Sulík a Matovič exkluzívne pre Startitup: „Vec je vybavená,“ povedal šéf SaS po hlasovaní

  • Parlament dal zelenú septembrovému termínu predčasných volieb
  • Poslanci pre Startitup bezprostredne reagovali po kľúčovom hlasovaní
Richard Sulík a Igor Matovič
Startitup/Dominik Bízik
  • Parlament dal zelenú septembrovému termínu predčasných volieb
  • Poslanci pre Startitup bezprostredne reagovali po kľúčovom hlasovaní

Slováci sa nakoniec dočkali po parlamentných ťahaniciach konkrétneho termínu predčasných volieb. Poslanci vyberali z troch termínov, no nakoniec sa do reality pretaví ten septembrový. Startitup tak zaujímali bezprostredné reakcie známych parlamentných tvárí na odklepnutý 30. september.

Matovič: So septembrom prišla SaS

Krátko po dôležitom hlasovaní sa k problematike vyjadril aj samotný líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Ten, zdá sa, ku kľúčovému hlasovaniu pristúpil pragmaticky a len zrekapituloval, že aká bola dohoda, tak sa aj stalo. 92 poslancov tak odkleplo práve septembrový termín. 

„Zároveň treba povedať, že s tým termínom prišla SaS, september ako návrh. Následne ho odobrila pani prezidentka, keď verejne povedala, že do konca septembra je ochotná podržať Hegerovu vládu. Tým pádom my sme to zobrali, dobre, oukej, prijímame ponuku na september,“ povedal pre Startitup Igor Matovič.

Počas dneška došlo ku komplikácii pred samotným hlasovaním o 17:00 hodine, keď sa neschválil program 81. schôdze a musela sa otvoriť 82. schôdza, na ktorej sa hlasovalo o volebnom termíne. Matoviča sme sa tak opýtali, či ho dnešok niečím prekvapil. 

„Ja mám rád matematiku, spočítali sme si, že nás bude 92, bolo nás presne 92, takže žiadne prekvapenie. Matematika fungovala, aj sľuby, prísľuby a aj dohody,“ podčiarkol líder Obyčajných ľudí.

Podmanický: Priviedli štát do kolapsu

Na druhej strane, Smer Roberta Fica sa príliš 30. septembru nepotešil. Ich májový termín totiž parlamentným sitom neprešiel.

Rozpadnutá vládna koalícia sa dokázala opäť spojiť a dohodli si 30. september. Myslím si, že to už je fakt, že voľby budú 30. septembra. Nedá sa s tým už nič robiť. Poviem vám pravdu, ja sa trochu aj čudujem súčasným stranám, ktoré tvoria vládnu koalíciu, pretože ukázali takú mieru neschopnosti, nevedia riadiť štát a priviedli štát do kolapsu po všetkých stránkach,“ okomentoval smerák. 

Sulík: Vec je vybavená

Podľa šéfa SaS je práve 30. september kompromisným termínom. „Ja sa už niekoľko týždňov vyjadrujem, že ten 30. september, že to tam nakoniec skončí, pretože dátum, ktorý bude prekážať všetkým, ale všetkým najmenej. Tam to skončilo, na toto sa našlo 92 poslancov a vec je vybavená,“ povedal Sulík pre Startitup.

Dva termíny neschválili

Hlasovalo sa o pozmeňovacích návrhoch, ktoré súviseli práve s konkrétnym termínom volieb. Ako o prvom sa hlasovalo o pozmeňováku Roberta Fica, teda májovom termíne.

Ten schválený nebol. Ako o druhom sa hlasovalo o pozmeňováku Petra Pellegriniho, teda o júnovom termíne. Ani ten poslanci neschválili. Poslanci nakoniec schválili septembrový termín predčasných volieb. Voľby sa tak budú konať 30. septembra.

Komplikácia pred hlasovaním

Hlasovaniu okrem iného predchádzala zaujímavá komplikácia. Dnes mala totiž odštartovať 81. schôdza Národnej rady, na ktorej sa malo prerokovať 120 programových bodov a hlasovať práve o termíne predčasných volieb. Po 13:00 ale poslanci neodklepli program 81. schôdze a rokovanie neotvorili. 

Dôvodom bolo, že sa do programu nečakane zaradila interrupčná novela Anny Záborskej, čo prekážalo strane SaS. Jej poslanci tak protestne nezahlasovali za schválenie programu. Hlasovanie sa ale nezrušilo a zaradilo sa tak do 82. schôdze.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá