NÁZOR: RTVS v priamom prenose zlyhala. Propagácia obžalovaného majstra hoaxov Kotlebu je absurdná

kotleba
TASR/Ján Krošlák

Pred pár týždňami sa vrátil z Čiernej Hory. Rovno z výletu narukoval do mobilného odberového miesta v Banskej Bystrici a nechal si urobiť test. Pre istotu sa zavrel aj do karantény. Nezabudol za sebou nechať odkaz, že koronavírus je výmysel.

Včera vo verejnoprávnej televízii debatoval na tému pandémie. Odmietol si nasadiť rúško, hoci ho moderátor Makara na to upozornil počas živého vysielania. A tak celú reláciu so striedavo menším a väčším úškrnom absolvoval bez pokrývky tváre. 

Slováci sa okamžite začali búriť. 

RTVS sa vyjadrila tiež. Pred celým Slovenskom si umyli ruky. Ideme ďalej.

„Koronaodborník“ s ultimátnou imunitou

Bol prizvaný k téme koronavírus, no každý zorientovaný človek vie, aký má Marian Kotleba názor na pandémiu a jej prevenciu. V relácii na návrh spoludiskutérky Cigánikovej prehlásil, že bude nosiť rúško, ak sa súčasná vláda postaví k problému zodpovedne a poskytne seniorom a ohrozeným skupinám seriózne riešenie v podobe vitamínových balíčkov. Absurdná pomoc ale nevylučuje fakt, že Kotleba šíri hoaxy a znevažuje vážnosť situácie nielen vo svojom klube, ale aj na verejnosti. 

Kotleba bez rúška v televízii políciu nezaujíma, žiadny zákon neporušil

Rovnako zarážajúcim faktom ako chýbajúce rúško na tvári je fakt, že je obžalovaný. Krátko pred vynesením rozsudku v kauze šekov pre nemajetné rodiny na 1 488 eur ho do diskusie v hlavnom vysielacom čase pozvala verejnoprávna televízia. Kde je hranica, ktorú by mala takáto inštitúcia stanovovať, dodržiavať a spĺňať? Je správne ponúkať politikom s takýmto profilom priestor na vyjadrenie a vôbec prezentovať ich názor?

Nie, nie je. Je to absurdné.

Ak rúško, tak všetci

RTVS krátko po odvysielaní spornej relácie vydala verejné stanovisko, v ktorom napísala, že Kotleba porušil interné predpisy, ktoré si oni ako inštitúcia stanovali. Protipandemická komisia ani krízový štáb totiž nenariaďujú, aby účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu rúško nosili.

Hlavný hygienik im udelil výnimku a je každopádne na zvážení debatujúcich a na ich spoločnej zhode, či budú, resp. nebudú používať prekrytie horných dýchacích ciest počas rozhovorov. Tentokrát však takáto zhoda nenastala. 

RTVS v stanovisku okrem iného hovorí o interných predpisoch týkajúcich sa nosenia rúška v priestore budovy. Zdôrazňujú, že Kotleba porušil tieto interné predpisy, nie nariadenia hlavného hygienika a Úradu verejného zdravotníctva. Vraj urobili pre bezpečnosť seba a ostatných maximum. Vyzerá to však tak, že sa vysmievajú sami zo seba. Je porušenie interných predpisov televízie v poriadku? Je potom vôbec efektívne takéto predpisy stanovovať? Ak to urobil Kotleba, urobia to aj ďalší? 

Kotleba je opäť na súde pre 1488 šek. Sudkyňa je zaujatá, tvrdí

Pokojne môžu. Potom sa od ich správania opäť dištancujú, poprípade sa ospravedlnia a bude dobre. RTVS zlyhala. 

Nosenie rúšok mnohí odmietajú. Logicky. Veď pandémia je už medzi nami dlho. Prekrývanie úst a nosa však nie je sranda, ani žiaden výmysel. Takéto opatrenie by nám už pomohlo veľakrát aj v minulosti, počas nemnohých chrípkových sezón, kedy usoplení a kýchajúci ľudia v mestskej doprave, v rade na pošte alebo len v obyčajnom kine, rozsievali vírusové čiastočky všade dookola. 

Aj teraz nám jednoznačne viac pomôže ako uškodí. Nebuď ako Marian, daj si rúško. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK