Sulík: Daňovo-odvodovú reformu si Matovič predstavuje ako Hurvínek válku. Jeho návrhy pôsobia ako výstrely od pása

  • Hosťami diskusnej relácie Na telo boli Richard Sulík (SaS) a Juraj Blanár (Smer)
  • Diskutovali o aktuálnej politickej situácii
Sulik Richard SaS
TASR/Jaroslav Novák
  • Hosťami diskusnej relácie Na telo boli Richard Sulík (SaS) a Juraj Blanár (Smer)
  • Diskutovali o aktuálnej politickej situácii

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by vetovala snahu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) o odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Povedal to predseda SaS Richard Sulík v relácii Na telo v televízii Markíza.

Zdôraznil, že jeho strana stojí za šéfkou rezortu spravodlivosti. Sulík si myslí, že v prípade, ak by parlament odvolal ministerku z funkcie, odišla by strana Za ľudí z vládnej koalície.

V pondelok 10. mája sa uskutoční mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej má byť ministerka Kolíková odvolávaná z funkcie. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Podľa Richard Sulíka sa na schôdzi „nestane vôbec nič“.

Richard Sulík
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu na post ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti. „Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,“ uviedli.

Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe. Vyčítajú jej tiež podnikanie v rodinných firmách Kolíkovcov, ako aj konflikt záujmov pri prenájme budovy, v ktorej sídli ministerstvo spravodlivosti.

Matovič: Nový daňovo-odvodový systém je oproti tomu starému „nebe a dudy”, 25 %-ná daň je nezmysel

Daňovo-odvodová reforma

V diskusnej relácii však bola reč aj o pripravovanej Matovičovej daňovo-odvodovej reforme. Sulík kritizoval to, že jeho návrhy zatiaľ nie sú nie sú dotiahnuté, a aktuálne tak pôsobia ako „výstrely od pása“.

Naznačil tiež, že si to minister financií zatiaľ predstavuje ako „Hurvínek válku“.

Sulík tiež potvrdil, že Matovič mu osobne povedal, že zvažuje zvýšiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na 25 percent. Reagoval tak na slová Matoviča, ktorý tvrdil, že Sulik týmto zavádzal.

Finálna podoba daňovej a odvodovej reformy Slovenska bude známa o niekoľko týždňov, pravdepodobne o dva. Informoval o tom v stredu 5. mája na brífingu minister financií Igor Matovič s tým, že Slovensko potrebuje poctivú a prorodinnú reformu, ktorá zjednoduší daňový systém a dane budú spravodlivé a férové. O 25 % DPH však podľa ministra financií vláda nerozmýšľa a nikde v materiáloch sa to neuvádza.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech