Svet desia dva nové subvarianty Covidu, je dôvod na obavy? Pribudlo 471 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 471
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 083
koronavírus
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/@cdc
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 471
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 083

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 641, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 471 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 200 663, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 806 090 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 316 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1. Celkový počet úmrtí je 20 172.

Nové podvarianty

Medzi ľuďmi v súčasnosti však narastá napätie najmä kvôli novým podvariantom Covid-19. Ako informuje portál The Independent, tie nadmieru zvýšili mieru nakazenia v Spojenom kráľovstve. Tento fakt vyvoláva obavy, že aj iné krajiny by mohli v najbližšej dobe zaznamenať znovu nárast prípadov.

Nové kmene, ktoré sú známe ako BA.4 a BA.5, sa objavili po prvýkrát v Juhoafrickej republike počas januára a februára tohto roka. Sú to „vnúčatá“ omikronového variantu ochorenia Covid-19.

To však znamená, že majú toho veľa spoločného s predchádzajúcimi a nebezpečnými variantami Alpha a Delta, ktoré boli vysoko prenosné. Avšak nové podvarianty sú miernejšie ako omikron.

Predbežné údaje, ktoré zachytil profesor Kei Sato z Tokijskej univerzity v Japonsku naznačujú podľa neho nasledovné: „Celkovo naše výskumy naznačujú, že riziko týchto variantov omikron, najmä BA.4 a BA.5 , globálneho zdravia je potenciálne väčšia ako u pôvodného BA.2.“

Varianty obáv

Experimenty, ktoré profesor Sat uskutočnil, naznačujú, že nové podvarianty BA.4 a BA.5 môžu spôsobiť závažnejšie ochorenie. Situáciu vyšetruje aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá sa snaží posúdiť, či sú nebezpečnejšie a infekčnejšie ako ich predchodcovia.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sú nové podvarianty BA.4 a BA.5  „varianty obáv“. Tomuto výroku nasvedčuje aj prudký nárast prípadov v Spojenom kráľovstve, ktorý nastal v dôsledku slávností na počesť platinového jubilea kráľovnej, ktoré sa konali od 2. do 5. júna.

koronavírus odber
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Najnovšie údaje zo Spojeného kráľovstva ukazujú 75 367 nových prípadov počas jedného týždňa. To pre nich predstavuje medzitýždenný nárast o takmer 39 %.

Nulová tolerancia

Vysoký počet prípadov hlásila v sobotu aj Čína. Ide o najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom od mája, pričom milióny ľudí sú tento víkend v lockdowne, keďže úrady trvajú na svojej politike nulovej tolerancii Covidu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Čína narýchlo nariaďuje lockdowny, dlhé karantény a hromadné testovania. Je poslednou veľkou ekonomikou, ktorá sa stále drží cieľa likvidovať každé ohnisko ochorenia COVID-19, hoci táto stratégia prináša hospodárstvu ťažké straty.

Čína hlásila v sobotu 450 prípadov lokálneho prenosu nákazy, čo je nárast oproti 432 prípadom z predchádzajúceho dňa. Väčšina prípadov bola bezpríznaková.

Silnejúca vlna prípadov viedla tento týždeň k novým obmedzeniam v niektorých častiach krajiny. Lan-čou, metropola severozápadnej provincie Kan-su, nariadila svojim 4,4 milióna obyvateľov, aby zostali od stredy doma, a okres v provincii An-chuej je v lockdowne od piatka.

Mesto Pej-chaj v južnej oblasti Kuang-si v sobotu tiež oznámilo lockdowny v určitých častiach dvoch obvodov, kde žije vyše 800-tisíc ľudí. „Riziko skrytého prenosu nákazy v komunite je pomerne vysoké,“ upozornila tamojšia samospráva v ozname o zavedení obmedzení.

Zdroje: NCZI, The Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá