Študenti sa opäť vybrali do ulíc slovenských miest, bojujú za budúcnosť klímy

  • Zakladateľkou hnutia Fridays for Future je iba 16-ročná švédka Greta Thunberg
  • Už tretí slovenský protest sa uskutoční v piatich mestách
Fridays for Future Bratislava
Fridays for Future Bratislava
  • Zakladateľkou hnutia Fridays for Future je iba 16-ročná švédka Greta Thunberg
  • Už tretí slovenský protest sa uskutoční v piatich mestách

Práve dnes sa o desiatej hodine predpoludním stretli študenti v rôznych slovenských mestách, aby sa zúčastnili na štrajku za budúcnosť klímy. V poradí už tretí protest vyhnal mladých ľudí do ulíc, aby sa aj oni postavili proti ignorovaniu klimatických zmien vládou a politikmi. Piatkové protesty chcú upozorniť na reálne hrozby, ktoré môžu zničiť našu planétu a k akcii proti nim vyzývajú hlavne príslušné orgány.

„Klimatická kríza je tou najväčšou výzvou, ktorej sme kedy čelili. Výzva, ktorá smeruje k záchrane ohrozených životov nás všetkých, bez rozdielu. Ak chceme ako ľudstvo prežiť, musíme začať okamžite konať. Musíme prinútiť zodpovedných postaviť sa za našu budúcnosť a okamžite implementovať radikálne opatrenia na zmiernenie dopadov klimatickej krízy,“ vyzývajú organizátori z Fridays for Future Slovakia na oficiálnej stránke udalosti.

Fridays for Future Bratislava
zdroj: Fridays for Future Bratislava

Zakladateľkou hnutia je iba 16-ročná Greta Thunberg zo Švédska. V auguste 2018 sa posadila pred švédsky parlament, kde sedávala každý školský deň po dobu troch týždňov, aby tak poukázala na problém klimatických zmien. 8. septembra uskutočnila Greta prvý štrajk v piatok, vďaka sociálnym sieťam sa jej protesty stali virálne a čoskoro sa k nej pridali aj ďalší ľudia. Práve piatky ustanovilo hnutie za dni, kedy budú prebiehať oficiálne štrajky.

Fridays for future je dnes aktívne hnutie vo veľkých mestách Slovenska, dnešný piatkový protest sa uskutočnil v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Michalovciach.

„Absenciou na vyučovaní vyjadríme naše znepokojnenie nad dlhodobým neriešením klimatickej krízy, ktorá ohrozuje našu budúcnosť na tejto planéte. Pridáme sa k desaťtisícom študentov, ktorí štrajkujú po celej Európe a svete, symbolicky, v predvečer volieb do Európskeho parlamentu. Chceme tak dospelým pripomenúť, že tieto voľby a to, komu sa rozhodnú odovzdať svoj hlas, rozhodnú najmä o našej budúcnosti. Budúcnosti života na tejto planéte a podobe nášho prežitia,“ upozorňuje hnutie.

Zdroj: Facebook Fridays for future

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech