Švajčiarsko chce byť do roku 2050 klimaticky neutrálnou krajinou. K téme sa vyjadrila aj naša prezidentka

  • Švajčiarsko je ďalšou krajinou, ktorá nechce produkovať viač skleníkových plynov ako dokáže absorbovať
  • Pridáva sa tak ku krajinám ako je Veľká Británia, Francúzsko a Švédsko a k tejto problematike už vyjadrila svoje stanovisko aj naša prezidentka
swan
unsplash.com, TASR
  • Švajčiarsko je ďalšou krajinou, ktorá nechce produkovať viač skleníkových plynov ako dokáže absorbovať
  • Pridáva sa tak ku krajinám ako je Veľká Británia, Francúzsko a Švédsko a k tejto problematike už vyjadrila svoje stanovisko aj naša prezidentka

Tamojšia vláda oznámila, že si tento cieľ stanovila na základe vedeckých zistení, ktoré vlani zverejnil výbor odborníkov Organizácie Spojených národov (OSN) na klímu. Do roku 2050 by Švajčiarsko nemalo vypúšťať viac skleníkových plynov ako je možné absorbovať prirodzene alebo technickými prostriedkami. Informovala SITA.

Ostatné krajiny, medzi nimi i Veľká Británia, Francúzsko a Švédsko, si cieľ uhlíkovej neutrality zakotvili v zákone. Očakáva sa, že takto bude na budúci rok konať aj Nemecko.

zdroj: unsplash.com

Zníženie skleníkových plynov na nulu si podľa vedcov vyžaduje výrazné zmeny v hospodárstve krajín a takmer úplný koniec spaľovania fosílnych palív. Je to však jediný spôsob, ako v tomto storočí zastaviť globálne otepľovanie, aby nepresiahlo hranicu 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s teplotou pred industrializáciou.

Uhlíkovo neutrálne Slovensko?

Ak premiér dodrží svoje slovo, Slovensko sa stane prvou krajinou vyšehradskej skupiny, ktorá sa oficiálne rozhodla ukončiť výrobu elektriny z uhlia. Zároveň sa pridáva k 21 štátom EÚ, ktoré už podporujú myšlienku uhlíkovej neutrality EÚ do roku 2050.

Podľa Radeka Kubalu z Greenpeace Slovensko, ide o dôležitý krok pre Slovensko a jeho regióny, nakoľko ukazuje jeho reálne smerovanie v čase klimatickej krízy.

K tomuto smerovaniu sa pridáva aj čerstvá prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa na stretnutí  s premiérom vyjadrila nasledovne. „Som veľmi rada, že záväzok o uhlíkovej neutralite slovenská vláda považuje nielen za dobrý, ale chce ho aj prijať. To znamená,  že do roku 2050 by záväzok platil aj pre SR. Toto veľmi kvitujem,” hovorí.

Od roku 1990 emisie skleníkových plynov u nás napriek vysokým rastom ekonomiky výrazne poklesli. Prudko tiež klesala energetická náročnosť, ktorá však stále dosahuje dvojnásobok priemeru EÚ. Informovalo MZP.

Po prijímaní dodatočných opatrení emisie poklesnú do roku 2030 oproti 1990 o takmer polovicu. Medzi takéto opatrenia môžeme v bežnom živote zaradiť napríklad zatepľovanie budov, regulácie v oblasti ekodizajnu, elektrifikácie dopravy, CO2 štandardy a podpory obnoviteľných zdrojov. V sektoroch ako výroba ocele, cementu a hliníka ide najmä o využívanie najlepších dostupných technológií. V októbri 2014 sa EÚ zaviazala znížiť emisie oproti roku 1990 o 40%, ako priebežný míľnik k dlhodobému cieľu -80% do roku 2050.

zdroj: SITA, greenpeace.orgTKminzp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá