Švédsko experimentovalo na ľuďoch s kolektívnou imunitou, patrí medzi štáty s najvyššou mieru úmrtnosti na COVID-19

  • Švédsko si v boji s nákazou zvolilo neobvykle mäkký prístup
  • V krajine zostali otvorené školy pre deti do 16 rokov, ako aj kaviarne, bary či reštaurácie
  • Vláda občanov na udržiavanie odstupu, ktorý má pomôcť spomaliť šírenie vírusu, motivuje skôr len výzvami
sae
Pixabay
  • Švédsko si v boji s nákazou zvolilo neobvykle mäkký prístup
  • V krajine zostali otvorené školy pre deti do 16 rokov, ako aj kaviarne, bary či reštaurácie
  • Vláda občanov na udržiavanie odstupu, ktorý má pomôcť spomaliť šírenie vírusu, motivuje skôr len výzvami

Prístup Švédska k pandémii koronavírusu sa stretol s kritikou tak doma, ako aj v zahraničí, najmä v súvislosti s najvyšším počtom úmrtí z okolitých štátov, ktoré zaviedli reštriktívnejšie ochranné opatrenia. Novému typu koronavírusu podľahlo vo Švédsku viac ako 3 500 ľudí, potvrdených prípadov je momentálne viac ako 20 000.

Miera úmrtnosti vo Švédsku je už takmer najvyššia na svete. Vypočíta sa ako počet úmrtí delený celkovým počtom hlásených prípadov ochorenia COVID-19, vyplýva to z analýzy Univerzity Johna Hopkinsa.

12 % ľudí

V krajine podľahlo ochoreniu viac ako 12 % ľudí s oficiálnou diagnózou COVID-19. Miera úmrtnosti je tu tak skoro šesťkrát vyššia ako v Nórsku (takmer 2,6 %) a takmer trojnásobná v porovnaní s ostatnými škandinávskymi susedmi ako Fínsko (takmer 4,2 %) a Dánsko (takmer 4,9 %).  

Švédsko má tiež  viac ako dvojnásobný počet potvrdených prípadov v porovnaní s Dánskom, trikrát viac ako Nórsko a štyrikrát viac ako Fínsko. Šéf švédskej civilnej obrany Dan Eliasson v pondelok pripustil, že jeho krajina mohla na pandémiu nového koronavírusu SARS-CoV-2 zareagovať aj „trocha rýchlejšie“. 

zdroj: Pixabay

„Vždy, keď vypukne veľká kríza, ľudia sa na ňu spätne pozrú a položia si otázku, či reagovali dosť rýchlo,“ povedal v rozhovore Eliasson a uviedol, že úrady na vznikajúcu situáciu rýchlejšie zareagovať mohli. Toto vyhlásenie prichádza podľa po tom, ako švédska ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová ešte minulý mesiac v televízii vyhlásila, že vláda v Štokholme „nedokázala ochrániť seniorov“.

Švédske médiá v posledných týždňoch informovali, že v miestnych domovoch dôchodcov prudko narastá počet obetí ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový druh koronavírusu.

Zamestnanci daných zariadení pritom podľa správ často pracujú bez ochranných prostriedkov, aj keď majú príznaky ochorenia a môžu potenciálne roznášať nákazu.

zdroj: Pixabay

Anders Tegnell, hlavný štátny epidemiológ švédskej agentúry verejného zdravia minulý týždeň tiež tvrdil, že vírusom bolo nakazených až 20 percent obyvateľov švédskeho hlavného mesta Štokholm.

„Toto nie je úplná kolektívna imunita, ale určite to ovplyvní rýchlosť reprodukcie a spomalí šírenie (druhej vlny),“ uviedol CNBC.

Nekonvenčný prístup krajiny čelil kritike zo strany švédskych odborníkov na zdravie vrátane Cecilia Soderberg-Naucler, profesorky mikrobiálnej patogenézy na Karolinskom inštitúte vo Švédsku.

Soderberg-Naucler patrí medzi takmer 2 300 akademikov, ktorí minulý mesiac poslali vláde otvorený list, v ktorom ju vyzývajú, aby zaviedla prísnejšie opatrenia na ochranu systému zdravotnej starostlivosti v krajine.

Zdroje: CNBC, news.com.au, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá