Štvrtá dávka dokázala znížiť úmrtnosť o desiatky percent. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 119
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 196
Na snímke šípka k očkovaciemu miestu a vpichnutie vakcíny
TASR/Ján Krošlák,Roman Hanc
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 119
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 196

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 769, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 119 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 219 358, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 814 507 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 580 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 206.

Švédski vedci preukázali súvislosť medzi zníženým počtom úmrtí medzi obyvateľmi domovov dôchodcov či veľmi starými ľuďmi a aplikáciou štvrtej dávky očkovania proti Covidu. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnili jej spoluautori z univerzity v meste Umea v časopise The Lancet Regional Health.

Peter Nordström a jeho kolegovia mali prístup k národným švédskym registrom, z ktorých sa snažili zistiť účinok štvrtej dávky očkovania proti COVID-19 u ľudí v pokročilom veku.

Najprv porovnali údaje 12 262 obyvateľov švédskych domovov dôchodcov s priemerným vekom 84 rokov, ktorí boli štvrtýkrát očkovaní proti Covidu, s rovnako veľkou skupinou osôb z domovov dôchodcov, rovnakého veku a zdravotného stavu, avšak bez štvrtej dávky .

„V období medzi siedmimi a 60 dňami po štvrtej dávke bola úmrtnosť u osôb očkovaných štvrtýkrát o 39 % nižšia. Tento rozdiel sa však v období od 61 do 126 dní po štvrtom čiastočnom očkovaní znížil na 27 %.“ 

V druhom kroku vedci porovnávali všetkých Švédov starších ako 80 rokov, ktorí dostali štvrtú dávku vakcíny (197 052 ​​osôb), s rovnako veľkou skupinou rovnakého veku bez očkovania.

podávanie vakcíny proti koronavírusu
zdroj: Unsplash/Steven Cornfield

Medzi tými, ktorí boli znovu očkovaní, bola o 71 % nižšia celková úmrtnosť v období medzi siedmimi a 60 dňami po očkovaní. Po štyroch mesiacoch klesol ochranný účinok na 54 %, ale zostal štatisticky významný.

„V porovnaní s treťou dávkou prinieslo štvrté čiastočné očkovanie mRNA vakcínou proti COVID-19 počas omikronovej vlny zníženie úmrtnosti v skupine obyvateľov domovov dôchodcov a veľmi starých ľudí najmä v prvých dvoch mesiacov. Potom sa miera ochrany mierne znížila,“ doplnil Peter Nordström.

Podľa neho by bolo žiadúce, aby sa aj v budúcnosti ľudia staršieho veku nechali očkovať proti COVID-19 v relatívne krátkych intervaloch, pretože ich starnúci imunitný systém si zrejme vytvorí len malú „pamäť“, ktorá sa v prípade opätovného kontaktu so SARS-CoV- 2 okamžite znovu spustí. U mladších ľudí s neporušeným imunitným systémom sa naopak taká „pamäť“ vyvíja a chráni dlhodobo.

Booster dávka od Moderny

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila použitie posilňovacej dávky vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Moderna pre dospievajúcich vo veku od 12 do 17 rokov v Európskej únii. Odporúčanie podľa spoločnosti vychádza z vedeckej dokumentácie predloženej Modernou vrátane údajov o bezpečnosti.

„Odporúčanie rozšíriť podmienečné schválenie posilňovacej dávky Spikevaxu u dospievajúcich vo veku 12 až 17 rokov je dôležitým krokom k lepšej ochrane tejto vekovej skupiny pred COVID-19 a vznikom nových variantov, ktoré si zaslúžia pozornosť,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel.

„Očakáva sa, že podanie posilňovacej dávky najmenej tri mesiace po primárnej sérii podstatne zvýši mieru imunitnej odpovede na sledované varianty vrátane omikronu v porovnaní so stavom pred podaním posilňovacej dávky,“ uviedla spoločnosť Moderna.

Zdroje: The Lancet, korona.gov.sk, NCZI, MZSR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá