Štát podporil korona-dotáciami tretinu slovenských pracovných miest

  • Pandemická pomoc pre firmy a SZČO zabránila prepúšťaniu, tvrdí Inštitút sociálnej politiky
  • Poslanci schválili zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte
zmrzlináreň, Slovensko, Bratislava
Unsplash/Katie Smetherman, Thorsteinn Svavars
  • Pandemická pomoc pre firmy a SZČO zabránila prepúšťaniu, tvrdí Inštitút sociálnej politiky
  • Poslanci schválili zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k marcu tohto roka cez 2,42 miliardy eur na udržanie zamestnanosti. Prvá pomoc určená zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom bola počas pandémie hlavným nástrojom na podporu zamestnanosti a ochranu príjmov pracujúcich.

Podporili tretinu pracujúcich

Prostredníctvom nej sa ministerstvu podarilo k marcu tohto roka podporiť takmer tretinu pracovných miest. Najviac pomohla v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré boli epidémiou zasiahnuté obzvlášť ťažko. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky o dopadoch vyplácania príspevkov na udržanie zamestnanosti.

Podporené a nepodporené firmy podľa analýzy reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rôzne. Keď začal počet prípadov COVID-19 v okrese narastať, prepúšťanie v nepodporených firmách naďalej kopírovalo celoslovenský trend prepúšťania.

V podporených firmách však finančná pomoc výrazne zredukovala počet prepustení. „Čím horšia bola epidemická situácia, tým väčší počet miest sa zachránil. Prvá pomoc pomáhala najviac v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré bolo epidémiou zasiahnuté najviac,“ uvádza jeden z dvojice autorov analýzy Matěj Bělín.

Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte

Parlament vo štvrtok schválil zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Nový zákon neobsahuje žiadne pôvodne navrhované fiškálne stimuly smerujúce k vyššej motivácii sporiť si na penziu v treťom pilieri.

Osoby, ktoré si budú na penziu sporiť prostredníctvom celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu, budú mať nárok len na rovnaký daňový režim ako na príspevky do tretieho piliera. Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sú v súčasnosti pre daňovníka nezdaniteľnou časťou základu dane a je možné odpočítať ich od základu dane najviac do výšky 180 eur za rok.

Zákon obsahuje len tie ustanovenia, ktoré doplnia regulačný rámec pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt a ktorými sa vykonajú vybrané články nariadenia Európskej únie.

Ide o oblasti, ktorých doplnenie je pre vykonanie nariadenia EÚ nevyhnutné. Vzťahujú sa na sporiacu a výplatnú fázu nového osobného dôchodkového produktu a kompetencie Národnej banky Slovenska v súvislosti s celoeurópskym osobným dôchodkovým produktom.

Programový výber a jednorazové vyrovnanie

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Petra Cmoreja (SaS), ktorý upravuje tzv. programový výber a jednorazové vyrovnanie. Minimálna hranica pre poberanie dočasného dôchodku sa zníži z pôvodne navrhovaných 10 rokov na 5 rokov.

Zníži sa aj minimálne obdobie pre poberanie tzv. programového výberu nasporenej sumy. Postupným čerpaním sa bude dávka vyplácať najviac 5 rokov po dosiahnutí dôchodkového veku sporiteľa. Ak má sporiteľ dôchodkový vek napríklad 62 rokov a o postupný výber nasporenej sumy požiada ako 65-ročný, úspory si postupne vyberie počas dvoch rokov.

Podľa pôvodného vládneho návrhu mal programový výber úspor trvať najmenej 10 rokov. Skrátením tohto obdobia na 5 rokov po dosiahnutí penzijného veku sa podľa Cmoreja celoeurópsky osobný dôchodkový produkt zatraktívni.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí z pôvodného návrhu vypustilo ustanovenia, ktoré upravovali osobný dôchodkový produkt a podmienky jeho poskytovania, fiškálne stimuly pre iných poskytovateľov ako doplnkové dôchodkové spoločnosti ako aj ďalšie články, ktorými sa menili a dopĺňali iné zákony a ktorými sa mal osobný dôchodkový produkt, resp. nadväzujúce opatrenia vykonať.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá