Sústreď sa na budovanie skutočného biznisu, nie bubliny okolo neho

  • Nie je to o nafúknutých headlinoch, ani o úspešných exitoch. Stále to bude len a len tvrdá práca.
office
  • Nie je to o nafúknutých headlinoch, ani o úspešných exitoch. Stále to bude len a len tvrdá práca.

Dnes už je skutočne všadeprítomný nedostatok rešpektu k budovaniu biznisu. Príliš veľa ľudí si myslí, že sa môžu stať podnikateľmi cez noc a vybudovať reálny biznis za 1 či 2 roky, no to jednoducho nie je reálne.

Ale niet sa čomu diviť, pretože presne tak to podávajú médiá každý deň. Shark Tank, The Social Network a všetky tie „jednorožce“ s rýchlym exitom a obrovským payoutom. Veľkým nedorozumením je, že len kvôli VC alebo „angel“, ktorí po tebe hodia svoj cash lebo si myslia, že si ďalší Zuckerberg, bude tvoj startup automaticky úspešný. Takto to však nefunguje. Len trh rozhoduje o tom, čo bude fungovať a čo nie. 

opka

foto: maryvillepawprint.com

A čo je s tými desiatkami tisícov biznisov, o ktorých nepočujeme? O tých, ktoré narazili tvrdo na zem lebo sa snažili vybudovať hračku vďaka peniazom od VC, namiesto toho, aby budovali skutočný zisk generujúci biznis? Kde sa o nich toľko hovorí?

Príliš veľa „podnikateľov“ sa v dnešnej dobe sústredí na denno dennú snahu raisnuť next round tým, že si useknú z vlastného podielu aby umelo zvýšili valuáciu spoločnosti, namiesto toho, aby sa sústredili na to, čo je skutočne dôležité: Budovanie udržateľného biznisu.

Hrajú sa na finančnú arbitráž, nie na biznis. A to je problém.

su

foto: wikimedia.org

Ak máš dosť odvahy na to, aby si vybudoval niečo, čo ťa bude živiť po zvyšok života, čo ti poskytne finančnú slobodu, skús radšej rešpektovať to, čo znamená dostať sa tam.

So všetkými tými nafúknutými headlineami typu „million dollar exits“, je nevyhnutné, aby sme zasa zmenili definíciu toho, čo znamená byť úspešným founderom. Každý chce predať svoj biznis za milióny, pretože presne to je príbeh, ktorý nám je každý deň hovorený, no nie je reálny. A o to viac to bude bolieť, keď to nedopadne podľa toho, ako si si to vysníval, prečítal.

Neexistujú skratky, ani žiadna magická formulka, ktorá zaručí úspešný biznis. Žiadny prísľub, že VC funding spraví z tvojej myšlienky niečo, čo otrasie svetom. Je len jedna pravda a to, že je to tvrdá drina.

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: virgin.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech