Svet čaká hladomor biblických rozmerov. Teraz sa ešte dá odvrátiť, bude sa to ale zhoršovať

  • Riaditeľ World Food Programme varuje, že jeho organizácii chýba minimálne 5 miliárd eur
  • Umrieť môžu milióny ľudí, pomôcť však môžeš aj ty
  • Rok 2021 je však nič oproti tomu, čo nás čaká
5bad730aa543e_836
Bohatý svet vs. chudobný svet, crescent.icit-digital.or
  • Riaditeľ World Food Programme varuje, že jeho organizácii chýba minimálne 5 miliárd eur
  • Umrieť môžu milióny ľudí, pomôcť však môžeš aj ty
  • Rok 2021 je však nič oproti tomu, čo nás čaká

Zdá sa ti, že rok 2020 bol otrasný a horšie to už ani byť nemôže? No, možno u nás na Slovensku, ale niektorým častiam sveta hrozí ešte desivejších dvanásť mesiacov.

Šéf organizácie Spojených Národov „World Food Program“ (WFP) David Beasley varuje, že ak urýchlene nezískame miliardy dolárov, vo viacerých chudobných krajinách dôjde k hladomoru biblických rozmerov. 

Potrebujeme 5 miliárd dolárov 

Aby odvrátil katastrofu, potrebuje minimálne päť miliárd dolárov. Na nakŕmenie všetkých podvyživených detí treba ďalších desať miliárd. Svet pred touto hrozbou stál aj tento rok, no svetoví lídri konali a pre WFP zabezpečili všetky potrebné zdroje. Financovanie do roku 2021 však vypadlo kvôli pandémii koronavirusu a mnoho krajín výrazne znížilo objem peňazí pre organizáciu.

Severný ľadový oceán po prvý raz nezamrzol. Bude to mať vplyv na celú planétu, čaká nás horúce peklo

WFP však nehádže flintu do žita a hľadá spôsoby, ako doplniť rozpočet o potrebnú sumu. Tento rok totiž získala Nobelovu Cenu za mier, čo výrazne zvýšilo záujem ľudí o ich aktivity. „Každý sa zrazu chce stretnúť s výhercom Nobelovej Ceny za mier,“ povedal Beasley. „Typický meeting so svetovým lídrom teraz namiesto 15 minút trvá až trištvrte hodinu.“

Je tu teda dosť dobrá šanca, že organizácia nakoniec vyzbiera dostatok peňazí a v roku 2021 nedôjde k hladomoru. Takýto prístup však katastrofu nerieši, iba ju odďaľuje. Stretnutia so svetovými lídrami podľa Beasleyho môžu krátkodobo vyriešiť finančné problémy WFP a organizácia bude chvíľu fungovať. O pár mesiacov tu však bude opäť rovnaký problém.

Bol by si ochotný darovať pár eur pre World Food Program?

WFP o peniaze požiada najbohatších ľudí na svete, ktorí tento rok zbohatli najviac v histórii

Beasley taktiež plánuje požiadať o financie najbohatších ľudí na svete, ktorí tento rok, ako inak, rekordne zbohatli. Jeff Bezos na pandémii koronavirusu zarobil viac než 50 miliárd dolárov. Vyšvihol sa aj Elon musk, ktorý atakuje hranicu 100 miliárd a Bill Gates či Warren Buffett sú na tom tiež veľmi dobre. Teraz je čas vrátiť časť peňazí späť spoločnosti. Podľa šéfa WFP je v kritickom ohrození až 36 krajín. „Sme veľmi, veľmi znepokojení,“ povedal pre AP news.

Aj ty môžeš pomôcť. Daruj WSJ pár eur. Peniaze poputujú priamo na jedlo a nástroje na pestovanie potravín pre ľudí, ktorí si to nemôžu dovoliť. Darovať môžeš cez tento odkaz. Neodkladaj to na zajtra alebo nebodaj na budúci týždeň. To je iba výhovorka. Budeš to odsúvať donekonečna. Darovať 5 eur ťa nezabolí a trvá to iba minútu! Viac o tom, kam tvoje peniaze poputujú si môźeš prečítať tu.

Rok 2021 bude nič oproti tomu čo nás čaká, ak sa nespamätáme

Rok 2021 však bude iba slabý odvar toho, čo nás čaká v budúcnosti. Austrálski klimatickí vedci nedávno publikovali desivú štúdiu. Ak nič nezmeníme, ľudská civilizácia začne okolo roku 2050 kolabovať. Od hladu a smädu zomrie minimálne polovica populácie.

NOVÝ VÝSKUM: Ak sa nespamätáme, za pár rokov zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa rozpadne

Do roku 2050 môžeme dosiahnuť trvalé poškodenie ekosystému Zeme, čo spôsobí zmeny, ktoré nebude možné zvrátiť. Vyhliadky na budúcnosť sú biedne a svet je stále viac neobývateľný, čo povedie k rozpadu medzinárodného zákona a anarchii,“ píše sa v štúdii. „Pri súčasnej miere znečisťovania Zeme a produkovania skleníkových plynov analýza predpovedá predčasné vyhynutie inteligentného života na tejto planéte alebo výrazné a trvalé spomalenie jeho žiadúceho vývoja.“

Zdroje: wfp.org, futurism.com, futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK