Súčasní ministri zarobili v roku 2019 každý okolo 37 000€. Kollár priznal dom v Thajsku aj stavbu v Dubaji

  • Súčasní ministri zarobili za rok 2019 každý okolo 37.000€
  • Najviac si ako poslanec na účet pripísal Milan Krajniak
Ilustračný obrázok
  • Súčasní ministri zarobili za rok 2019 každý okolo 37.000€
  • Najviac si ako poslanec na účet pripísal Milan Krajniak

Už v nedávnom článku si sa mohol dočítať o tom, aký plat má prezidentka či Peter Pellegrini. Ako sú však na tom ostatní poslanci? TASR zverejnila správu ktorá informuje, že súčasní ministri zarobili za rok 2019 každý okolo 37 000€. Vyplýva to z majetkových priznaní verejných funkcionárov zverejnených na webe Národnej rady (NR) SR. Priznania podávali aj členovia vlády, ktorí v roku 2019 nepôsobili vo verejnej funkcii.

Veronika Remišová zarobila 37.601€

Najviac si ako poslanec na účet pripísal Milan Krajniak zo Sme rodina, ktorý sa má aktuálne vrátiť na post ministra práce. Jeho príjem z verejnej funkcie predstavoval 37 712€. Priznal tiež byt v bratislavskom Starom Meste aj ornú pôdu v Eliášovciach.

V priznaní tiež uviedol aj hnuteľný majetok, ktorý predstavuje vybavenie bytov, umelecké predmety zberateľskej hodnoty aj auto. V položke „vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty“ uviedol autorské práva, peniaze, vklady v bankách, investičné zlato či obchodné podiely v s. r. o.

O niečo menej, konkrétne 37 601€ zarobila šéfka Za ľudí, Veronika Remišová. Okrem poslaneckého platu priznala príjem vo výške 8 513 eur, vlastníctvo bytu v bratislavskom Starom Meste a Devínskej Novej Vsi, byt v Belgickom Etterbeeku, chatu v Pribyline a auto. Uviedla aj peniaze na účtoch, akcie spoločností obchodovaných na burze cenných papierov, podiel v s. r. o. či hypotéku.

Remišová Veronika
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Najmenej ako poslanec zarobil Ján Budaj

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling okrem poslaneckého platu 37 464€ za rok 2019, uviedol iný príjem so sumou 2 473€. Zastával aj funkciu poradcu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Okrem toho priznal aj byt v bratislavskom Starom Meste, finančné prostriedky z predaja podielu v s. r. o. a úspory.

Niekoľko bytov priznal aj exminister zdravotníctva Marek Krajčí. V priznaní totiž uviedol podiel na dome v bratislavskej Rači, byty v Rači, Novom Meste a Ružinove, ale aj ornú pôdu. Rovnako ako Gröhling, aj Krajčí priznal ďalší príjem okrem platu za výkon verejnej funkcie, a to 7 250 €. Príjem z verejnej funkcie predstavoval za rok 2019 37 002€.

V položke „vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty“ zas vypísal zlato a peňažné prostriedky.

Najmenej ako poslanec zarobil šéf envirorezortu Ján Budaj z OĽANO. Jednalo sa o sumu 36 468€. Priznal aj iný príjem 4 032 eur. Zastával aj funkciu poslanca mestského zastupiteľstva hlavného mesta Bratislava. Priznal byt v Starom Meste, dom v bratislavskej Rači, chalupu v obci Uhliská či podiel v s. r. o.

Ján Budaj
zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Sulík priznal byty v Bratislave

Členovia vlády, ktorí v roku 2019 nepôsobili vo verejných funkciách, príjmy neuviedli, priznali však nehnuteľnosti a iný majetok. Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková priznala byt a pozemok v bratislavskom Starom Meste, podiel na rekreačnom dome s pozemkom v Ľubietovej či podiely v s. r. o. Minister vnútra Roman Mikulec z OĽANO vlastní dom, pozemok a garáž v Devínskej Novej Vsi.

Priznal i financie na účte, motorku, výbavu domu či podielové fondy a hypotéku. Minister obrany Jaroslav Naď zas priznal rodinný dom s pozemkom v Hrubej Borši, byt v Rimavskej Sobote aj Banskej Štiavnici, auto aj hypotéku.

TASR ďalej píše, že minister pôdohospodárstva Ján Mičovský z OĽANO zas priznal viaceré záhrady, zastavané plochy, ornú pôdu a lesné pozemky v Môťovej či Slovenskej Ľupči, ale aj byt vo Zvolene, podiely na trávnatých porastoch, ornej pôde, záhrade i na dome v Mýte pod Ďumbierom a v Humennom. Uviedol aj dve autá a úspory. Príjmy neuviedol ani šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Priznal však byty v bratislavskom Starom Meste a Novom Meste, podiel na dome v Zlatých Moriavciach, auto, obchodný podiel v spoločnosti aj úver.

Richard Sulík
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Najviac zarobila prezidentka

V predchádzajúcom článku sme písali o tom, že najviac z troch najvyšších ústavných činiteľov zarobila v roku 2019 prezidentka SR Zuzana Čaputová. Prezidentka Čaputová nastúpila do funkcie až v polovici roka 2019, je teda v úrade najkratšie, no aj tak zarobila najviac.

Za výkon verejnej funkcie v kalendárnom roku 2019 uviedla v priznaní príjem vo výške 86 541€. Iný príjem uviedla vo výške 616€. Hlava štátu tiež priznala nehnuteľný majetok ako rodinný dom, chatu a ornú pôdu v Pezinku. Priznala vlastníctvo auta aj hypotekárny úver.

V položke „prijaté dary alebo iné výhody“ uviedla finančný dar za udelenie Európskej ceny za politickú kultúru. Šéf Národnej rady (NR) SR Boris Kollár zarobil 38 460€.

Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/ Martin Baumann

Kollár vlastní aj dom v Thajsku

Kollár medzi nehnuteľnosťami uviedol napríklad byt, rodinný dom so záhradou aj podiel na pozemku v bratislavskom Starom Meste, ale i dom s pozemkom v Dunajskej Strede. Rovnako priznal dom v Thajsku, chatu v rakúskom Bergu a stavbu v Dubaji, dopĺňa TASR.

Medzi hnuteľným majetkom uviedol vybavenie bytu, domov a chaty, umelecké diela zberateľskej hodnoty či zbierku hodiniek a šperkov. Priznal tiež peniaze a vklady v bankách, pohľadávky, ochranné známky, cenné papiere, akcie v akciových spoločnostiach, viaceré obchodné podiely v s.r.o. či autorské práva.

V položke „existencia záväzku“ vypísal úvery, pôžičky, záväzky, finančné ručenia a tiež záruky. Kollár tiež uviedol, že popri verejnej funkcii zastával aj funkciu šéfa hnutia Sme rodina, z čoho mu podľa priznania plynuli požitky v podobe osobného auta a mobilu.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech