Sulík by sa nám mal ospravedlniť, tvrdia admini známej stránky. Predseda SaS ich mal obviniť z vážnej veci

  • Na internete si si mohol jednoducho stiahnuť desiatky pasov slovenských politikov aj novinárov
  • Ministerstvo hospodárstva naznačilo, že za zverejnením stoja admini stránky, ktorá na problém upozornila
  • Tí teraz žiadajú ospravedlnenie
richard sulík
TASR/Martin Baumann
  • Na internete si si mohol jednoducho stiahnuť desiatky pasov slovenských politikov aj novinárov
  • Ministerstvo hospodárstva naznačilo, že za zverejnením stoja admini stránky, ktorá na problém upozornila
  • Tí teraz žiadajú ospravedlnenie

Facebooková stránka „Nekŕmte nás odpadom“ žiada od ministra hospodárstva Slovenskej republiky verejné ospravedlnenie. Na svojej stránke na sociálnej sieti uviedli, že Richard Sulík o ich projekte klamal.

Slováci si začiatkom novembra mohli detailne prezrieť pasy, a teda aj osobné údaje viacerých politikov aj novinárov, vrátane Richarda Sulíka, jeho dcéry Alexandry či župana Juraja Drobu.

Naskenované doklady sa ocitli na verejnom úložisku Ulož.to. V danej zložke boli pasy celej slovenskej delegácie na Expo Dubaj 2020 a dali sa jednoducho stiahnuť. Šlo o desiatky dokladov.

O probléme vtedy informovala práve stránka Nekŕmte nás odpadom, ktorú podľa ich slov na vec upozornil anonym. Doklady mali byť dostupné k stiahnutiu hneď niekoľko dní a zmazali ich, až keď sa začali šíriť internetom. Dnes už súbor na stránke nenájdeš, nie je však jasné, koľkí ho stihli a osobné údaje si uložili, keď sa tak ešte dalo spraviť.

Sulík si myslel, že to urobili admini

Richard Sulík hneď po tom, čo sa kauza prevalila, neskrýval prekvapenie. Na tlačovej konferencii však vtedy tvrdil, že ide zrejme o cielený útok neznámeho páchateľa. Povedal tiež, že neskoršie zverejnenie dokladov na sociálnu sieť bol páchateľov zámer.

Portál Živé.sk informoval, že z formulácie e-mailu, ktorý rezort hospodárstva v tom čase rozoslal, vyplývalo, že mal facebookovú stránku upozorniť priamo útočník. Naznačovali tak, že ide o jedného z administrátorov stránky.

„Útočník zverejnil vaše osobné údaje aj na FaceBook-profile ‚Nekŕmte nás odpadom‘, čím mohlo dôjsť k ďalšiemu zneužitiu údajov neznámym počtom nepovolaných osôb,“ stálo v rozoslanej správe.

Prípad už vyšetrila Vládna jednotka pre riešenie bezpečnostných počítačových incidentov v štátnej správe CSIRT.SK. Podrobnosti zatiaľ nie sú verejnosti k dispozícii, avšak odborníci tvrdia, že k úniku nedošlo dôsledkom kybernetického útoku.

„Dá sa teda predpokladať, že s veľkou pravdepodobnosťou boli pasy zverejnené z nedbalosti niektorej zo zainteresovaných inštitúcií. Odborníci tak vyvrátili tvrdenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka o hackerskom útoku na ministerstvo, do ktorého zákerne zaplietol aj našu stránku,“ píšu admini obľúbeného profilu na sociálnej sieti.

Žiadajú verejné ospravedlnenie

Stránka funguje už osem rokov a pravidelne dáva slovo Slovákom, ktorí upozorňujú na rôzne pochybenia štátnych úradov aj súkromných firiem.

„Rovnako to bolo aj v prípade zverejnenia informácie o tom, že sa na verejne prístupnom úložisku nachádzajú bez akejkoľvek ochrany cestovné pasy členov oficiálnej delegácie na Expo do Dubaja,“ tvrdia na Facebooku. V najnovšom príspevku opäť pripomínajú, že ich upozornil jeden z ich fanúšikov.

Dodávajú, že sa informáciu rozhodli zverejniť, pretože pasy boli k stiahnutiu dostupné už štyri dni: „Reálne totiž hrozilo zneužitie osobných údajov.“

„Namiesto vďaky sme sa od Ministerstva hospodárstva SR dočkali len urážok a absurdných obvinení. Neskôr dokonca naznačili, že práve my, admini, sme stáli za údajným hackerským útokom.“

Na záver uvádzajú, že vládna jednotka pre riešenie bezpečnostných počítačových incidentov v štátnej správe CSIRT.SK už oficiálne oznámila, že k žiadnemu hackerskému útoku neprišlo, a preto žiadajú zo strany ministerstva hospodárstva verejné ospravedlnenie.

Zdroje: Facebook/Nekŕmte nás odpadom, Živé.sk, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá