Svet čaká rekordný rok s extrémnymi zmenami počasia

  • Oceány zažívajú tento rok rekordné teploty
  • Kvôli globálnemu otepľovaniu môžeme zažiť chaotické zmeny počasia
fannn-1090x610
unsplash.com, wikimedia.org-USDA Forest Service
  • Oceány zažívajú tento rok rekordné teploty
  • Kvôli globálnemu otepľovaniu môžeme zažiť chaotické zmeny počasia

Svetové moria tento rok zaznamenávajú rekordné teploty a množstvo odborníkov sa obáva, že efekt globálneho otepľovania môže tento rok spôsobiť extrémne a chaotické zmeny počasia. Informoval o tom portál Bloomberg.

Atlantický, Tichý a Indický oceán vykazujú  tento rok rekordne teploty podľa amerických národných stredísk pre životné prostredie. Tieto vysoké hodnoty by mohli mať veľký dopad na životné prostredie, keďže takýto stav by mohol poskytnúť vodítko ku hurikánom nad atlantikom a taktiež výskytu požiarov od Amazonky po Austráliu.

Čítaj viac >> Ausrtália zažívala hrôzu. Aj napriek tomu je požiarov najmenej na svete od roku 2003

Ku rekordným teplotám svetových morí sa vyjadril aj Phil Klotzbach, ktorý pôsobí na Colorado State University. “V Mexickom zálive, kde ťažba na mori predstavuje 17 percent americkej produkcie ropy je jeho teplota 24,6 stupňov celzia, čo je o 1,7 stupňa nad dlhodobým priemerom, vyjadril sa Phil Klotzbach.”

Celosvetovo bola teplota mora v marci o 1,49 stupňa Fahrenheita vyššia, ako v minulosti. Podľa údajov zo Spojených štátov amerických je to druhý najväčší nárast teploty od roku 1880 za mesiac Marec.

Zvýšené teploty svetových morí okomentovala aj Michelle L´ Heureux, ktorá pôsobí ako prediktorka na Americkom klimatickom centre. Teplota vo všetkých oceánoch je nadpriemerná, čo je dôkaz globálneho otepľovania,” tvrdí Michelle L´ Heureux.

K týmto tvrdeniam sa pripojila aj Jennifer Francis, ktorá pracuje ako vedecká pracovníčka vo Woods Hole Research Center v Massachusetts. Tá tvrdí, že aj napriek tomu, že momentálne je v centre pozornosti koronavírus, globálne otepľovanie naďalej ostáva hrozbou, ktorú je nutné riešiť.

“Celkovo päť najteplejších rokov na svetových moriach, ktoré boli merané pomocou moderných prístrojov sa udialo za posledných šesť rokov,” uviedla Jennifer Francis.

Na záchranu nám ostáva len niekoľko rokov

Významným medzníkom v boji proti globálnemu otepľovaniu bola Klimatická konferencia krajín OSN, ktorá sa konala v roku 2015. Jej výsledkom bola dohoda zúčastnených krajín, ktoré sa pokúsia zastaviť globálne otepľovanie do roku 2100.

Zdroje: Bloomberg, Digitaljournal.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech