzvaného kočíkovného pri narodení prvého až tretieho dieťaťa je dnes 829,86 eura. 

„Diskusia o podpore pri narodení dieťaťa sa vedie už dlho. Návrh zákona prináša rozšírenie poskytovania príspevku aj na štvrté dieťaťa narodené tej istej matke v plnej výške oproti v súčasnosti redukovanej výške,“ uviedli jeho predkladatelia. 

Po schválení novely už bude aj príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa v plnej sume, teda 829,86 eura.

Počas minulého roka Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zaevidovalo celkovo 54 706 poberateľov tohto príspevku. Pri polovici z uvedeného čísla išlo o prvý pôrod, teda 24 424 matiek. Štát počas minulého roka vyplatil na príspevku pri narodení dieťaťa viac ako 44 miliónov eur. 

Pri piatom a ďalšom pôrode už príspevok nie je v plnej sume, výška príspevku je 151,37 eura. Ak sa narodia dvojičky či viac detí, kočíkovné sa zvýši o 75,69 eura na každé dieťa.

Rok 2023 je plný zmien

Už začiatkom roka 2023 si štát pre Slovákov prichystal viacero zmien dávok a príspevkov. Viaceré zo zmien Slovákom pomôžu v čase inflačnej či energetickej kríze. 

Medzi tie hlavné a zásadné zmeny patrí napríklad zvýšenie daňového bonusu na dieťa do 18 rokov. Daňový bonus sa zvýšil na 140 eur mesačne, pričom ak ide o dieťa nad 18 rokov, bonus je vo výške 50 eur mesačne. Do konca roka 2022 to bolo o niečo menej. 

Všetci by sa potešili, keby sa tento vyšší príspevok „usadil“, avšak daňový bonus na dieťa vo výške 140 eur bude platiť len na nasledujúce dva roky vrátane tohto, a teda na roky 2023 a 2024, rok na to, teda v roku 2025 daňový bonus klesne na 100 eur.

Zvýšil sa aj rodičovský príspevok, a to tak, že ak si pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracoval, dostaneš príspevok vo výške 412,6 eura mesačne. Nepracujúci rodičia budú dostávať 301 eur. Ide tak o 7,5-percentný nárast od 1. júla 2022 súvisiaci so zvýšením životného minima.

Zdroje: Redakcia, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá