Susedná krajina výrazne posilňuje obranu štátu: Nákup vojenskej techniky ich stál 12 miliárd dolárov

  • Nákup vojenskej techniky zahŕňa taktiež rozsiahle vybavenie
  • S daným krokom súhlasila aj americká vláda
vrtuľník Apache
Nákup vojenskej techniky je v plnom prúde, Unsplash/DON JACKSON-WYATT
  • Nákup vojenskej techniky zahŕňa taktiež rozsiahle vybavenie
  • S daným krokom súhlasila aj americká vláda

Nákup vojenskej techniky bude stáť poľskú armádu poriadne „mastnú“ sumu. Americká vláda totiž súhlasila s predajom vrtuľníkov Apache a súvisiaceho vybavenia v hodnote 12 miliárd dolárov. V pondelok danú informáciu zverejnila agentúra Pentagonu pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu (DSCA).

Po minuloročnom rozpútaní vojny poľský minister obrany, Mariusz Błaszczak, uviedol, že Varšava má v úmysle zaobstarať si helikoptéry Apache. Dôvodom je práve posilnenie obrany štátu.

Akýkoľvek zahraničný predaj vojenského vybavenia od amerických dodávateľov musí však DSCA vopred oznámiť Kongresu. 

Okrem predaja 96 útočných vrtuľníkov Apache dohoda zahŕňa aj rakety, muníciu, navádzacie systémy, senzory nočného videnia a prístup k americkému výcvikovému personálu medzi uvedenou pomocou. Informácia vyplýva zo spomínaného oznámenia DSCA.

„Navrhovaný predaj zlepší schopnosť Poľska čeliť súčasným a budúcim hrozbám poskytnutím dôveryhodnej sily. Tá je schopná odradiť protivníkov a zúčastniť sa na operáciách NATO,“ uviedla agentúra.

Rozhodnutie o predaji v hodnote približne 12 miliárd dolárov prichádza po tom, čo poľské ministerstvo obrany takmer pred rokom poslalo vláde USA žiadosť o nákup vrtuľníkov vyrobených Boeingom pre svoje ozbrojené sily.

Kým potrebné vrtuľníky pripravia, Błaszczak v pondelok na sociálnej platforme X uviedol, že americká armáda medzičasom súhlasila s dodávkou existujúcich lietadiel z vlastných zdrojov.

Portál Defense News uvádza, že Boeing dodá vrtuľníky Apache, ktoré bude vyrábať v Mese v Arizone. Výrobca lietadiel Lockheed Martin v Orlande na Floride poskytne hlavné systémy ako M-TADS/PNVS, ale aj zbrane Hellfire a spoločné rakety.

Nákup vojenskej techniky „vo veľkom“

Ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022 viedla k tomu, že poľskí lídri zdvojnásobili plány na posilnenie obrany krajiny proti potenciálnemu útoku.

Nákup vrtuľníkov nie je prvým obchodom, ktorý Poľsko vykonalo. V apríli podpísalo zmluvu v hodnote približne 4,75 miliardy dolárov na nákup 250 tankov Abrams M1A2 SEPv3 od USA. Na to nadväzovala dohoda o nešpecifikovanom množstve ďalších tankov v januári v hodnote 1,4 miliardy dolárov.

Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu Pentagonu tiež napísala, že potenciálny predaj podporí ciele zahraničnej a obrannej politiky USA prostredníctvom zvýšenia bezpečnosti spojenca NATO, ktorý sa usiluje o politickú stabilitu a ekonomický pokrok v Európe.

Poľsko, člen NATO v strednej Európe, plánuje nasadiť vrtuľníky do svojej 18. mechanizovanej divízie a 1. brigády vzdušných síl.

Zároveň sa predpokladá, že nebude mať problém absorbovať toto vybavenie do svojich ozbrojených síl. Predaj taktiež nezmení základnú vojenskú rovnováhu v regióne.

Vďaka svojej blízkosti k vojnovému dejisku na Ukrajine sa Poľsko začalo považovať za životne dôležitý pilier európskej bezpečnosti. 

Vojenskí analytici v priebehu mesiacov pozorovali, že Poľsko míňa veľké peniaze a robí špičkové nákupy na posilnenie svojej obrany v pokuse vybudovať najimpozantnejšiu armádu v Európe.

Krajina uskutočnila za posledný rok viac vojenských nákupov ako v niekoľkých predchádzajúcich obdobiach.

Zdroje: DSCA, Defense News, X/Mariusz Błaszczak, YouTube/Journal Military

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá