ŠTÚDIA: Humor je dar pre vyvolených. Vtipní ľudia majú spoločné vlastnosti, zisti, či patríš medzi nich

  • Veľká slovná zásoba a vyššia inteligencia sú predpokladom k dobrému zmyslu pre humor
  • Deti sa často prostredníctvom humoru snažia zapadnúť medzi svojich rovesníkov
  • Podstatná je aj kultúra. To, čo je v jednej krajine vtipné, v druhej môže byť nevhodné
teenager
hippopx, exercise right
  • Veľká slovná zásoba a vyššia inteligencia sú predpokladom k dobrému zmyslu pre humor
  • Deti sa často prostredníctvom humoru snažia zapadnúť medzi svojich rovesníkov
  • Podstatná je aj kultúra. To, čo je v jednej krajine vtipné, v druhej môže byť nevhodné

Každá trieda má niekoľko študentov, ktorí si pri každej príležitosti nevedia pomôcť a vtipkujú. Zatiaľ čo mnohí sa na „triednych klaunov“ môžu pozerať ako na nezrelých a túžiacich po pozornosti, nová štúdia odhalila, že schopnosť humoru a celková inteligencia u detí v školskom veku sú úzko prepojené. Svoj výskum vedci zverejnili v International Journal of Humor Research. 

Vtipnejší znamená inteligentnejší 

„Zaujímala nás najmä kvalita humoru vytvoreného deťmi, ktorú ale hodnotili dospelí,“ uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie a výskumník z Anadolu University Ugur Sak pre Futurism.com.

„Rodičia aj učitelia by si mali byť vedomí toho, že ak ich deti alebo študenti majú kvalitný zmysel pre humor, je veľmi pravdepodobné, že sú mimoriadne inteligentní,“ pokračoval. 

Zaujímavé je, že deti zrejme využívajú humor na iné účely ako dospelí. „Zatiaľ čo dospelí používajú humor na zábavu, deti ho využívajú na to, aby ich prijali rovesníci,“ povedal Sak. 

zdroj: unplash/ Kelly Sikkema

S cieľom určiť, ktorí študenti sú vtipnejší a múdrejší, odborníci hodnotili titulky, ktoré 217 stredoškolákov napísalo k sérií 10 karikatúr. Odborníci, ktorí boli podľa článku karikaturisti a komici, posudzovali karikatúry z hľadiska komediálnej hodnoty a relevantnosti, pričom zistili, že študenti s lepšími schopnosťami slovného vyjadrovania, ako aj vyššou inteligenciou, boli tí najzábavnejší. 

Možno nie je prekvapujúce, že študenti s väčšou slovnou zásobou dokázali vymyslieť lepšie vtipy. Štúdia však môže byť využitá, aby výskumníci mohli merať pokrok žiakov v škole a nájsť spôsob, ako zlepšiť ich vzdelávanie. 

Rozdiely v kultúrach

Zatiaľ čo štúdia ukázala rozdiely v sile prepojenia medzi inteligenciou a humorom pre deti a dospelých, podľa autorov je dôležitý aj kultúrny kontext. Predchádzajúci výskum humoru a inteligencie sa väčšinou uskutočňoval v západných kultúrach, kým nová štúdia skúmala vzťah v tureckej kultúre, ktorá je kombináciou západných a východných kultúr.

zdroj: diabetes.co.uk

Humor aj inteligencia sú formované kultúrnymi normami, presvedčeniami a hodnotami. Vtip považovaný za veselý v jednej kultúre nemusí byť vtipný v inej. 

Podobne môže byť určité správanie považované za znak vysokej inteligencie v jednej kultúre, ale iné kultúry môžu považovať takéto správanie za nevhodné. Vplyv inteligencie na humorné správanie by sa teda mal hodnotiť v konkrétnych kultúrach, uvádzajú autori štúdie.

Zdroje: Futurism.com, International Journal of Humor Research

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie