Šťavu z pomarančov premenia na šťavu elektrickú. Španielska Sevilla ide príkladom celému svetu

  • Španieli prišli s genálnym nápadom, ako využiť prebytočné pomaranče
  • Z pomarančovej šťavy budú vyrábať šťavu elektrickú
  • Energia z pomarančov by mala byť využitá k čisteniu odpadových vôd
  • Tisíc kilogramov pomarančov vie energeticky dobiť až 5 domácností
pjimage
Unsplash/ Xiaolong Wong/ Vino Li
  • Španieli prišli s genálnym nápadom, ako využiť prebytočné pomaranče
  • Z pomarančovej šťavy budú vyrábať šťavu elektrickú
  • Energia z pomarančov by mala byť využitá k čisteniu odpadových vôd
  • Tisíc kilogramov pomarančov vie energeticky dobiť až 5 domácností

Španielske mesto Sevilla prišlo s úžasnou inováciou. Prebytočné pomaranče použije pri výrobe elektriny. „Čarodejníci“ zo Sevilly dokážu premeniť pomarančovú šťavu na šťavu elektrickú. Získanú energiu zo šťavy využijú na čistenie odpadových vôd. Do budúcnosti však majú oveľa trúfalejšie plány.

Pyrenejský polostrov je preslávený pomarančami. Je ich tam toľko, že jeho južnú časť možno považovať za „liaheň pomarančov“. No, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pomarančovníky sú častokrát opustené a v meste stoja len na okrasu. 

Startitup rozdal do nemocnice bojujúcej s koronavírusom čerstvé ovocie, zeleninu a Red Bull

Prebytočné pomaranče robia problém aj španielskej Seville. Upratovacia služba v zložení 200 zamestnancov musí ovocie pravidelne upratovať. Zdalo by sa, že zhnité pomaranče sú už viac nepoužiteľné, ale múdre hlavy zo Sevilly sa spojili, no a pomarančom našli využitie. 

Z pomarančovej šťavy sa začne vyrábať šťava elektrická

Ako informuje denník Guardian, vodárenská spoločnosť Emasesa chce zozbierať 35 miliónov ton nevyužitých pomarančov a využiť ich pri čistení odpadových vôd. Surovinu chcú použiť ako súčasť zariadenia, ktoré z fermentovanej organickej hmoty zachytáva metán, ktorý sa následne využíva k pohonu generátora vyrábajúceho elektrinu. 

Podľa portálu Czechrunch využijú získanú energiu pri čistení vôd, no v budúcnosti by ju mohli využívať „vo veľkom“. Ak sa prvotný program osvedčí, chce spoločnosť spracovávať všetky mestské  prebytočné pomaranče a využívať ich ako zdroj energie. 

KVÍZ: Ak ho zvládneš, tak si kráľ jedla. Zvládneš určiť, ktorý plod je ovocie, a ktorý zelenina?

Projekt takéhoto charakteru by mal stáť 250-tisíc eur. Ako uvádza spoločnosť Emasesa, z tisíc kilogramov je možné získať až 50 kWh elektrickej energie, čo je približne denná spotreba energie 5 domácností. Dáta, ktoré poskytla spoločnosť, ukazujú, že ak by spoločnosť vyzbierala všetky pomaranče v Seville, dokázali by energeticky zabezpečiť chod 73-tisíc domácností. 

Španielska vláda projekt podporuje. Spoločnosť Emeasesa označili za vzor udržateľnosti. „Táto iniciatíva nám pomôže dosiahnuť naše ciele v oblasti znižovania emisií, energetickej sebestačnosti či obehového hospodárstva,“ uviedol starosta Sevilly Juan Espadas Cejas. 

Zdroje: Czechrunch, Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá