Sulík chce prísnejší režim na hraniciach. Na stole je aj povinná štátna karanténa

  • Vláda dnes rokuje o ďalších protipandemických opatreniach
  • Zaoberať sa bude aj prechodom cez hranice
  • Dôvodom sú mutácie koronavírusu, ktoré sa k nám dostávajú zo zahraničia
sulik
TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda dnes rokuje o ďalších protipandemických opatreniach
  • Zaoberať sa bude aj prechodom cez hranice
  • Dôvodom sú mutácie koronavírusu, ktoré sa k nám dostávajú zo zahraničia

Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je za rozumné sprísnenie opatrení na hraniciach. Súhlasí s odôvodnením, že si to vyžaduje epidemiologická situácia a hrozby šírenia nových mutácií SARS-CoV-2, ktoré sú rezistentnejšie voči vakcínam. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády.

Mali by sme nájsť rozumný vykonateľný režim kontroly testov na hraniciach,“ povedal vicepremiér a upozornil, že voľnejší režim na hraniciach sa podpísal pod šírenie druhej vlny pandémie i britskej mutácie. „Už od leta sme nekontrolovali hranice a nechali sme si sem zavliecť mutáciu objavenú v Británii, teraz nám hrozí, že sa to stane aj s juhoafrickou,“ hovorí Sulík.

V hre je aj povinná karanténa

Zdôraznil zároveň, že Slovensko by malo naďalej pracovať na sfunkčnení mobilnej aplikácie na monitoring dodržiavania domácej karantény. Podľa vlastných slov sa na to stále pýta na vláde. „Nemôžeme sa zmieriť s tým, že ju nemáme, jednoducho ju musíme mať,“ vyhlásil Sulík.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo aktuálnu mapu zamorenosti okresov. Pravidlá sa od pondelka opäť menia

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) rozumie otázke o možnom sprísňovaní režimu na hraniciach, poukazuje však na to, že okolité krajiny už tak urobili a výrazne sa tým znížila cezhraničná mobilita.

Takže je tu otázka, či k takémuto kroku máme pristúpiť aj my, a ak áno, je potrebné zvážiť vykonateľnosť takého rozhodnutia,“ poznamenal. Myslí si, že súčasné opatrenia sú dostatočne tvrdé, otázna je skôr ochota ľudí rešpektovať ich.

matovič koronavírus
zdroj: TASR/Martin Baumann

Remišová: Som za štátnu karanténu

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že sprísnenie režimu na hraniciach navrhovali už pri diskusiách na pandemickej komisii, keď sa schvaľoval COVID automat. Podľa nej musia platiť prísne pravidlá aj pre ľudí, ktorí prichádzajú z tretích krajín, tak, aby sa Slovensko ochránilo od mutácií, ktoré môžu byť ešte škodlivejšie ako tá súčasná.

Na vláde sa musíme zaoberať otázkou, či máme štátnu karanténu pripravenú. Ak by to bolo treba a ochránilo by to občanov Slovenskej republiky, tak v tom prípade by som bola za zavedenie štátnej karantény ako alternatívy k domácej karanténe,“ povedala Remišová. Podotkla, že prísny režim na hraniciach zavádzajú aj ostatné krajiny, preto jeho zavedenie na našich hraniciach je na mieste.

AKTUÁLNE: Slovensko je v zúfalej situácii. Krajčí zvažuje požiadať o núdzovú pomoc ostatné krajiny

V súvislosti s kontrolou na hraniciach si minister financií Eduard Heger (OĽANO) nechá poradiť od ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). „Nie je to jednoduchá vec, ale na druhej strane, musíme urobiť všetko, aby sme ochránili zdravie občanov,“ povedal.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) po utorkovom (9. 2.) zhodnotení epidemiologickej situácie avizoval, že na stredajšom rokovaní vlády bude témou i kontrola a sprísnenie opatrení na hraniciach ako súčasť protipandemických opatrení. Krajčí priznal, že sa situácia na Slovensku mierne zhoršila. Naďalej vážna ostáva v nemocniciach. Denne zomrie pre nový koronavírus okolo 100 ľudí. Reprodukčné číslo je mierne nad hodnotou 1.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá