ŠTÚDIA: Za neochotou nosiť rúško sa môžu skrývať psychopatické a narcistické vlastnosti

  • Za neochotou nosiť rúško sa môžu skrývať antisociálne vlastnosti
  • Ďalší výskum, tentokrát z USA, potvrdil túto koreláciu
  • Podľa autora štúdie môžu mať psychopati a narcisti na pandémiu neúmerný dopad
korona,covid,rusko
TASR/DPA/Axel Heimken
  • Za neochotou nosiť rúško sa môžu skrývať antisociálne vlastnosti
  • Ďalší výskum, tentokrát z USA, potvrdil túto koreláciu
  • Podľa autora štúdie môžu mať psychopati a narcisti na pandémiu neúmerný dopad

Nosenie rúška patrí k najúčinnejším aj najlacnejším spôsobom ako chrániť seba i okolie. Jeho účinnosť preukázali mnohé štúdie, no napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí ho odmietajú nosiť.

Medzi nimi aj vrcholoví politici na Slovensku, ale i v zahraničí. V nedeľu sme mali možnosť sledovať Mariana Kotlebu ako si odmietol nasadiť rúško. Podobne sa správa aj celý poslanecký klub ĽSNS. Donedávna nenosil rúško ani americký prezident Donald Trump, ktorý ho začal nosiť až po tom, ako vymenil volebných poradcov pred blížiacimi voľbami.

NÁZOR: RTVS v priamom prenose zlyhala. Propagácia obžalovaného majstra hoaxov Kotlebu je absurdná

Vedci sa domnievajú, že za neochotou nosiť rúško môžu byť takzvané temné vlastnosti alebo, inak povedané, antisociálne vlastnosti, ktorými sa vyznačujú narcisti a psychopati. Potvrdila to aj štúdia Pavela Blagova z Whitman College, ktorou sa zaoberal aj časopis Psychology Today.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 502 respondentov, prebiehala online a zúčastnených sa pýtala na otázky o tom, ako často dodržiavajú pokyny pre ochranu zdravia pri pandémii koronavírusom, ako plánujú postupovať podľa pokynov v budúcnosti, a čo by robili, keby im diagnostikovali COVID-19.

zdroj: FOTO: TASR/AFP - Angela Weiss

Vedci im tiež kládli otázky spojené s ich osobnými črtami, ochotou riskovať a úzkostlivosťou. Výsledkom bolo, že ľudia s antisociálnymi vlastnosťami mali problém s dodržiavaním vládnych nariadení a reštrikcií. Naopak  pri ľuďoch, ktorí sú úzkostliví a majú väčšiu mieru svedomia bolo pravdepodobnejšie, že budú nariadenia dodržiavať.

Pri ľuďoch s antisociálnymi sklonmi je všeobecne známe, že majú problém s autoritami a dodržiavaním pravidiel. Vo výskume ich neobmäkčila ani argumentácia, že svojím správaním môžu ublížiť aj iným ľudom, ktorých vystavujú zbytočnému riziku.

„Vedel som, že črty takzvanej Temnej triády (narcizmus, machiavellizmus a psychopatia), ako aj črty subsumované v psychopatii, súvisia s rizikovým  zdravotným správaním a zdravotnými problémami a očakával som, že sa budú podieľať na zdravotnom správaní počas pandémie. Existujú tiež predchádzajúce výskumy, ktoré naznačujú, že ľudia s vysokou mierou Temnej triády môžu vedome a dokonca zámerne ohroziť zdravie iných ľudí, napríklad zapojením sa do rizikového sexuálneho správania a neoznámením svojmu partnerovi o HIV alebo STI,“ uviedol autor štúdie Blagov pre PsyPost.

Psychopati a narcisti môžu mať na pandémiu neúmerný dopad

Ľudia s antisociálnymi sklonmi sa častejšie vystavujú rizikovému správaniu, časté je u nich striedanie sexuálnych partnerov, užívanie drog alebo alkoholu.

„Na začiatku pandémie a v nasledujúcich mesiacoch sa vyskytli početné správy o osobách, ktoré na verejnosti úmyselne kašľali, pľuvali alebo dokonca olizovali kľučky na dverách, buď ako spôsob zastrašovania ostatných, alebo ako spôsob vzbury proti vznikajúcim novým normám sociálneho dištancovania a hygieny. Bol som zvedavý, či Temná triáda a vlastnosti spojené s psychopatiou môžu pomôcť vysvetliť takéto správanie,“ vysvetlil vedec svoje motívy.

žena rúško koronavirus česko
zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Antisociálne vlastnosti sa môžu skrývať aj za neochotou politikov nosiť rúška. Práve Donald Trump, ktorý mal spočiatku problém s nosením rúška, je podľa amerického psychológa Kevina Duttona predovšetkým narcista. No v stupnici PPI (Psychopathic Personality Investory) dosiahol o dva body väčšie skóre ako Adolf Hilter.

 „Jedným z možných dôsledkov tohto výskumu je, že môže existovať menšina ľudí s takýmito vlastnosťami (na spektre narcizmu a psychopatie), ktorí majú neúmerný dopad na pandémiu tým, že nechránia seba a ostatných,“ uviedol Blagov.

Štúdia prebehla v marci počas lockdownu Kalifornie a New Yorku. K rovnakému záveru dospeli aj štúdie z Brazílie a Poľska, ktoré tiež skúmali dodržiavanie opatrení na ochranu zdravia a v spojitosti s antisociálnymi vlastnosťami.

Zdroje: PsyPost, Psychology Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá