Štát pod zámienkou boja proti pandémii zbytočne obmedzuje občanov. Tvrdia to Slováci vo verejnej výzve

  • Občianske združenie Srdcom Doma vyslovilo obavu, či vyhlásenie štátnej karantény ako aj núdzového stavu nie je v rozpore s ústavou
  • Vo verejnej výzve žiadajú vládu aj o zrušenie povinnej štátnej karantény
  • Tvrdia, že náš štát pod zámienkou boja proti pandémii svojimi opatreniami obmedzuje občanov
MOSR
  • Občianske združenie Srdcom Doma vyslovilo obavu, či vyhlásenie štátnej karantény ako aj núdzového stavu nie je v rozpore s ústavou
  • Vo verejnej výzve žiadajú vládu aj o zrušenie povinnej štátnej karantény
  • Tvrdia, že náš štát pod zámienkou boja proti pandémii svojimi opatreniami obmedzuje občanov

Známe občianske združenie Srdcom Doma na čele s predsedom Samuelom Zubom dôrazne apeluje na našu vládu. Zahraniční Slováci žiadajú o zrušenie opatrenia o povinnej štátnej karanténe v určených štátnych zariadeniach a umožnenie vstupu na územie Slovenska občanom SR a občanom EÚ. 

Týmto ľuďom by podľa návrhu OZ Srdcom Doma mal byť umožnený vstup do krajiny na základe čestného prehlásenia o bezinfekčnosti. Ide o ľudí, ktorí v posledných dvoch týždňoch neboli vystavení riziku nákazy, napríklad nedochádzali do práce, stretávali sa výhradne len s rodinnými príslušníkmi a podobne.

Vstup bez nutnosti odísť do štátnej karantény by mal byť podľa OZ umožnený aj tým, ktorí majú negatívny výsledok testu na COVID-19. Postačovať by malo preukázanie sa výsledkami tohto testu.

„Ak Slovenská republika na základe rozhodnutia hlavného hygienika umožňuje občanom pracujúcim v zahraničí v prihraničných oblastiach prechádzať hranice bez kontroly, neexistuje žiaden dôvod na to, aby sme neumožnili prechádzať hranicu aj ostatným občanom žijúcim mimo územie SR,” zdôrazňuje iniciatíva. 

Slovensko prijalo opatrenia z obavy zo šírenia nákazy a teraz zachraňujeme ekonomiku, ktorá sa rúca. Nahnevaní Slováci však upozorňujú, že zabúdame na najdôležitejšiu súčasť našich životov, a tou je rodina a medziľudské vzťahy. Uzavretím hraníc sa totižto mnohí ocitli odrezaní od svojich najbližších príbuzných.

„Ľudia, ktorí boli zvyknutí sa normálne navštevovať, sa k sebe cez zatvorené hranice nemôžu dostať. Posielajú nám veľmi smutné príbehy o onkologických aj iných pacientoch podstupujúcich liečbu bez podpory príbuzných, o starých rodičoch, ktorí už dva mesiace nevideli svoje deti a vnúčatá, o rozdelených manželských a partnerských zväzkoch, o maloletých deťoch, ktorých rodičia uviazli za hranicami,” objasňujú situáciu.

Príkladom nám má ísť zahraničie 

Signatári výzvy dávajú našej krajine za príklad okolité štáty. V žiadnom z nich nie je povinná štátom nariadená karanténa a podmienky pre vstup sú miernejšie. Napríklad vstup na územie Rakúska majú povolené všetky osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o negatívnom teste na COVID-19, ktoré nebude staršie ako 4 dni. 

Osoby, ktoré sa nemôžu preukázať negatívnym testom, majú zase nariadenú domácu karanténu. V Poľsku platí po vstupe do krajiny povinnosť domácej karantény a iba pre osoby, ktoré ju nemôžu absolvovať v domácom prostredí, platí karanténa v štátom určenom zariadení.

V Českej republike sa pri vstupe na územie občania musia preukázať buď negatívnym testom na COVID-19 alebo ísť do domácej 14-dennej karantény.

Je vyhlásenie štátnej karantény protiústavné? 

Slováci stojaci za výzvou taktiež vyslovili obavu, či vyhlásenie štátnej karantény zo strany úradu verejného zdravotníctva, ako aj núdzového stavu zo strany vlády SR nie je v rozpore s ústavou. Vyzývajú preto na ich preskúmanie ústavným súdom.

Odvolávajú sa na právnu analýzu Slavomíry Henčekovej. Tá vo svojom dokumente objasňuje, že núdzový stav môže byť vyhlásený vládou SR iba „v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní”. 

„Uvedomujeme si, že je nevyhnutné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia, tie však musia byť primerané a nesmú ignorovať iné práva a povinnosti. Rovnako nevyhnutné je ochrániť najvyššie hodnoty v našich životoch, akými sú rodina a medziľudské vzťahy,” dodávajú. 

Zdroj: volby.srdcomdoma.sk/

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá