Striedaniu letného a zimného času je koniec, potvrdil to Európsky parlament

  • Striedanie letného a zimného času definitívne skončí v roku 2021
  • Potvrdil to Európsky parlament
unsplash.com
  • Striedanie letného a zimného času definitívne skončí v roku 2021
  • Potvrdil to Európsky parlament

Európsky parlament schválil v utorok v Štrasburgu návrh Európskej komisie na ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii počnúc rokom 2021. Píše o tom Teraz.sk.

Za návrh hlasovalo 410 poslancov zo 751-členného europarlamentu, proti bolo 192 poslancov. Po schválení návrhu získal europarlament mandát na rokovania o tejto otázke s Radou EÚ (členské štáty).

Pôvodne sa predpokladalo, že posledná zmena času by mohla nastať už tento rok. Návrh však nestihol prejsť legislatívnym procesom tak, aby mohol zákon začať platiť skôr ako v roku 2021.

Krajiny, ktoré sa rozhodnú pre zachovanie letného času, otočia naposledy ručičkami hodiniek v noci zo soboty na nedeľu koncom marca 2021. Tie krajiny, ktorým viac vyhovuje zimný čas si naposledy prestavia hodinky poslednú októbrovú nedeľu roku 2021.

zdroj: Unsplash

V minuloročnej ankete, ktorú vyhlásila Európska komisia, hlasovalo za zrušenie striedanie letného a zimného času viac ako 80 % účastníkov. Zapojilo sa zhruba 4,6 milióna Európanov, najviac z nich pochádzalo z Nemecka.

„Pre Slovensko je prirodzene kľúčové, a by boli zmeny času v jednotlivých krajinách EÚ prijaté koordinovane a jednotne. Nekoordinované zmeny môžu poškodiť vnútorný trh, zvýšiť náklady na cezhraničné obchodovanie, skomplikovať prepravu, komunikáciu i cestovanie, pričom by sa znížila produktivita na vnútornom trhu s tovarmi a službami,“ píše v oficiálnom stanovisku MPSVR SR.

zdroj: Teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech