Stiahni.si: Nový web konkuruje nielen cenou

  • Weby na archiváciu a zdieľanie súborov sú už bežnou praxou internetu. Uloz.to, Megaupload, ulozisko a ďalšie všetci dobre poznáme. Na čo je teda dobrý ďalší z nich v podobe stiahni.si?
image_1394066014.png
  • Weby na archiváciu a zdieľanie súborov sú už bežnou praxou internetu. Uloz.to, Megaupload, ulozisko a ďalšie všetci dobre poznáme. Na čo je teda dobrý ďalší z nich v podobe stiahni.si?

Tomáš Líška, developer z Websupportu, sa rozhodol priviesť k životu „mrte dobrý file-hosting“ s názvom stiahni.si. Chcel pracovať na vlastnom projekte, ktorý by slúžil širokej skupine ľudí. No „adult web som nechcel“, ako s úsmevom hovorí.

 

Naprogramoval teda prvú beta verziu webu na zdieľanie dát. Ten mal hroznú grafiku. Napriek tomu si získal návštevníkov, aj tých platiacich. Vizuálny dojem zo stránky teda musel zlepšiť. Oslovil bývalého kolegu, grafika. Dnes tím stiahni.si predstavujú títo dvaja – Tomáš Líška a Erik Furstenzeller. Okrem tohto základného tímu stáli pri zrode ďalší dvaja významní ľudia – Michal Truban, ktorý pomohol zľavou na server, a Ivan Kopčík ako mentor.

 Na webe sa dajú sťahovať a zdielať všetky možné súbory. Od textových dokumentov cez obrázky až po hudbu. Momentálne sa tam nachádza cez 500 000 súborov. Chalani web optimalizovali okrem smartfónov aj pre tablety a funguje v šiestich jazykových mutáciách.

 Aká je rýchlosť sťahovania? Slušný 1Gbps, ktorý vedia kedykoľvek navýšiť. Táto neobmedzená rýchlosť však platí len pre prémiových užívateľov. Tí si za účet zaplatia od 1,59 eura až po 29 eur. Samozrejme, prihlásiť sa môžete aj bez platenia. Zo začiatku Tomáš platil projekt z vlastných zdrojov, teraz si web zarába na seba sám práve vďaka platbám od užívateľov. Všetko, čo z neho získajú, vracajú späť v podobe vylepšení.

 

 

 

A čo tá konkurencia?

Tomáš si plne uvedomoval, že v tejto oblasti existuje mnoho podobných webov. Chce sa však líšiť vo vzťahu k používateľov, byť čo najviac user-friendly. Keďže sú ešte len v začiatkoch, majú väčšie možnosti projekt škálovať a upravovať. Tak napríklad každý týždeň pracujú na novinkách na základe feedbacku od používateľov. Okrem toho sa odlišujú výrazne cenami a možnosťami využitia. V súčasnosti pracujú na aplikácii pre Windows. Beta verzia by mala byť vonku už za pár týždňov.

 Skúsenosť hovorí, že čím viac konkurencie, tým lepšie pre zákazníka. Hádam sa to prejaví aj v prípade webov na zdieľanie súborov v podobe nižších cien a lepších služieb. Som zvedavý. 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech