Štát predstavil jednoduchý spôsob ako zistíš, či sa ti na Slovensku oplatí kúpa elektromobilu 

  • Rozmýšľaš či dať šancu elektromobil alebo plug-in hybridu?
  • Pomôcť pri rozhodovaní by ti mohla nová kalkulačka, ktorá porovnáva celkové náklady na nákup a prevádzku dvoch tebou vybraných vozidiel
  • Upraviť možno napríklad ročný počet kilometrov, cenu paliva alebo samotnú cenu vozidla
Volkswagen
  • Rozmýšľaš či dať šancu elektromobil alebo plug-in hybridu?
  • Pomôcť pri rozhodovaní by ti mohla nová kalkulačka, ktorá porovnáva celkové náklady na nákup a prevádzku dvoch tebou vybraných vozidiel
  • Upraviť možno napríklad ročný počet kilometrov, cenu paliva alebo samotnú cenu vozidla

V súčasnosti je nákupná cena elektromobilov bez dotácie v porovnaní s alternatívami na spaľovací motor pomerne vysoká. Z pohľadu celkových nákladov sú však už dnes kvôli klesajúcim cenám batérií a nižším prevádzkovým nákladom niektoré konkrétne modely elektromobilov výhodnejšou voľbou, najmä vo vyššej triede. Najlacnejší čínsky elektromobil má náklady na pohon len približne 1 euro na 100 kilometrov. Nevýhodou však stále ostáva málo rozvinutá infraštruktúra a obmedzený dojazd. 

zdroj: Škoda Auto Mediakit

Mnohým ľuďom sa dnes naskytá otázka, či sa im elektromobil vôbec oplatí. Pomôcť pri rozhodovaní by ti mohla aj nová kalkulačka z dielne Ministerstva životného prostredia, ktorá porovnáva celkové náklady na nákup a prevádzku dvoch vybraných vozidiel. Upraviť si môžeš napríklad ročný počet kilometrov, cenu paliva alebo samotnú cenu vozidla.

zdroj: minzp-iep.shinyapps.io

Kalkulačka momentálne obsahuje 135 modelov, ide o všetky u nás dostupné elektromobily a hybridy a najpredávanejšie autá na konvenčný pohon. Do databázy ministerstvo „pre pobavenie” pridalo aj Trabant 601, ktorý si môžeš porovnať napríklad s najnovším Mercedesom. 

Prvý pokus o poskytnutie dotácií skončil fiaskom

Záujem o pridelenie dotácie na nákup elektromobilov bol tento mesiac v skutku mimoriadny. Za prvých 30 minút od spustenia registrácie požiadali na portáli chcemelektromobil.sk záujemcovia o dotácie na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu v celkovej výške 1,2 milióna eur a následne portál skolaboval. Povedal to v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga, informovala TASR.

Kvôli technickému zlyhaniu dodávateľa IT systému na prihlasovanie sa tak registrácia žiadateľov o dotáciu na elektromobily sa musela zopakovať znova. 

„Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie. Túto okolnosť nemohli nijako predvídať alebo ovplyvniť ani ministerstvo ako vyhlasovateľ výzvy, ani agentúra SIEA ako jej vykonávateľ. Za vzniknutú situáciu sa však ospravedlňujú,” informuje v tlačovej správe MH SR. 

zdroj: volkswagen-newsroom.com

Opakovaná registrácia bola spustená dnes o 12.00. Rezort hospodárstva sa z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodol vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov ďalší milión, teda celkovo šesť miliónov eur. Naďalej platilo, že na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bolo možné získať príspevok 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to bolo 5-tisíc eur.

zdroj: Škoda Auto Mediakit

Slováci si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut

Celá šesťmiliónová suma vyčlenená na podporu kúpy elektromobilov bola rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd. Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí.

Výrazne vyšší záujem bol o autá s čisto elektrickým pohonom, ktoré si chce kúpiť takmer 90 % úspešných žiadateľov. „Celkovo požiadali o dotáciu na 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je vykonávateľom výzvy, bude úspešným zaregistrovaným žiadateľom od 17. decembra zasielať informácie o ďalšom postupe pre oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti,“ dodal rezort.

zdroj: volkswagen-newsroom.com

Za prvé tri hodiny sa úspešne zaregistrovalo takmer 4 000 žiadateľov z celého Slovenska. Úspešnou registráciou sa však celý proces nekončí. „Je potrebné podať skompletizovanú oficiálnu žiadosť a až následne ministerstvo hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a potom im štát dotáciu refunduje,“ uviedol rezort. V prípade, že niektorý zo žiadateľov nebude spĺňať podmienky, suma vyčlenená pre neho sa uvoľní pre ďalších už zaregistrovaných.

Všetky užitočné informácie o dotáciách nájdeš na stránke chcemelektromobil.sk.

Zdroje: MŽP, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech