Svet čaká prudký cenový nárast. Vojna na Ukrajine obmedzila dovoz dôležitých potravín, rastú aj ceny nehnuteľností
- Ceny bežných potravín za posledné obdobie prudko narastajú
- Ukrajina je dôležitým dovozcom, obilia, kukurice aj oleja
- Ceny bežných potravín za posledné obdobie prudko narastajú
- Ukrajina je dôležitým dovozcom, obilia, kukurice aj oleja
Ceny potravinárskych komodít, napríklad obilia a rastlinných olejov, v marci stúpli na rekordné úrovne v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine a „rozsiahlych narušení dodávok“, ktoré spôsobuje. Informovala o tom v piatok Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Prudký nárast
Index cien potravín, ktorý FAO zostavuje, v marci stúpol na 159,3 bodu, čiže oproti februáru posilnil o 12,6 percenta.
FAO uviedla, že vojna na Ukrajine je vo veľkom rozsahu zodpovedná za zdraženie obilia o 17,1 percenta. Rusko a Ukrajina spoločne tvoria 30 percent globálneho exportu pšenice a 20 percent celosvetového vývozu kukurice.
Naliehavý problém
Hoci vzhľadom na prudké zdraženie potravín vo februári bol marcový rast cien predvídateľný, je tento rast „naozaj mimoriadny“, povedal zástupca šéfa oddelenia FAO pre trhy a obchod Josef Schmidhuber. „Tieto veľmi vysoké ceny potravín si očividne vyžadujú naliehavé kroky,“ dodal.
Najviac sa zvýšili ceny rastlinných olejov a index, ktorý ich mapuje, stúpol o 23,2 percenta. Ukrajina je popredným globálnym exportérom slnečnicového oleja.
„Samozrejme, nastalo rozsiahle narušenie dodávok, a toto masívne narušenie dodávok z čiernomorského regiónu bolo motorom rastu cien rastlinného oleja,“ povedal Schmidhuber novinárom v Ženeve.
V EÚ rastú ceny nehnuteľností
Ceny obytných nehnuteľností, čiže bytov a rodinných domov, v eurozóne vo štvrtom kvartáli 2021 medziročne stúpli o 9,4 percenta a v rámci celej Európskej únie sa zvýšili o 10 percent. Bolo to ich najvýraznejšie medziročné zdraženie v eurozóne od roku 2005 a v rámci celej EÚ od roku 2006. Medzikvartálne ceny bytov a rodinných domov v eurozóne počas októbra až decembra 2021 vzrástli o 1,9 percenta a v rámci celej EÚ o 2,1 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Na Slovensku ceny bytov a rodinných domov vo štvrtom kvartáli 2021 stúpli výraznejšie ako v celej eurozóne aj celej Európskej únii. Medziročne sa zvýšili o 10,7 percenta a medzikvartálne posilnili o 3,6 percenta.
V rámci členských krajín EÚ, ktorých boli údaje k dispozícii, ceny obytných nehnuteľností v pätnástich štátoch medziročne stúpli o viac ako 10 percent. Znížili sa iba na Cypre (-5,3 %). Najvýraznejšie byty a rodinné domy medziročne zdraželi v Česku (25,8 %), Estónsku (20,4 %) a v Litve (19,8 %).
Medzikvartálne sa ceny obytných nehnuteľností vo štvrtom kvartáli znížili len v Dánsku (-4,3 %) a na Cypre (-3,1 %) a vo Fínsku stagnovali. Najviac sa zvýšili v Estónsku (6,6 %), v Česku (5,7 %) a v Litve (4,7 %).
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA