Študentka Adriana: Na skúške si len číslo a za ťahák ťa vyhodia. Priestor na úplatky je tu nulový

  • Adriana je študentkou tretieho ročníka na Univerzite v Liverpoole
  • Škola kladie najväčší dôraz na spravodlivosť, kritické a analytické zmýšľanie
  • Prečo by sme sa mali rozhodnúť pre štúdium v zahraničí a či sme považovaný v cudzine za druhotriedny tovar nám povedala študentka v rozhovore
Adriána Tabišová
archív Adriána Tabišová
  • Adriana je študentkou tretieho ročníka na Univerzite v Liverpoole
  • Škola kladie najväčší dôraz na spravodlivosť, kritické a analytické zmýšľanie
  • Prečo by sme sa mali rozhodnúť pre štúdium v zahraničí a či sme považovaný v cudzine za druhotriedny tovar nám povedala študentka v rozhovore

Adriana navštevuje Univerzitu v Liverpoole, kde si zvolila odbor Politics and International Business. „V mojom prípade to nebolo až také ťažké, ako si ľudia myslia. Išlo najmä o mimoškolské aktivity, známky z posledných rokov, personal statement (niečo ako motivačný list), ktorý musí byť napísaný ozaj dobre a test z anglického jazyka IELTS na vyžadovanej úrovni,“ začína svoje rozprávanie študentka, ktorá už na strednej škole pracovala na tom, aby sa na prestížnu univerzitu dostala.

V ikonickom meste, ktoré sa pýši multikultúrnou atmosférou, je preň typický prímorský vzhľad a bohatá kultúra, sa vysoká škola do veľkej miery podobá malému mestečku, kde je všetko. Kaviarne, obchody, športové centrá a nechýba ani ubytovanie.

The University of Liverpool je zaradená medzi 24 hlavnými výskumnými inštitúciami v UK známymi ako the Russel Group. Ide tiež o jedinú univerzitu v Anglicku, ktorá ponúka kompletné lekárske vzdelanie vrátane biológie, klinickej medicíny, zdravotných vied a stomatológie.

Od ostatných univerzít sa dokonca líši aj tým, že ponúka titul Joint Honours. Ten predstavuje kombinované štúdium, čiže si študenti môžu sami voľne kombinovať dva rôzne študijné programy. 

Adriána Tabišová
zdroj: archív Adriána Tabišová

Predsudky voči ľuďom z bývalého komunistického bloku 

Univerzita v Liverpoole doposiaľ poskytla štúdium vyše 195 000 študentom. Napriek tomu, že ide o zmes ľudí zo 173 rozličných krajín, na škole ťa nikto nebude považovať za druhotriedny tovar. „Ak sa však uchádzate o prácu, možno sú mierne predsudky o ľuďoch z bývalého komunistického bloku s tým, že sú dobrí na housekeeping a manuálne práce.

Študentka Aneta: Profesori nemajú problém ísť s nami na párty, na prestížnej škole na bifľovačky zabudni

No podľa mladej Slovenky je veľmi ťažké zapadnúť do partie medzi samých Angličanov. „Niekedy som niekde jediná cudzinka a vtedy sa cítim trochu osamelo. No nemôžem tvrdiť, že by ma neprijali medzi seba. Miestni Liverpoolčania, najmä starší ľudia, sú extrémne priateľskí. Učitelia sú väčšinou tiež cudzinci a za akúkoľvek diskrimináciu na škole by mali problém.“

Na bifľovanie poučiek zabudni

Väčšina škôl v zahraničí sa zameriava predovšetkým na prax. No aj tam existujú výnimky a tiež to ide ruka v ruke s daným odborom, ktorý študent navštevuje. V prípade Adriany kladie škola najväčší dôraz na spravodlivosť, kritické a analytické zmýšľanie. 

„Ide o veľmi teoretický odbor. Musím veľmi veľa čítať a učiť sa, no cieľom je to, aby som informáciám porozumela a vedela si spájať súvislosti, priniesť nové myšlienky a kriticky sa pozrieť na každú vec, v ktorej mám vyhradený názor. Poučky sa učiť nemusím.“

Spravodlivosť je hlavným pravidlom aj pri skúškach. Na tejto univerzite na ťaháky zabudni. Ak ťa nájdu s ťahákom alebo si všimnú, že opisuješ, môže to pre teba znamenať vyhodenie zo školy.

 „Pred skúškou musíme odovzdať svoje veci do prednej časti miestnosti, pri písaní máme veľké rozostupy s ostatnými žiakmi, sú tam ľudia platení na to, aby sledovali, že niekto neopisuje. Skúšky sú anonymné, ste len vaše študentské číslo. Aj eseje a iné práce sú anonymné. Neviem si ani predstaviť, akým spôsobom by mohla na škole existovať korupcia.

Adriána Tabišová
zdroj: archív Adriána Tabišová

Osamostatnením nájdeš samého seba

Adrianu vždy lákal život v zahraničí, chcela získať vzdelanie, ktoré by jej v budúcnosti pomohlo dostať sa tam, kde chce byť. „Vidím tam veľa výhod – osamostatnenie, otvorenie mysle, spoznávanie kultúr, zlepšenie v jazyku a omnoho viac, “ hovorí

Osamostatnenie býva veľkou výhodou pre mladého človeka. Rýchlejšie spozná samého seba, dokáže sa životom prebiť sám a s odvahou. Napriek tomu to je nie je vždy med lízať. „Najťažšie je zariadiť sa v komplikovaných situáciách, keď tam nemáte rodinu a blízkych, ktorí by pomohli. Niekedy je tam aj pocit nepochopenia, ale mám kamarátov Slovákov, Čechov a Poliakov, takže oni sú tam v tomto moja istota. Je veľa situácií, pri ktorých sa budete vždy cítiť ako cudzinec, “ vyjadrila sa Slovenka. 

Presťahovanie sa do inej krajiny predstavuje hŕbu vybavovačiek. No veľká časť študentov si vyberie agentúru, ktorá im s tým pomôže. Odvážna Adriana si všetko vybavila sama. Agentúra jej pomohla len s pôžičkou od britskej vlády.

Študentka astronómie: Môj odbor som na Slovensku nenašla. Ide o jednu z najprestížnejších škôl na svete (ROZHOVOR)

Práve bez tejto pôžičky by sa máloktorý Slovenský študent dostal na prestížnu školu v zahraničí. Predstavuje istotu a záchranu pre študentov. Po škole ju ale musia splácať, ale ide len o malé percentá z platu. Využila ju aj Adriana, keďže jeden rok štúdia stojí 9 250 libier, čo je viac ako 10 000 eur.

„Žiť v dobe, kedy sa dá pomerne ľahko dostať na zahraničnú univerzitu je veľké privilégium a ľudia by ho mali využívať. Sú to skúsenosti, ktoré ti pomôžu uvedomiť si veľa vecí. Je tiež zaujímavé spoznať školský systém niekde inde a integrovať sa niekde na nejaký čas. Nemusí to byť na celý život, no žiť niekde inde v mladom veku, kým nemáš záväzky je skrátka veľmi obohacujúce po akademickej, ale aj životnej stránke,“ dodáva na záver študentka.

Adriána Tabišová
zdroj: archív Adriána Tabišová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK