Štátne zákazky Bonulu môžu skončiť. Koľko miliónov eur na nich ročne zarábajú?

  • Len v roku 2019 spoločnosť na štátnych zákazkách získala viac než 2,6 milióna eur
  • Najväčšiu čiastku zinkasovali od ústredia Sociálnej poisťovne
  • Aké boli ich najväčšie štátne zákazky a v akej hodnote?
BeFunky-collage
TASR
  • Len v roku 2019 spoločnosť na štátnych zákazkách získala viac než 2,6 milióna eur
  • Najväčšiu čiastku zinkasovali od ústredia Sociálnej poisťovne
  • Aké boli ich najväčšie štátne zákazky a v akej hodnote?

Súkromná bezpečnostná služba Bonul by nemala mať bezpečnostnú previerku. Konštatuje to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá zároveň podáva podnet na Národný bezpečnostný úrad. Nadácia o tom informuje na sociálnej sieti.

Nadácia konštatuje, že podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností by nemal mať previerku ten, kto je v kontakte so závadovými osobami alebo je sám z niečoho podozrivý, píše SITA.

„Bonul oficiálne patrí Miroslavovi Bödörovi. Norbert je jeho syn a v komunikácii Threema a iných sa Marianovi K. priznáva, že tento biznis v podstate rieši on. Norbert Bödör mal styky s Marianom K., ktorý je v zmysle zákona závadovou osobou a dnes sa ukazuje, že ňou môže byť aj on sám,“ vysvetľuje nadácia.

Takisto dodáva, že Bonul stráži mnoho štátnych budov strategického významu. „Napríklad Správu štátnych hmotných rezerv (SŠHR), v ktorej skladoch má Slovenská republika lieky a materiál pre prípad núdze (vojenský konflikt, prírodná katastrofa). Bonul má tieto kšefty preto, že má ako jedna z mála súkromných firiem bezpečnostnú previerku na najvyšší stupeň. Pokiaľ o ňu príde, príde aj o tieto zákazky,“ napísala nadácia v statuse.

Miliónové zisky

Štátne zákazky pritom spoločnosti ročne prinášajú obrovské zisky, keďže len v roku 2019 podľa verejne dostupných informácií z centrálneho registra zmlúv na štátnych zákazkách získali viac než 2,6 milióna eur. 

Obrat spoločnosti predstavoval vlani podľa Finstatu vyše 51 miliónov eur a od roku 2009 vykázali aj najvyššie zisky, ktoré predstavovali takmer 4,3 milióna eur.

Najväčšiu čiastku zinkasovali od ústredia Sociálnej poisťovne, ktorá im za zabezpečenie prepravy peňažných hotovostí pre pobočky na Východe, Západe a Strede Slovenska zaplatila viac než 1,5 milióna eur.

Medzi objednávateľmi v roku 2019 sa však objavili napríklad aj Železnice SR, Správa štátnych hmotných rezerv SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa a.s., či Centrum výcviku Lešť.

Lustrovaní novinári a zásah NAKA

Norbert Bödör je synom známeho nitrianského podnikateľa Miroslava Bödöra. Ten má zase vplyvné vzťahy s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Norbert Bödör bol aj medzi podozrivými, ktorí mali financovať lustrovanie a sledovanie novinárov.

Ako informovala agentúra SITA, na akciách spoločnosti Bonul sa viackrát zúčastnil bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) a syn majiteľa Bonulu Norbert Bödör, dlhodobo spájaný s mimoriadne závažnými podozreniami v kauzách Mariana Kočnera.

zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ten v súčastnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

U Bödörovcov zasahovali príslušníci NAKA aj polícia. Ako informuje Denník N, domové prehliadky vykonala polícia aj u niektorých sudkýň – Moniky Jankovskej, Denisy Cvikovej alebo sudcu Vladimíra Sklenku.

Zdroje: crz.gov.sk, Finstat, DenníkN, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá