Povinne si musia dať všetky tri dávky vakcíny, inak zaplatia mastnú pokutu. Naši susedia sú nekompromisní

  • Očkovanie bude u našich susedov od februára povinné
  • Povinnosť spadá na všetky tri dávky, existujú však aj výnimky
Virus_Outbreak_Denmark398196770625
TASR/AP, Liselotte Sabroe
  • Očkovanie bude u našich susedov od februára povinné
  • Povinnosť spadá na všetky tri dávky, existujú však aj výnimky

Za nedodržanie povinnosti dať sa zaočkovať proti novému koronavírusu, ktorá má v Rakúsku platiť od 1. februára 2022 pre všetkých obyvateľov od 14 rokov, bude hroziť pokuta vo výške 600 eur.

Tá sa môže opakovať každé tri mesiace, pričom najvyššia možná sankcia predstavuje 3 600 eur, resp. 2 400 eur ročne.

Nejde o konečné znenie návrhu

Uvádza sa to v prvom návrhu zákona o povinnej vakcinácii proti Covidu, ktorý mala k dispozícii, a v nedeľu o ňom informovala spravodajská relácia ZiB verejnoprávnej stanice ORF.

Rezort zdravotníctva však znenie tohto návrhu podľa správy ZiB nepotvrdil a uviedol, že konečnú verziu chce zverejniť budúci týždeň, píše agentúra APA.

„Akonáhle bude k dispozícii finálny odsúhlasený návrh, spoločne ho budeme komunikovať,“ povedala pre web stanice ORF hovorkyňa ministerstva.

Povinnosť sa bude vzťahovať na všetky tri dávky

Výnimky z povinného očkovania majú mať podľa aktuálneho návrhu deti mladšie ako 14 rokov, tehotné ženy, ľudia, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali počas 180 dní od pozitívneho testu, ako aj osoby, čo si nemôžu dať vpichnúť dávku vakcíny zo zdravotných dôvodov.

Povinná vakcinácia zahŕňa podanie prvej, druhej i tretej dávky. Druhá sa má podávať najskôr 14 a najneskôr 42 dní po prvej. Tretia zase najskôr 120 dní a najneskôr 270 dní po predošlej dávke.

V Rakúsku sa uznávajú vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Všetci Rakúšania, ktorí do začiatku februára budúceho roku nebudú ešte zaočkovaní, dostanú 15. februára list od ministra zdravotníctva s výzvou, aby sa dali zaočkovať. Okresné úrady majú od 15. marca začať udeľovať prvé pokuty v prípade porušenia očkovacej povinnosti.

Minister zdravotníctva môže na základe nariadenia definovať skupiny ľudí, na ktorých sa budú vzťahovať nižšie finančné sankcie za neuposlúchnutie výzvy na povinné zaočkovanie sa. Peniaze vyzbierané z pokút majú dostať lokálne zdravotnícke zariadenia, uvádza sa v návrhu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie