Stonehenge sme celý čas chápali úplne zle. Najviac pravdepodobná teória o ňom sa zrútila

  • Unikátna stavba Stonehenge je staršia ako 5 000 rokov
  • Najnovšie sa vedci nezhodnú ani na teórii, že kedysi tento monument slúžil ako slnečný kalendár
Záhada Stonehenge v Spojenom kráľovstve ostáva stále nevyriešená
Záhada Stonehenge v Spojenom kráľovstve ostáva stále nevyriešená, Unsplash/K. Mitch Hodge
  • Unikátna stavba Stonehenge je staršia ako 5 000 rokov
  • Najnovšie sa vedci nezhodnú ani na teórii, že kedysi tento monument slúžil ako slnečný kalendár

Vedci začali vo veľkom spochybňovať populárnu teóriu, ktorá je podľa nich založená na „vynútených interpretáciách“ spájajúcich pamätník s astronómiou, uvádza Daily Mail.

Stonehenge je jedno z najznámejších historických miest na svete a britská kultúrna ikona. Zdá sa však, že debata o tom, ako a prečo bol Stonehenge postavený pred viac ako 5 000 rokmi, sa ešte ani zďaleka neskončila.

Záhada stará tisícky rokov

Monolity v centre starovekého zázraku, ktorým je Stonehenge, sa týčia z plochy Salisbury Plain vo Wiltshire v Anglicku a odrážajú éru, na ktorú sme už dávno zabudli. Už len ich existencia vyvoláva špekulácie o tom, že museli mať nejaký unikátny zmysel. Grandiózne kamene majú ďaleko od náhodnej spleti balvanov, píše Science Alert.

Tieto veľké kamene boli kedysi vyťažené v ďalekej krajine, vo dne v noci ťahané na posvätnú pôdu, aby boli usporiadané s obrovskou presnosťou, vďaka čomu si mnohí doposiaľ mysleli, že išlo o akýsi druh prírodných hodín.

Archeológ Tim Darvill z Bournemouthskej univerzity minulý rok zverejnil svoje tvrdenie, že pamätník podľa jeho výskumov fungoval ako nejaký „večný kalendár“, ktorý vychádzal zo slnečného roka, ktorý zodpovedá 365,25 dňom.

Britský výskumník, ktorý stojí za touto teóriou, si myslí, že veľké pieskovcové dosky Stonehenge, nazývané sarseny, predstavovali každý jeden deň v mesiaci, vďaka čomu je celá lokalita obrovským zariadením na meranie času.

Vzhľadom na to, že všetky tieto sarsénové kamene pochádzajú z rovnakého zdroja, je pravdepodobné, že boli zostavené v rovnakom čase, čo Darvillovi naznačuje, že mali fungovať ako jeden celok.

Ostrá kritika minuloročnej teórie

Nová štúdia tvrdí, že vyvracia Darvillovu minuloročnú teóriu o tom, že pamätník v britskom Wilshire slúžil ako kalendár, informuje Live Science. Talianski a španielski experti tvrdia, že toto tvrdenie je „úplne nepodložené“ a založené na „vynútených interpretáciách, numerológii a nepodložených analógiách“.

Darvill nenechal na svoju reakciu ohľadom kritiky jeho teórie dlho čakať. Novú štúdiu nazval „klasickým chrapúňstvom bez záveru“, ktorá je „zle informovaná“ a „vytrhnutá z kontextu“.

Magli a Belmonte, autori novej štúdie, majú určité problémy s Darvillovým uvažovaním, ktoré sa týka jeho podporných tvrdení z hľadiska numerologických, archeoastronomických a kultúrnych argumentov.

Obvinenia z aplikovania numerologickej „pseudovedy“ nie sú v archeológii nezvyčajné, s jej pomocou je ľahké nájsť významné čísla v starovekých stavbách, ak sa človek poriadne pozrie.

Je veľmi nepravdepodobné, že to je kalendár

Okrem konkrétnych čísel je nepravdepodobné, že by samotná štruktúra bola niekedy dostatočne presná na rozlíšenie jemných zmien v dennom pohybe Slnka, tvrdia experti. Zosúladiť východ slnka v konkrétny deň s konkrétnym kameňom je jedna vec. Iné je predstaviť si hypotetickú metódu a zariadenia, ktoré by sa dali použiť s kameňmi na presné určenie dňa v roku.

Ako uzatvárajú Magli a Belmonte vo svojej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Antiquity: „Stonehenge očividne nie je takýmto zariadením!“

Je dôležité mať na pamäti, že Darvill môže mať cenné odpovede na kritiku, ktorá by mohla podporiť jeho hypotézu kalendára Stonehenge. Debaty ako tieto sú predsa základným kameňom vedy.

V každom prípade nebude posledný, kto uvažuje o skutočnom účele kamenných stĺpov vyrastajúcich z planiny v Salisbury v Spojenom kráľovstve, ktoré stoja proti času už tisíce rokov.

Zdroje: Cambridge University Press, Science Alert, Live Science, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá