Subvarianty omikronu ukazujú svetu svoje superschopnosti. Pribludlo 577 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 577
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 468
koronavírus odber
Unsplash/Mufid Majnun
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 577
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 468

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 433, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 577 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 179 567, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 797 131 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 250 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2. Celkový počet úmrtí je 20 149.

Podvarianty útočia

Najnovšie údaje Úradu pre národnú štatistiku (OSN) ukazujú, že prípady koronavírusu pribúdajú aj v Spojenom kráľovstve. Ako informuje portál BBC, zaznamenali až 32 % nárast v porovnaní s minulým týždňom. Štatistiky ukazujú, že celkovo 2,3 milióna ľudí alebo jeden z 30 má ochorenie Covid-19.

Rovnako ako aj v iných krajinách Európy, aj v Spojenom kráľovstve je rast prípadov poháňaný dvoma novými podvariantami omikron. Ide o BA.4 a BA.5, ktoré sa dokážu rýchlo šíriť.

korona
zdroj: Unsplash/@xavi_cabrera

V prípade spomenutých podvariantov, sa ľudia môžu nakaziť aj v takom prípade, že ochorenie Covid-19 už raz prekonali. Aj v tomto prípade OSN apeluje na to, že očkovanie pomáha chrániť ľudí pred vážnymi ochoreniami. Obzvlášť obozretní by mali byť však ľudia nad 75 rokov, ktorí nedostali za posledného polroka vakcínu alebo posilňovaciu dávku. 

Polmiliónový nárast

K situácii v súvislosti s rastúcim počtom prípadov v Spojenom kráľovstve sa vyjadrila aj Sarah Crofts z OSN. 

„V Spojenom kráľovstve sme zaznamenali pokračujúci nárast o viac ako pol milióna infekcií, pravdepodobne spôsobených rastom variantov BA.4 a BA.5,“ uviedla Crofts.

Crofts zistila vo svojej analýze Spojeného kráľovstva, že počet pozitívnych prípadov stúpa vo všetkých vekových skupinách a vo všetkých regiónoch. Avšak v Škótsku, ktoré si už od konca mája udržuje najvyššiu mieru ochorenia Covid-19 v Spojenom kráľovstve, sa nárast počtu infekcií môže mierne spomaliť. 

Pacienti na lôžkach

Aj keď údaje z ostatných krajín Spojeného kráľovstva nie sú až tak aktuálne, stále naznačujú, že počet prípadov za posledný mesiac narastá viac. Dňa 30. júna bolo v Spojenom kráľovstve celkovo osadených takmer 9 000 nemocničných lôžok pacientmi s koronavírusom.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

Avšak aj napriek číslam z nemocníc, niektorí pozitívni pacienti s Covid-19 sú na lôžkach aj z iných dôvodov, čo však môže sťažiť starostlivosť o nich. V súčasnosti sa to týka približne dvoch tretín pacientov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve dosiahol počet pacientov 211, čo predstavuje nárast z počtu 111 ešte na začiatku júna. Avšak ešte počas januára 2021 potrebovalo tento typ starostlivosti až viac ako 3 700 ľudí. V tom čase doslova hrozilo jednotkám intenzívnej starostlivosti preťaženie.

Situácia u susedov

Počty prípadov a hospitalizovaných stúpajú aj u našich českých susedov. Informuje o tom spravodajský portál TN s tým, že za to zrejme môžu nové varianty omikronu, ktoré spôsobujú rýchlejšie šírenie vírusu.

Denné počty nakazených koronavírusom v Česku už štvrtý raz za sebou prekonali hranicu tisíc. Laboratóriá za ostatných sedem dní odhalili 5 680 nových prípadov, teda o takmer 2 900 viac ako v predchádzajúcom týždni. Odborníci navyše upozorňujú, že nakazených môže byť reálne omnoho viac, pretože sa málo testuje.

omikron sekvenácia pcr testy koronavírus
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nárast počtu nových prípadov podľa Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) pravdepodobne spôsobujú subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Problémom týchto variantov je, že sa môžu nakaziť aj ľudia, ktorí už ochorenie prekonali.

„Imunita po prekonaní ochorenia teda nemusí byť spoľahlivou ochranou pred infekciou,“ upozornil SZÚ.

Zásadné je podľa expertov sledovať najmä počet hospitalizovaných, ktorý za uplynulý týždeň vzrástol zhruba o tretinu. Vo štvrtok ležalo v českých nemocniciach 192 pacientov s COVID-19, z toho sedem v ťažkom stave. Minulý týždeň bolo hospitalizovaných 136, z nich päť vo vážnom stave, vyplýva podľa TN.cz z údajov ministerstva zdravotníctva.

Zdroje: NCZI, BBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá